9 اسفند 1399

واحد رسیدگی به امور پرستاران شهید خدمت در سازمان نظام پرستاری ایجاد می شود

واحد رسیدگی به امور پرستاران شهید خدمت در سازمان نظام پرستاری ایجاد می شود

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: شهدای پرستار که برای حفظ سلامت مردم در برابر کرونا جان خود را فدا کردند چه در بخش دولتی و چه بخش خصوصی با شهدای دفاع مقدس فرقی ندارند، این منصفانه نیست که برای تایید شهادت آنها این همه دنبال سند و مدرک باشیم، برای رسیدگی به این موضوع واحد پیگیری امور پرستاران شهید خدمت در سازمان نظام پرستاری تشکیل می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری؛ دکتر محمد میرزابیگی روز شنبه در مراسم بزرگداشت و یادواره شهدای مدافع سلامت در تالار ایوان شمس تهران ضمن بزرگداشت سالروز وفات حضرت زینب (س) و یاد شهدای پرستار افزود: امروز در دوران دفاع مقدس سلامت قرار داریم و سربازان دفاع از امنیت سلامت، همه مدافعان سلامت اعم از پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان و تمامی کادر سلامت هستند و امیدوارم خداوند متعال به برکت شهدای این عرصه کاری کند که بتوانیم برای کشورمان قدمی به جلو برداریم.

وی از دلسوزان عرصه پرستاری قدردانی کرد و گفت: ما هر ساله مصادف با روز ولادت حضرت زینب (س) ، روز پرستار را جشن می گیریم. حدود هفت سالی است که همزمان با وفات این بانوی بزرگوار و اسوه صبر و استقامت، کنگره اخلاق و پرستاری را برگزار می کنیم و امسال با توجه به شهدایی که در طول یکساله گذشته در عرصه پرستاری داشته ایم، مقرر شد این کنگره به یاد شهدای این عرصه گرامی داشته و به صورت نمادین از تعداد از خانواده این عزیزان تقدیر کنیم زیرا این پرستاران اخلاق عملی را به ما آموختند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: من بر اساس رسالت صنفی و حرفه ای در سازمان نظام پرستاری احساس می کنم در طول این مدت که در مورد پرستاری کرونا پیگیری هایی داشته ایم جای یک امر مهم، خالی بوده است و آن هم تعهدی است که ما به امور صنفی شهدای پرستاری داریم.

وی با تأکید بر عزم و همت سازمان نظام پرستاری برای پیگیری امور صفنی شهدای پرستاری گفت: پرستاران در عرصه های مختلف مظلوم و در عرصه شهادت مظلوم تر هستند. در طول یکسال گذشته شمار زیادی از پرستاران اعم از جوان و باردار در مسیر مبارزه با کرونا به شهادت رسیده اند و خانواده هایشان دغدار شده اند و این واقعا منصفانه نیست که کسی در تهران برای تأیید شهید بودن این عزیزان دنبال مستندات کافی و لازم باشد.

میرزابیگی خطاب به مسئولان بنیاد شهید و وزارت بهداشت  گفت: این چه رفتاری است که با شهدا می کنیم. ما نباید مدیون آنها و خانواده و بازماندگان عزیز آنها بمانیم، بنابراین اعلام می دارم که از امروز واحدی در سازمان نظام پرستاری تحت عنوان «پیگیری امور شهدای پرستاری» تشکیل می دهیم تا امور مربوط به این شهدای بزرگوار را به صورت جدی پیگیری کنیم.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر آمار دقیقی از پرستاران شهید نیست و آمار 110 شهیدی که ما داریم با آنچه وزارت بهداشت و کمیته تعیین مصادیق شهدا اعلام کرده متفاوت است و هنوز این بحث وجود دارد که چه تعداد از پرستارانی که در راه خدمت و مبارزه با کرونا به درجه شهادت رسیده اند، به عنوان شهید مورد تایید مسئولان ذی ربط است و این اصلا شایسته نیست.

78 هزار پرستار به کرونا مبتلا و 110 پرستار جان باختند
وی اظهار داشت: بر اساس اطلاعات سازمان نظام پرستاری در حال حاضر بالغ بر 78 هزار پرستار در طول یکسال گذشته به کرونا مبتلا شده اند. آیا این درست است که اگر پرستاری در بخش خصوصی شهید شود و بر اساس آیین نامه مشمول عنوان شهید نشود و او را شهید به حساب نیاوریم. آیا ما ذره ای از خاک پاک شهدا محسوب می شویم و در درجه ای هستیم که بخواهیم تعیین کنیم آن پرستار فداکار که جان خود را در راه خدمت به مردم و مبارزه با کرونا از دست داده است، شهید به حساب می آید یا خیر؟

رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: به نظر می رسد باید در برخی تصمیم گیری ها صرفا اداری فکر نکنیم به ویژه آنکه واقعا شمار شهدای پرستاری در مقایسه با شهدای 8 سال دفاع مقدس عددی نیست و بهتر است در مورد مسائل  مربوط به شهدای پرستار کمی دقیق تر و عمیق تر وارد عمل شده و پیگیری کنیم.

حقوق شبه ایثارگری برای پرستاران آسیب دیده در کرونا
وی ادامه داد: در مبارزه با کرونا کم نیستند پرستارانی که آسیب های جدی دیده اند و زمین گیر شده اند و شایسته است که از مزایای ایثارگری یا شبه ایثارگری بهره مند شوند.

میرزابیگی از نحوه توزیع پاداش و امتیازات کرونایی بین بخش های مختلف بیمارستانی انتقاد کرد و گفت: این چه عدالتی است که در توزیع پاداش و امتیازات کرونایی یک بیمارستان به تعداد 200 پرستار برای 230 ساعت خدمت به طور میانگین از 500 هزار تا زیر 100 هزار تومان می رسد و به عده ای دیگر برای حدود 20 ساعت خدمت آنکالی در ماه 10 میلیون تومان اختصاص می یابد.

وی افزود: این چه رفتاری است که با پرستاران می شود چه به آنهایی که شهید شده اند و چه آنهایی که زنده اند و در عرصه خدمات جانفشانی می کنند. بعد هم انتظار داریم با توجه به ورود به موج چهارم کرونا شاهد انگیزه کاری در این نیروهای خدوم باشیم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: البته تمام این حرف ها هنوز از طرف جامعه شریف پرستاران مطرح نشده است و بنده به نمایندگی از آنها، این بی عدالتی ها و بی انصافی ها را هشدار می دهم تا به جایی نرسیم که خدای ناکرده چنین زمزمه هایی از داخل جامعه پرستاری بلند شود چون کاری که در آن روز از سر اجبار انجام شود دیگر ارزش و اعتبار ندارد و خدای ناکرده شیرینی کار را از بین می برد.

استخدام ها کافی نیست
وی در خصوص مشکلات جذب نیرو در حوزه پرستاری گفت: بر اساس آمار حدود 52 هزار مجوز استخدامی گرفته شد که تعدادی از این مجوزها برای کل نظام سلامت بکارگیری شده است و فقط 7 تا 8 هزار نفر تا امروز جذب سیستم شده اند و متاسفانه فقط  40 تا 45 درصد آن مربوط به کادر پرستاری است.

میرزابیگی ادامه داد: طبق آماری که اعلام شده است در حال حاضر 40 هزار تخت در این مدت فعال شده است. بر این اساس برای 40 هزار تخت به 100 هزار پرستار نیاز است. بنابراین میزان جذب پرستاری نه تنها به هیچ عنوان تناسبی با این تخت های فعال شده ندارد بلکه با تعداد کمبود مزمن پرستار که از قبل وجود داشته و تعداد بازنشستگان هم تناسب ندارد.

وی افزود: باید این کمبود نیرو با احتساب استاندارد مورد قبول که حدود 2.5 پرستار به ازای هر تخت است افزایش یابد و به نظر می رسد مسئولان ذی ربط بایستی به یک میثاق و توافق منطقی برسند و آن را اجرایی کنند.

قانون تعرفه گذاری پرستاری را این بار اجرا کنید
وی همچنین از مشکلات اجرایی بر سر راه اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری گلایه کرد و گفت: این قانون مهم به عنوان یک دستاورد ارزشمند بعد از تلاش های مستمر در مجلس به تصویب رسید و مقرر شد بعد از آماده سازی ملزومات آن اعم از تعریف و تدوین شرح وظایف ها، استانداردها، چک لیست ها، آیین نامه های اجرایی و بسته های خدمتی و ثبت  خدمات در سازمان استاندارد، این قانون اجرایی شود اما متاسفانه بعد از تلاش های بی وقفه در سازمان نظام پرستاری و انجام تمامی این فرآیندها اعلام شد که برای اجرای آن پول نداریم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: از ابتدا مشکل را بگویید چرا به بهانه های واهی سر می دوانید. اکنون هم که بعد از فرمایش مقام معظم رهبری و تأکید ایشان به اجرای این قانون باز هم همان فرآیند کلید خورده است و تکرار می شود. خواهش می کنیم به ما بگویید که آیا می خواهید این قانون را اجرایی کنید یا خیر اگر واقعا قصد اجرای آن را دارید برای آن در سرانه بودجه سلامت جایابی کنید.

وی افزود: امسال تعرفه های پزشکی 45 درصد افزایش یافت در حالی که اگر انصاف وجود داشته باشد با کمی کاهش این رقم و تقلیل آن به 35 درصد  می توان 10 درصد برای خدمات پرستاری لحاظ کرد و در سرانه برای اجرای تعرفه گذاری پرستاری هم جایی باز کرد. اگر این مهم در یکسال اتفاق بیفتد در سالهای بعد این رقم از محل صرفه جویی در خدمات مشترک و کاهش بستری های بیماری های مزمن جبران می شود.

میرزابیگی ادامه داد: اگر تعرفه گذاری پرستاری به صورت بسته های خدمتی اجرا شود بی شک بار بستری های بیماران مزمن در بیمارستان ها 100 درصد کاسته می شود و بیماران می توانند در منزل از خدماتی ارزان تر و کیفی تر بهره مند شوند و ما برای همه اینها طرح داریم و امیدواریم مسئولان ذی ربط به توجه به فرمایش و تأکید مقام معظم رهبری در تحقق و اجرای این قانون اقدام جدی و عملی کنند.

نابسامانی در توزیع پاداش کرونا
وی همچنین با انتقاد از نابسامانی موجود در توزیع پاداش کرونایی گفت: راهکاری که در این وضعیت به وزارت بهداشت پیشنهاد می دهیم این است که اصلا این پاداش را ندهند زیرا پاداشی که با این کیفیت توزیع  می شود اصلا قابل قبول نیست و اگر چه در کلام و اسناد ارقام بزرگی مربوط به پاداش کرونایی می شود اما در عمل وقتی به بخش های بیمارستانی می رسد، گلوله برفی است که  قطره ای از آب آن نیز به دست پرستار نمی رسد.

وی ادامه داد: راهکار منطقی و عادلانه این است که آیین نامه سختی کار به گونه ای ساماندهی شود که بخش های کرونایی و عفونی جزو بخش های سخت و زیان آور شود و هر فرد براساس آن امتیاز و پاداش دریافت کند.

حقوق پرستاران شرکتی فراموش نشود
رئیس کل سازمان نظام پرستاری به توجه به پرستاران شرکتی تأکید کرد و گفت: منصفانه نیست که در حق این عزیزان در شرایط کنونی که بخش مهمی از بار خدمات بیمارستانها بر دوش آنها است و بخشی از شهدای این عرصه نیز به این نیروها تعلق دارد، ظلم شود. انتظار می رود اتفاقاتی که در یکسال گذشته برای همه کارکنان سلامت افتاد. اعم از افزایش 50 درصدی حقوق و فوق العاده شغل، برای پرستاران شرکتی نیز لحاظ شود و به وعده های داده شده عمل شود.

میرزابیگی خاطر نشان کرد: از 24 ساعت زمانی که در شبانه روز بیمارستانها اداره می شوند بیش از 16 ساعت آن را پرستاران به طور مستقل بر عهده دارند. امیدوارم مسئولان ذی ربط با توجه بیشتر به خواسته های بحق این زحمتکشان عرصه سلامت، موجبات افزایش انگیزه خدمت در این قشر شریف را فراهم کنند.

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته