8 دی 1399

دستورالعمل حمایت روانی و اجتماعی از کادر درمان ابلاغ شد

دستورالعمل حمایت روانی و اجتماعی از کادر درمان ابلاغ شد

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: در بحران کووید ۱۹ برای حمایت روانی از کادر درمان وارد عمل شدیم و دستورالعمل حمایت روانی و اجتماعی از کادر درمان از طرف معاونت درمان وزارت بهداشت به همه مراکز درمانی و دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری به نقل از ایرنا، مهدی شادنوش در نشست خبری ویدیو کنفرانس افزود: به عنوان یک روند همیشگی کسانی که در معرض کارهای پر خطر هستند دچار فرسودگی شغلی بیشتری می شوند و باید در این زمان‌های خاص و بحرانی مورد حمایت قرار گیرند تا چرخه خدمت دچار مشکل نشود.

شادنوش گفت: در هر دانشگاه سوپروایزرهای آموزشی نیازهای کادر درمان را برای کاهش استرس ارزیابی می کنند و خدماتی از جمله مشاوره برای حل مساله، نحوه تعامل با خانواده، کنترل استرس، کار با بیماران ریوی و کووید ۱۹، افزایش تاب آوری مد نظر بوده است.

وی ادامه داد: در هشت ماه گذشته حدود ۷۶ هزار نفر از کادر درمان مشاوره روان شناسی دریافت کردند و استفاده از روش های آرام سازی و ارجاع به روان پزشک و حمایت های مددکاری گروهی نیز برای آنان انجام شده است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت اظهار کرد: حمایت های روانی از جمله اصول مهم خدمات سلامت است و به خصوص در زمان هایی که به خاطر یک اپیدمی، مشکلات اقتصادی، جنگ ها یا زمان هایی که شخصیت های عجیب و غریبی مثل ترامپ در کل دنیا اثرگذار هستند و فشارهای روانی مردم را بیشتر می کنند، ارائه خدمات سلامت روان اهمیت بیشتری دارد.

وی درباره میزان افزایش افسردگی بین کادر درمان و بیماران خاص و صعب العلاج بعد از کرونا بیان کرد: درخواست آمار و ارقام در این شرایط زود است. بالاخره ویروس کرونا به جامعه شوک وارد کرد و چه در کل جامعه و چه ارانه کنندگان خدمات دچار شوک شدیم، اما هر چقدر جلوتر آمدیم به خودمان بیشتر مسلط شدیم. داشتن اطلاعات اپیدمیولوییک بیشتر هم جزو این فرآیند است باید اطلاعات را از محیط درخواست کنیم و اطلاعات را در دوره های مشخص تحلیل کنیم.

شادنوش گفت: به طور کلی و به هر صورت شرایط بیمارستان‌ها و کادر درمانی بعد از کرونا تغییر کرد. تا روز قبل از آن کادر درمان در حال انجام کار عادی خودشان بودند، اما به ناگاه در معرض این ویروس قرار گرفتند. حتما این اپیدمی بر روحیه کادر درمان تاثیر داشته؛ رقم ارائه خدمات و ارجاع به روان شناسان و روان پزشکان از بین کادر درمان نشانه این است که وضعیت از قبل سخت‌تر است. در همه دنیا هم این طور است. این‌که عدد و رقم بگویم به اطلاعات علمی نیازمند است و منتظریم سال ۹۹ به پایان برسد تا ارزیابی یک ساله داشته باشیم.

منبع: ایرنا

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته