25 آذر 1399

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور:

فشار کاری پرستاران چندین برابر شده است

فشار کاری پرستاران چندین برابر شده است

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور، گفت: در حالی که به علت شیوع کرونا اکثر مشاغل دورکار شده اند، فشارکاری پرستاران چندین برابر شده است، در این بحران نه تعطیلی دارند و نه استراحت، لذا لازم است هر چه زودتر پرستاران از مزایای مشاغل سخت برخوردار شوند.

عبدالله صفری روز سه شنبه در آستانه هفته پرستار در گفتگو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری افزود: سختی های حرفه پرستاری ایجاب می کند که جزو مشاغل  سخت و زیان آور تعریف شود، مخصوصا در این ایام کرونا که فشار کار برای پرستاران چندین برابر شده است. 
وی ادامه داد: در حالی که در این شرایط سخت اکثر مشاغل تعطیل یا دورکار هستند ،  پرستاران در این بحران تعطیلی و استراحت ندارند و در برخی از مواقع به دلیل حجم زیاد کار مجبورهستند مدت های طولانی از خانواده های خود دور باشند البته پرستاران  پیش از این هم سختی های بسیاری داشتند و شیوع کرونا این سختی ها را مضاعف کرده است.
قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور گفت:  کمبود نیروی پرستاری از گذشته تا کنون یکی از مشکلات اساسی بوده است و بحران کرونا این کمبود نیرو را تشدید تر کرده است. البته سازمان نظام پرستاری با رایزنی هایی که با مسئولان داشته توانسته است، مجوز استخدام 30 هزار نفر نیرو را بگیرد  و لازم است هرچه سریعتر به مجوز جذب نیروی پرستار جامه عمل پوشیده شود.
صفری افزود: فشار کاری شدید پرستاران هم از نظر جسمی و هم روحی روانی آنان را به سمت خستگی و فرسودگی زیادی برده است بنابراین لازم است هر چه زودتر با ورود نیروهای تازه نفس و جایگزین از این فشار کاری کاسته شود ضمن اینکه افزایش نیروی پرستار در مراکز بهداشتی و درمانی با بهبود کیفیت خدمات، افزایش رضایت بیماران و کاهش عوارض و مرگ و میر بیماری ها به خصوص کرونا ارتباط مستقیم دارد و حتما باید هر چه سریعتر با شناسایی عوامل کمبود پرستار و جذب نیرو گام موثری در جهت بقای پرستاران و بیماران برداشته  شود.
وی درباره مطالبات پرستاران بیان کرد: قوانین زیادی برای تامین مطالبات پرستاران تصویب شده است اما اجرای آنها از همان ابتدا با فراز و نشیب‌های متعدد روبرو بوده است، و هنوز آن طور که باید و شاید به مسائل و مشکلات مربوط به حیطه پرستاری رسیدگی نشده است . پرستاران مطالبه‌‎ای جز رفع موانع خدمتی و اجرای قوانینی که تصویب شده ندارد. 
صفری با اشاره به روند پرداخت  معوقات پرستاری، گفت: تلاش های زیادی به خصوص از سوی سازمان نظام پرستاری در یکسال گذشته برای بروز شدن پرداخت معوقات پرستاران صورت گرفته است .
قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور افزود: بی توجهی به مطالبات پرستاران سبب سلب انگیزه آنان می شود و آرامش خیال آنان را برای خدمت خالصانه می گیرد و در برخی موارد این بی توجهی ها حتی سبب مهاجرت پرستاران می شود که در بلند مدت باعث تشدید بحران کمبود پرستار در کشور می شود.
صفری خاطر نشان کرد: با توجه با اینکه در آستانه شب یلدا و ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار هستیم  بهترین هدیه ای که می توانیم به پرستاران بدهیم این است که از دورهمی و اجتماعات خانوادگی بپرهیزیم تا هم مراقب سلامت خودمان باشیم و هم پرستاران که این روزها بسیار خسته شده اند، بیش از این فرسوده نشوند.
26 آذر تا دوم دی امسال به عنوان هفته پرستار نامگذاری شده است.
چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۹ روز پرستاری؛ بصیرت حرفه ای (تجدید میثاق با امام و رهبری)؛ پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹ روز پرستاری؛ ایثار و شهدای خدمت؛ جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۹ روز پرستاری؛ تندرستی و معنویت؛ شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹ روز پرستاری؛ تکریم حرفه ای؛ یکشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۹ روز پرستاری؛ مسئولین و تجلیل از صبوری و فداکاری های زینبی؛ دوشنبه اول دی ۱۳۹۹ روز پرستاری حرفه ای؛ یک قرن خدمات آکادمیک و سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۹ روز پرستاری جامعه نگر نامگذاری شده است.

هر سال روز ولادت حضرت زینب (س) که پنجم جمادی الاول است به نام روز پرستار نامگذاری شده است که امسال مصادف با ۳۰ آذر است.

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته