جهت دریافت فرم گواهی سوابق حرفه ای Good Standing

شماره تماس امور بین الملل  به شماره  42949-021 داخلی  217  تغییر کرد

17 آبان 1399

کوچکترین فرزند هلن و ابوالقاسم هم آسمانی شد

کوچکترین فرزند هلن و ابوالقاسم هم آسمانی شد

لاله (مهری) بختیار در سال ۱۳۱۷ در تهران به دنیا آمد، پدرش ابوالقاسم بختیار از معدود ایرانیانی بود که در آن دوره و از سال ۱۹۱۹ برای ادامه تحصیل (در پزشکی) نه به اروپا بلکه به آمریکا رفته بود، ابوالقاسم بختیار نخستین پزشک ایرانی بود که از دانشگاه‌های آمریکا فارغ‌التحصیل شد و بعد از بازگشت به ایران دانشکده پزشکی دانشگاه تهران را به کمک چند تن دیگر تأسیس کرد. مادر لاله؛ هلن جعفری، پرستاری اهل آیداهو، نخستین زن آمریکایی بود که با یک پزشک ایرانی ازدواج می‌کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری ؛ هلن جفریز پرستار آمریکائی و همسر پزشک ایرانی فارغ التحصیل آمریکا  دکتر ابوالقاسم بختیار بود که خدمات شایانی را به به عنوا ن پرستار بهداشت جامعه به بهداشت عمومی ایران ارائه نمود، در سرزمین بختیاری به پاس زحمات او کوهی به نام هلن نامگذاری شده است ؛  دکتر ابوالقاسم بختیار نیز به عنوان اولین استاد جراحی در دانشکده پزشکی تهران و پایه ریز بخش آناتومی در توسعه دانشکده پزشکی  و علم پزشکی نقش برجسته ای داشته است.


در بهمن ماه سال 1397  با همکاری رئیس محترم دانشکده  پرستاری تهران  جناب دکتر نیکبخت و معاونت محترم  پرستاری سرکار خانم دکتر حضرتی مراسم قدردانی از زحمات و تلاشهای خانم هلن جفریز بختیار به سیستم پرستاری ایران با حضور  آخرین فرزندشان خانم دکتر لاله بختیار و شرکت گسترده دانشجویان و اساتید برگزار شد (خبر) چهره علمی خانم دکتر لاله بختیار ،اسلام شناس و عرفان پژوه و مترجم قران و نهج البلاغه و کتاب قانون ابوعلی سینا به انگلیسی و نویسنده دهها جلد کتب با ارزش ، معنویت خاصی به جلسه داد.


در همین سفر با حضور دکتر لاله بختیار و جمعی از پرستاران و مسئولین مشهد  مراسم احترام به پدر و مادرشان در آرامستان  توس مشهد و در جوار آرامگاه فردوسی برگزار شد (خبر) قرار بود امسال ایشان برای بازدید مجدد و رفتن به سرزمین آبا و اجدادی اش در چهار محال و بختیاری به ایران بیایند که اجل مهلت نداد و متاسفانه در 27 مهرماه امسال جان به جان آفرین تقدیم کردند،  علیرغم تمایل ایشان برای دفن در  جوار مادر و پدرشان در توس مشهد به دلیل شرایط خاص کرونائی انتقال ایشان غیر ممکن شد و ایشان دور از وطن و در آمریکا به خاک سپرده شدند.


شخصیت علمی و معنوی خانم دکتر لاله بختیار در سطح دنیا و در بین معرفت شناسان و اسلام شناسان بسیار برجسته است.دیدگاه رحمانی او به اسلام که در ترجمه انگیسی قرآن ایشان نمود جدی دارد باعث توجه جدی جهانیان به این شخصیت  شده است .در گذشت ایشان انعکاس وسیعی در اخبار داشته است.


درباره دکتر لاله بختیار به مناسبت درگذشت این اسلام‌شناس ایرانی- روزنامه شهر آرا
 لاله بختیار اندیشمندی بود که آثارش گستره‌ وسیعی را دربر می گرفت- شیعه پرس
«لاله بختیار» از محققان برجسته «سنت‌گرا» در هنر ایران و اسلام بود-خبرگزاری کتاب ایران
تسلیت اشرف بروجردی  رئیس کتابخانه ملی ایران برای درگذشت لاله بختیار-خبرگزاری کار ایران
درسوگ سنت گرای نو آور"لاله بختیار" –رئیس موزه ملی علوم پزشکی 
  
کتاب هلن توس که سرگذشت مادر پرستار ایشان از آمریکا تا فوت در ایران است توسط خانم دکتر لاله بختیار  نگارش شده که ان شالله به زودی ترجمه فارسی این کتاب منتظر خواهدشد؛  سازمان نظام پرستاری درگذشت این اندیشمند را تسلیت عرض میکند.

Print

1 نظر در مطلب "کوچکترین فرزند هلن و ابوالقاسم هم آسمانی شد" ثبت شده است

Avatar image

e

1399/10/09 09:12 ق.ظ

1

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته