3 آبان 1399

سرپرست بخش پژوهشی انجمن علمی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی علی آباد کتول:

لزوم ارتباط پیوسته انجمن های علمی دانشجویی با انجمن های تخصصی

لزوم ارتباط پیوسته انجمن های علمی دانشجویی با انجمن های تخصصی


دانشجوی فعال پرستاری در عرصه علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول گفت: انجمن‌های علمی دانشجویی در دانشگاه‌ها جهت انجام فعالیت‌های علمی در بدنه دانشجویی برای تحقق اهداف مطرح شده و توسعه دانش‌های نوین و تخصصی نقش اساسی دارند. فعالیت بیش از دو هزار انجمن علمی دانشجویی در دانشگاه های کشور بیانگر میزان اهمیت آنها در رشد علمی کشور است.

امیرحسین مظلومی در گفتگو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری افزود: انجمن‌های علمی دانشجویی نهاد هایی مستقل، جهت انجام فعالیت‌های علمی و پژوهشی در بدنه دانشجویی می‌باشند و به عنوان هسته‌های تخصصی نقش اساسی در پیشبرد اهداف علمی و توسعه دانش‌های نوین دارند.

وی در خصوص فعالیت انجمن های علمی گفت: انجمن‌های علمی دانشجویی در دانشگاه‌ها جهت انجام فعالیت‌های علمی در بدنه دانشجویی برای تحقق اهداف مطرح شده و توسعه دانش‌های نوین و تخصصی نقش اساسی دارند، فعالیت بیش از ۲ هزار انجمن علمی دانشجویی در دانشگاه های کشور بیانگر میزان اهمیت آنها در رشد علمی کشور است.

این دانشجوی پرستاری افزود: دانشگاه آزاد اسلامی نیز دارای 310 انجمن فعال می باشد که در این بین 222 انجمن علمی دانشجویی براساس 11 محور موردنظر در رتبه‌بندی نهایی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: انجمن علمی دانشجویی دانشکده دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول در 8 محور امتیازات مربوطه را کسب نمود که در مجموع امتیازات، با اختلاف زیادی نسبت به سایر انجمن‌های علمی دانشجویی در رتبه اول قرار گرفت و علل اصلی این موفقیت روحیه همکاری، همفکری و همبستگی اعضای انجمن و تلاش و پشتکار زیاد آنها در زمینه‌های مختلف و نیز برنامه‌ریزی مناسب و تقسیم بندی وظایف در جهت رسیدن به یک هدف همگانی می‌باشد. طبق فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)، از اهداف گام دوم انقلاب؛ فعال بودن در بخشهای علمی، مطالبه‌گری، کارهای جهادی و کارهای میدانی می‌باشد که اعضای انجمن این رویکرد را سرلوحه کار خود قرار داده‌‍‌اند. 

وی ادامه داد: یکی از راه‌های تقویت انجمن های علمی دانشجویی، همکاری بیشتر آنها با انجمن‌های علمی اساتید و نیز انجمن‌های علمی سایر دانشگاه‌ها است. فعالیت‌های انجمن مختص به یک رشته یا دانشکده و یا دانشگاه نباشد و در سطح استان و کشور نیز با انجمن‌های دانشگاه‌های دیگر در حوزه‌های کاری مختلف همکاری و همفکری برقرار باشد و درجهت استمرار این فعالیت‌ها مجمعی از نمایندگان دانشجویی را برای سال جاری تشکیل داده‌ایم تا در این بین هسته مرکزی انجمن‌ها تقویت شوند و آموزش‌ها و حمایت‌های لازم انجام گیرد.

مظلومی گفت: نیاز است تقویت کمیته‌های علمی، فرهنگی، آموزشی، جهادی و... و جذب نیروهای مشتاق مستعد و مسئولیت پذیر شده است تا فعالیت‌های برون دانشگاهی خود را باتوجه به استعدادهای دانشجویی که در انجمن داریم افزایش دهیم. در این راستا هم‌اندیشی و همفکری‌های بیشتری با سایر تشکلات، انجمن‌ها و دانشجویان رشته‌های دیگر دانشگاه نیز خواهیم داشت که هم باعث افزایش همکاری سایر اعضا شده و هم گامی مهم در جهت فرمان مقام معظم رهبری بنا بر بودن جوانان در میدان عمل در تمامی عرصه ها میباشد.

سرپرست بخش پژوهشی انجمن علمی دانشجویی ادامه داد: باتوجه به شرایط حاصل از پاندمی کووید-19 برنامه‌ریزی گسترده ای برای تولید محتوا داشته‌ایم که بخشی اجرا و بخشی دیگر به زودی به عرصه عمل خواهد پیوست که امید است در سال آینده نیز علاوه بر وظیفه ای که در جهت علمی داریم در سایر عرصه‌ها نیز قوی تر عمل کرده و نیز این افتخار را در سطح کشور دوباره تکرار کنیم قطعا در حیطه میدانی نیز برنامه‌های مشترکی را با مراکز بهداشتی- درمانی و جهادی نیز خواهیم داشت و بخش عمده این ظرفیت در ابتدای کار به صورت بالقوه می‌باشد و اگر دانشگاه بستر مناسبی را برای فعالیت انجمن‌ها فراهم آورد؛ بالفعل شدن این ظرفیت دور از دسترس نخواهد بود.
وی خاطر نشان کرد:  بسیاری از استعدادهای دانشجویی شناسایی شده‌اند و به موجب مسئولیت‌هایی که این دانشجویان در دوران دانشجویی اتخاذ کرده‌اند، از آمادگی مناسبی برای پذیرش مسئولیت‌های بالاتر در دوران بعد از دانشجویی و خارج از محیط دانشگاهی برخوردار هستند؛ هرچند هنوز در میانه مسیر قرار داریم و باید در کشف استعدادهای دانشجویی و اخذ همکاری از آنها و نیز ایجاد فرصت جهت توسعه مشارکت دانشجویان همچنان گام‌های مؤثرتری برداشته شود.

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

آخرین اخبار

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته