11 فروردین 1400

در گفتگو با یک مدافع سلامت:

"فداکاری" سرلوحه فعالیت پرستاران در پاندمی کرونا

"فداکاری" سرلوحه فعالیت پرستاران در پاندمی کرونا

بیش از یک سال از جولان ویروس کرونا در کشور می‌گذرد، مدافعان سلامت و پرستاران از قشرهای زحمت کشی هستند که در این بحران مانند زنجیره‌ای به هم پیوسته برای ارائه خدمات بهتر و مطلوب‌تر در جبهه مقابله با ویروس کرونا ایستادگی کردند و زحمت‌های فراوان آنها در بیمارستان‌ها بر کسی پوشیده نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری به نقل از ایمنا، برای همه افراد جامعه روشن است که فرشتگان سفیدپوش کادر پرستاری با مشقت‌های فراوان در کنار تیم پزشکی، سختی‌های زیادی در روزهای بحرانی کرونا تحمل کردند تا افراد درگیر این بیماری، کمتر دچار آسیب شوند، جملات قادر به بیان عمق تلاش‌های کادر پرتوان بهداشت و درمان در بحران کرونا نیست و هر اتفاقی در این مسیر بوده حاصل عشق به خدمت و کوشش آنها برای سلامت بیماران کرونایی است. آرامش در روزهای سخت کرونایی، زمانی بر جان خسته پرستاران می‌نشست که می‌دیدند بیماران مبتلا به کرونا، بهبود یافته و از بیمارستان مرخص می‌شوند، از سوی دیگر اگر یک نفر از بیماران کرونایی فوت می‌کرد باز هم پرستاران بودند که بیشتر از دیگران متحمل فشار روحی شدند. پرستاری عشق و ایثار است.
با ۲۵ سال سابقه در حرفه مقدس پرستاری به عنوان خادم سلامت به بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها خدمات رسانی کرده و در پاندمی کرونا همپای دیگر جهادگران سلامت در خط مقدم مبارزه با این ویروس منحوس قاطعانه ایستاده است. نسرین صالحی از پرستاران با تجربه بخش تنفسی حاد بیمارستان شهید اشرفی خمینی‌شهر است، او که لباس ازخودگذشتگی را در شغل پرستاری بر تن دارد، با شیوع ویروس کرونا در بیمارستان شهید اشرفی به عنوان تنها مرکز کرونایی شهرستان خمینی‌شهر از ابتدای بحران پذیرای بیماران کرونایی بود.
در شرایط اوج گیری بحران حتی بیماران از اصفهان و شهرستان‌های اطراف را در این بیمارستان پذیرش شدند و بخش «آی سی یو» این بیمارستان به همراه اورژانس به طور کامل در اوج بحران کرونا درگیر ارائه خدمات به مبتلایان ویروس کرونا بود و او در بحران شیوع کرونا رسالت اصلی خود را در پیشه مقدس پرستاری فراموش نکرد و به کمک کادر درمانی بیمارستان با عشق و ایثار در خط مقابله با این ویروس ایستادگی کرد.
این پرستار در مورد خستگی‌های زیاد روزهای ابتدایی شیوع اپیدمی کرونا می‌گوید: از اسفندماه ۹۸ که شیوع این ویروس همه‌گیر شده بود فشارها روانی همه‌گیری این ویروس در روزهای اول برای کادر درمان و پرستاران بسیار زیاد بود، بیماری ناشناخته‌ای که نگرانی‌ها را چند برابر کرده بود و تعداد زیادی از پرستاران بیمارستان خمینی‌شهر که متأهل و دارای فرزند کوچک بودند، اضطراب زیادی از ابتلای خانواده‌های خود به این ویروس داشتند.

به طور متوسط پرستاران در طول روز ۸ ساعت کار می‌کردند و گاهی اوقات به دلیل تراکم شیفت‌ها تا ۱۶ ساعت در طول روز هم مشغول فعالیت بودند و با فروکشی شیوع این ویروس و حالت وضعیت آبی و زرد شدن با دو بخش فعال بیمارستان به همراه اورژانس و ای سی یو خدمت‌رسانی کردند، امیدوارم در آینده مجبور به باز کردن دوباره تخت‌های بیشتر بیمارستان نباشیم.

صالحی در خصوص چالش‌های پرستاران بیمارستان خمینی‌شهر در اوضاع بسیار سخت کرونایی می‌گوید: پرستاری حرفه مقدسی است که با همه مشقت‌ها آن را پذیرفتیم، ولی از همان ابتدای همه گیری کووید ۱۹ هر کدام از پرستاران بیمارستان‌ها از یک طرف نگران سلامت خود و بیشتر مضطرب سلامت خانواده‌های خود بودند که در شرایط ناگوار ناقل انتقال کرونا به آنها صورت نگیرد. 
وی ادامه می‌دهد:  بسیاری از پرستاران در این مدت درگیر این بیماری شدند، تقریباً ۷۰ درصد پرسنل بیمارستان خمینی‌شهر حداقل یک بار ابتلاء به کرونا را تجربه کردند، من هم مهرماه ۹۹ درگیر این بیماری شدم و دو هفته قرنطینه این بیماری را سپری کردم و هنوز هم به نحوی هر کدام از پرستاران درگیر عوارض این ویروس هستند، خودم هنوز بدن درد شدیدی را که به آن مبتلا بودم بعد از مدت‌ها در پاهایم احساس می‌کنم، پرستاران دیگر این بیمارستان هم در اثر ابتلاء به کووید ۱۹ تا مدت‌ها دچار تنگی نفس و سرفه بودند. یکی از دغدغه‌ها و چالش‌های بیماران کرونایی در پاندمی یکسال اخیر بهم ریختن وضعیت سلامت روحی و روانی آنها بوده است، همت والای پرستاران و خادمان سلامت به بیماران در این زمینه ستودنی استو
صالحی که در شرایط سخت کرونایی همگام با دیگران پرستاران از بیماران کرونایی حمایت روحی و روانی هم داشتند، می‌گوید: " در شرایط عادی بیماران بستری در بیمارستان با اعضای خانواده و همراه در ارتباط هستند، ولی در بحران کرونا استرس خانواده‌ها از ابتلاء به این ویروس و رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجازه پذیرش همراه در بیمارستان را نمی‌داد و تعداد زیادی از بیماران بدون همراه بودند، در این اوضاع نگران کننده معمولاً پرستاران با بیمار کرونایی در ارتباط بودند، باید از یک سو به کارهای درمانی بیمار رسیدگی می‌کردند و از سوی دیگر از لحاظ روحی و روانی بیمار کرونایی را تحت حمایت قرار می‌دادند که زحمت‌های آنها را مضاعف می‌کرد. 
وی ادامه می‌دهد:  ارائه خدمات مناسب باعث شده بود که در بحران کرونا تعامل پرستاران با بیماران کرونایی زیاد باشد، بسیاری از مواقع مجبور بودیم با بیماران همدردی کنیم و مسکنی برای تسکین آلام او باشیم و این اتفاق‌ها درگیری پرستاران را با این پاندمی بسیار افزایش داده بود. 
صالحی در خصوص وضعیت دردناک فوت بیماران کرونایی در بیمارستان شهید اشرفی شهرستان خمینی‌شهر، می‌گوید: "در طول یک سالی که از شیوع این ویروس می‌گذرد سختی‌های زیادی وجود داشت، شاهد بودم که بیمار با پای خود جلوی چشمانم در بیمارستان پذیرش شد اما به دلیل درگیری شدید ریه‌ها با ویروس منحوس کرونا در فاز پیشرفته بیماری مراجعه کرده بود و بعد از سه یا چهار روز فوت می‌کرد، برای پرستاران تفاوتی نمی‌کرد بیمار کرونایی فوت شده جوان بود یا مسن، این اتفاق‌ها در بیمارستان برای پرستاران که روزانه شاهد آن بودند، بسیار ناراحت کننده بود، اما داغ و درد مرگ جوانان همیشه بیشتر بوده است و نمی‌توان این حقیقت را انکار کرد. 

این خادم جبهه سلامت، می‌گوید:  مواردی را داشتیم که بیمار آن قدر شرایط بدی را می‌گذراند و شاید همه پرسنل از ادامه حیات او قطع امید کرده بودند، ولی به یاری خدا و با درمان‌های مؤثری که در بیمارستان وجود داشت در اوج ناباوری بهبود پیدا می‌کردند و این اتفاق‌ها در یک سال اخیر تنها علت خوشحالی پرسنل بیمارستان و پرستاران بود. 
این پرستار زحمت‌کش بیمارستان شهید اشرفی با وجود همه مشقت‌ها در پاندمی از کمک‌های انسان دوستانه‌ای که به همنوعان خود داشته است، احساس رضایت دارد و ادامه می‌دهد:  به جرأت می‌توانم بگویم رضایتی که از ارائه خدمات از خودم در این یکسال به بیماران کرونایی داشتم شاید برابری کند با آن ۲۴ سال خدمت رسانی که قبلاً انجام دادم، یعنی واقعاً پرستاران در این اپیدمی از جان خود گذشتند و فداکارانه ایستادگی کردند، در شرایطی که حتی همه خانواده‌ها هراس از ابتلاء به این ویروس را داشتند و از تجمع‌ها مکان‌های عمومی دوری می‌کردند، پرستاران در صحنه حاضر بودند. 
صالحی با احساس رضایت قلبی از حرفه‌اش، می‌گوید:  در طول یکسال بحران کرونا و پذیرش بیماران کرونایی، مواردی را داشتیم که خانواده بیمار کرونایی را به بیمارستان می‌آوردند و بعد از پذیرش او حتی یک بار هم اعضای خانواده تماس با بیمارستان نداشتند و به آنها با کنایه می‌گفتم بیمار تلفنی شما را آلوده نمی‌کند، در شرایط بحرانی و ابتدایی شیوع کرونا حتی بعضی از خانواده‌ها هراس داشتند که با بیمار کرونایی تلفنی صحبت کنند و از او سراغی بگیرند، اما در این شرایط پرستاران بیمارستان خالصانه و با عشق و علاقه زیاد به بیماران کرونایی خدمت رسانی کرده و تمام وقت درگیر سلامت افراد بودند. "
این خادم سلامت بیمارستان شهید اشرفی در خصوص واکسیناسیون کرونا اظهار می‌کند: " امیدوارم هر چه سریع‌تر واکسن در اختیار همه مردم جامعه قرار بگیرد، اتفاق مهم این است که مردم نباید هراسی از واکسن زدن داشته باشند تا همه افراد واکسینه شوند، به یاری خدا با زدن واکسن ایمنی کرونا برقرار و اوضاع برای همه قابل اطمینان می‌شود و واکسن ایرانی ثمره اطلاعات دانشمندان کشور است و در عرصه واکسن سازی ایران یکی از قدرت‌های دنیا است، امیدوارم با تولید انبوه واکسن ایرانی و در اختیار قرار گرفتن همه مردم واکسینه شوند تا در آینده‌ای نزدیک از این پاندمی رها شویم. 
صالحی در خاتمه خطاب به همکاران خود و جامعه پرستاران درگیر پاندمی کرونا، می‌گوید:  به نظرم این پاندمی باعث شده تا مردم بیشتر از قبل قدر خادمان سلامت بدانند، اگر چه این بیماری هم بعد از مدتی تمام می‌شود و مردم اوضاع سخت کرونایی را فراموش می‌کنند، اما مطمئن هستم همان طور که کادر درمان در همه این سال‌ها با تمام وجود خدمت رسانی کردند در آینده هم به یاری خداوند باز هم در عرصه سلامت می‌توانند خدمت رسان مردم باشند، در واقع نیازی به قدردانی مردم نیست و همین قدر که پرستاران و خادمان سلامت بیمارستان‌ها ثمره زحمات خود را با بهبودی بیماران و بهتر شدن اوضاع ببینند برای آنها بزرگ‌ترین هدیه الهی است. "
همت والای این خادم سلامت که تاکنون در جبهه مقابله با کرونا ایستادگی کرده مثال زدنی است و انسان بودن درسی است که باید از او و دیگر پرستاران فداکار جبهه سلامت بیاموزیم.

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته