12 آذر 1399

در نامه رئیس کل سازمان نظام پرستاری به جان بابایی تاکید شد

دکتر میرزابیگی: معاونت درمان وزارت بهداشت ابلاغیه اخیرخود مبنی بر دخالت غیر کارشناسی در وظایف پرستاران را لغو کند

دکتر میرزابیگی: معاونت درمان وزارت بهداشت ابلاغیه اخیرخود مبنی بر دخالت غیر کارشناسی در وظایف پرستاران  را لغو کند

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در نامه ای خطاب به معاون درمان وزارت بهداشت با انتقاد از ابلاغیه جدید این معاونت برای فعالیت پرستاران در امور غیرمرتبط ؛ لغو هر چه سریعتر این ابلاغیه را خواستار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، متن نامه دکتر محمد میرزابیگی به دکتر قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که ۱۰ آذر ارسال شد به این شرح است:


جناب آقای دکتر جان بابایی 
معاون محترم درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
سلام علیکم
احتراماً نامه ۴۰۰ /۱۶۲۷۸ د مورخ ۵ آذر۹۹  آن معاونت محترم، خطاب به معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی کشور به لحاظ موضوع، مصداق؛ مبانی و...  دارای ایرادات اساسی است. لطفا سریعتر لغو آن را اعلام فرمائید. 

اما دلائل:


۱- شرح وظایف رده های مختلف پرستاری در سال ۱۳۹۶ توسط تمامی نهادها و بیش از ۱۵۰ نفر از صاحبنظران بالینی و دانشگاهی پرستاری به طور دقیق تدوین و با تایید وزیر محترم وقت، توسط رئیس مرکز تحول اداری و معاون پرستاری وقت، به مراکز مرتبط در سراسر کشور ابلاغ گردید ( جهت مطالعه جناب عالی پیوست است).


۲- شرح وظایف مذکور بر اساس نیاز روز مردم، بیمارستانها، پیشرفتهای علم مراقبت و ظرفیتهای فراوان حرفه پرستاری در سطوح اولیه عمومی، تخصصی و مدیریتی و در راستای خدمت رسانی بهتر به بیماران عزیز تدوین شده است و هدف نهایی آن افزایش کیفیت مراقبت های پرستاری، ارائه خدمات بهتر به مردم، کاهش هزینه ها و اصل سلامت محوری تدوین شده است که فقط بر اساس یکی از رده های آن در طی چند سال گذشته طرح تربیت کمک پرستار یکساله دقیقا با هدف عدم نیاز به حضور همراه بیمار در بیمارستانها و ساماندهی مراقبتهای اولیه و برآورده نشده به بیماران طراحی و اجرا گردید چرا که اقدامات اولیه، در عین سادگی، نیاز به دانش و مهارت متناسبی دارد. 


۳- پرستاران عزیز تماما معتقدند که حضور همراه بیمار در بالین بیمار و بیمارستان هم برای سلامت خود این افراد و بیماران صحیح نیست و هم در کار خدمت به بیماران اختلال ایجاد می کند.اما راه چاره، مرتکب شدن عذر بدتر از گناه نیست. بلکه باید اجازه داد اعضای تیم سلامت از مدیر ارشد گرفته تا نیروهای بالینی، هرکدام به وظایف تخصصی خود عمل کند. متأسفانه گویا تاوان نبود اراده لازم در جذب و بکارگیری نیروهای مختلف، کمبودهای شدید نیروهای متناسب، مشکل همراه بیمار و...  را جمیعا باید فقط پرستاران عزیز و از جان گذشته ما آن هم دراین شرایط نفسگیر کرونایی بپردازند.  


۴- این درحالی است که طی ١٠ ماه گذشته‌ که ویروس منحوس کرونا تاب و توان پرستاران را گرفته و علی رغم تعداد بسیار کم آنها، نه تنها در خدمت به مردم کوتاهی نکرده بلکه با تمام توان در خط مقدم دفاع از سلامت مردم ایستاده اند و علیرغم تمامی ناملایمات بهترین و کیفی ترین خدمت را به مردم و بیماران ارائه نموده و در این راه تا کنون ٨۵ شهید تقدیم مردم و میهن عزیزمان کرده‌اند. 


۵- در چنین شرایطی صدور نامه فوق که نه صدور آن وظیفه جناب عالی و نه انجام آن وظیفه پرستاران محترم است و نشان دهنده عدم شناخت تخصصی و کافی شما از جایگاه پرستار؛ پرستاری و علم مراقبت است، نه تنها باعث تضعیف روحیه و کاهش انگیزه عزیزان پرستار شده است بلکه شرح وظایف ابلاغی وزارت متبوع را هم زیر سوال برده است.
لذا مستدعی است ضمن پرهیز از ابلاغ نظرات شخصی و غیر کارشناسانه، هرچه سریعتر نامه مذکور؛ ملغی اعلام شده و تلاش مضاعفی شود تا نیروی انسانی متناسب با حجم و نوع خدمات فعلی در رده های مورد نیاز که قاعدتا از طرف معاونت مربوطه اعلام می گردد بکارگیری شود.


ضمنا هم اکنون نیروهای دوره دیده و آماده به کار کمک پرستار، به تعداد مورد نياز در بازار کار وجود دارد و نیاز به ابداع و ابتکار جدید وجود ندارد.   

                                                                                محمد میرزابیگی_ رئیس کل سازمان نظام پرستاری             

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته