1 آبان 1399

رئیس شورای عالی نظام پرستاری کشور در نشست وزیر بهداشت با مسئولین دانشگاه علوم پزشکی ارومیه:

کمبود پرستار در بیمارستانها به یک معضل اساسی تبدیل شده است

کمبود پرستار در بیمارستانها به یک معضل اساسی تبدیل شده است

رئیس شورای عالی نظام پرستاری گفت: معضل کمبود نیروی انسانی به خصوص پرستار در بیمارستانهای و مراکز درمانی یک مشکل اساسی است که به خصوص در بحران کرونا بیش از گذشته آسیب می زند و متاسفانه هنوز استاندارد مشخصی درباره تعداد نیروی انسانی در مراکز درمانی کشور تعریف و اجرا نشده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، شمس الدین شمس در نشست وزیر بهداشت با مسئولین دانشگاه علوم پزسکی ارومیه، ضمن تقدیر از مسئولان و جامعه خدوم پرستاری که در این بحران؛ نظام  سلامت را رو سفید کرده اند، افزود: به نظر می رسد اهمیت مقوله سلامت در چند ماه اخیر پیش از پیش برای مردم، سیاست گذاران، قانون گذاران و دولتمردان مشخص شده است.
رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری ادامه داد: یکی از معضلاتی که امروزه عرصه سلامت با آن درگیر است، معضل کمبود نیروی انسانی است؛ موضوعی که در این عرصه مطرح است بحث تعیین استاندارد نیروی انسانی است که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: هم اکنون کشور، یک استاندارد مشخص برای تامین نیروی انسانی ندارد. به طور مثال اینکه سیستم سلامت کشور در مقابل هر تخت بیمارستانی چه تعداد نیرو انسانی باید داشته باشد؟ هنوز مشخص نیست و نیاز است در خصوص استاندارد نیروی انسانی  کار اساسی و کارشناسی صورت بگیرد و بر اساس آن برنامه ریزی شود.
شمس درباره انگیزه پرستاران گفت: موضوع دیگر انگیزه کافی برای فعالیت پرستاران است زیرا در این بحران روحیه پرستاران به شدت دچار تضعیف شده است.
شمس گفت: بحث نیروی انسانی یک موضوع اساسی است و نیاز است یک استانداردی داشته باشد. به طور مثال وقتی یک مرکز یا موسسه سلامت راه اندازی می شود لازم است تامین نیروی انسانی آن با توجه به تعداد تخت یک استاندارد مشخص  داشته باشد اما متاسفانه این استاندارد اکنون وجود ندارد.
وی خاطر نشان کرد: در بحث بهیار و کمک بهیار به این نتیجه رسیده ایم که بهیار حذف شود و پرستار و کمک پرستار داشته باشیم، موضوعی که در کشورهای پیشرفته هم به همین شکل انجام می شود.
رئیس شورای عالی نظام پرستاری ادامه داد: لازم است بابت زحمات وزارت بهداشت ومسئولان در بحث پرداخت معوقات، اجرای افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان نظام سلامت بر اساس فصل دهم  قانون مدیریت خدمات کشوری و پرداخت فوق العاده ویژه که سازمان نظام پرستاری برای اعمال آن در تلاش است تا هرچه سریعتر انجام شود، قدردانی کنیم. 

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته