بیماری شرایط را برای کادر درمان سخت می کند
مهدیه اسلامی

بیماری شرایط را برای کادر درمان سخت می کند

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، همزمان با روز جهانی سلامت که مزین به شعار مدافعان سلامت است ، لحظاتی را در کنار یکی از مدافعان سلامت سپری کردیم تا از سختی کار و لحظاتی که هر روز برای درمان بیماران کرونایی سپری می کنند با خبر شویم . دکتر رزیتا خداشاهی ،فوق تخصص عفونی و عضو هیات علمی  دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، رئیس بخش عفونی بیمارستان امام رضا (ع) از جمله این افراد است که لحظاتی را با یکدیگر سپری کردیم.

دکتر خداشاهی از سال 98 عضو هیات علمی گروه عفونی  دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده است و چند ماه پس از ورود به دانشگاه ، درگیرویزیت بیماران ناشی از پاندمی کرونا شده است، عنوان کرد: در آن زمان  درباره این بیماری اطلاع جامعی وجود نداشت و نگرانی بسیاری در بین مردم و کادر درمان وجود داشت .

کادر درمان  لباس رزم با کرونا را پوشیدند
فوق تخصص عفونی و عضو هیات علمی  دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: با وجود تمام مشکلات، کادر درمان، پزشک، پرستار وپرسنل، در عرصه خدمت به بیماران حضور پیدا کردند ؛ با تمام  سختی ها و نگرانی های موجود کادر درمان لباس رزم پوشیدند و مشغول ویزیت بیماران کرونایی شدند.

دکتر خداشاهی ابراز کرد: از ابتدای پاندمی نگرانی های متعددی شامل تهیه اقلام دارو،کیت های حفاظت شخصی و..وجودداشت  اما به لطف وپیگیری های رییس دانشگاه وهمکاران بزرگوارشان از این بحران رد شدیم.

 کم کم به سمت فروردین ماه که نزدیک شدیم ، باورهابر این بودکه کرونا مختص فصل سرما است اما متاسفانه علی رغم این باور،شاهد پیک دوم بیماری  در تابستان بودیم که با حجم زیادی از بیماران روبرو شدیم.

 بستری وجراحی در پی ابتلا به کرونا
عضو هیات علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بعد از پیک دوم پیش بینی می شد که پیک سوم در زمستان و پاییز سخت تر خواهدبود  ، گفت: در پیک سوم قدرت سرایت بیماری بالاتر بود وتعداد مبتلایان نیزافزایش یافت، به شکلی که در اواخر پیک سوم کرونا، من نیز به نوع شدید این بیماری مبتلا شدم که منجر به بستری ای سی یو و جراحی شد.

دکتر خداشاهی با بیان اینکه به علت این بیماری چند ماهی در استعلاجی بودم ولی دوباره به کار برگشتم ، عنوان کرد:  من  به عنوان یک عضو از کادر  درمان درگیردرخط اول کرونا مبتلا شدم ،عوارض زیادی راتجربه کردم و متاسفانه نگرانی های بسیاری   برای من و افراد خانواده  من همچنان وجودخواهدداشت .

وی با اشاره به اینکه از اوایل فروردین سال جدید متاسفانه به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و مسافرت های نوروزی بیماری کرونا به سمت پیک چهارم خیز برداشت، ابراز کرد:  پیک چهارم   آغاز شده است و در هر پیک ویروس جهش خاص خود را دارد و مشابه قبلی نیست .

ویروس جهش یافته سرعت سرایت بالایی دارد
دکتر خداشاهی گفت: در گذر زمان در هر نوع عفونت ویروسی احتمال جهش وجود  دارد به نحوی که سرایت بالاتر از عفونت قبلی می باشد .
 

  در حال حاضر به دلیل جهش هایی که صورت گرفته سرایت بالاست و اگر فردی مبتلا باشد تمام افراد  درتماس بااو،به طور قطع مبتلا می شوند .
رییس بخش عفونی بیمارستان امام رضا (ع) با بیان اینکه در بین بیماران کسانی که سفر رفته بودند و دید و بازدید عید نوروز را انجام دادند ، حضور دارند، گفت: متاسفانه برخی از مردم تصور می کنند که احتمال ابتلا وجود ندارد در حالی که به واسطه کوتاهی این افراد، کادر درمان و افراد با بیماری زمینه ای در معرض خطر هستند.

مردم بیماری کرونا را ساده نگیرند
عضو هیات علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از مردم درخواست میکنم که این بیماری را ساده نگیرند تا حجم بیماران بستری  زیاد نگردد زیرا کادر درمان در شرایطی که تعداد بیماران افزایش می یابد خدمات مراقبتی کمتری به دلیل کمبود تجهیزات وامکانات ونیروی انسانی می توانند به بیماران ارایه دهند و انها نیز در معرض اسیب بیشتری قرار می گیرند.

رییس بخش عفونی بیمارستان امام رضا(ع) با اشاره به اینکه درست است که مردم  از این شرایط  ومحدودیت هاخسته شده اند اما بازهم برای جلوگیری ازایجاد شرایط بدتر ومرگ ومیر چاره ای جز رعایت پروتکل هاومحدودیت هانیست.در شرایط پاندمی کرونا دانشگاه اساتیدوهمکاران وپرسنل عزیزی را از دست داد که متاسفانه جبران ناپذیر بود.

وی با اشاره به اینکه بیماران باید در اولین مراحل تشخیص برای درمان مراجعه کنند زیرا در شرایط وخامت وپیشرفت بیماری ، کار زیادی برای بیماران نمی توان انجام داد، گفت: علت اصلی فوت بیماران و تعداد بالای بیماران درجامعه این است که ویروس درگردش است و بیماران مراجعه دیرهنگام به مراکز است.
 
خدا خوشحالت کند

دکتر خداشاهی با بیان اینکه یکی از  بیماران من دچار نقص ایمنی مادر زادی بود و سه باربستری بعلت   کرونا وعوارض آن داشت  اما بیمارقوی و مقاومی بود و توانست هر سه بار بیماری را شکست دهد زیرا حفظ روحیه بیمار یکی از مهم ترین ارکان سلامتی بیماران است، عنوان کرد: هنگام ترخیص بیمار پدرش اشک شوق می ریخت و به من حرف قشنگی زد که برایم به یادگار مانده، به من گفت من را خوشحال کردی امیدوارم خدا خوشحالت کند.

دعای بیماران همراه من در روزهای سخت بیماری بود
وی اظهار کرد:  به جز دعای خیر خانواده و دوستان، سلامتی امروز خود را مدیون دعای خیر بیمارانم می دانم که ارزش وصف نشدنی دارد.
روزهای کرونایی هم روزی تمام می شود اما در این میان چهره هایی تا همیشه در اذهان می درخشند چراکه در روزهای سختی در کنار مردم ایستادند و برای سلامتی جامعه از جان خود گذشتند.  

منبع: بهداشت نیوز

مطلب قبلی پرستاران شرکتی و قراردادی تعیین تکلیف شوند
مطلب بعدی مسافرت 15 هزار بیمار کرونا به فشار کاری پرستاران دامن زد
Print
125 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

انتخابگر پوسته

رهبر انقلاب از تلاش و فداکاری تحسین‌برانگیز مجموعه‌های درمانی تشکر کرد

رهبر معظم انقلاب در محفل انس با قرآن کریم تاکید کردند: هدایت قرآن مربوط به همه گستره زندگی بشر است.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری اسدآباد:

هیچ اقدامی به اندازه همدلی مردم در شکست کرونا موثر نیست

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری اسدآباد گفت: از مردم درخواست داریم بیش از گذشته به رعایت شیوه نامه های بهداشتی و محدودیت ها برای شکست زنجیره انتقال ویروس توجه کنند زیرا هیچ اقدامی به اندازه همدلی و همگامی مردم در تحقق این هدف نمی تواند کارساز و تاثیر گذار باشد.

سایه سنگین غفلت از کرونا دودی که به چشم کادر درمان رفت

دود بی توجهی و سهل انگاری عده ای به چشم کسبه و کادر درمان رفته است.

آمادگی کامل کادر پرستاری خراسان رضوی برای مقابله با پیک چهارم کرونا

مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه گفت: سال گذشته ۳۵ نفر از کادر درمان را از دست دادیم، گفت: برای پیک چهارم کرونا تمام بیمارستان‌های مشهد و شهرستان‌ها از قبیل دانشگاهی، خصوصی، خیریه، نظامی و تامین اجتماعی آماده به کار هستند و برای بستری بیماران کرونایی آماده خدمت رسانی هستند

یادداشت دانشجویی

کادر درمان و امتیاز کرونا

امتیاز کرونا، حق کادر درمان درگیر با کرونا و کوچک‌ترین اقدام در جهت پاسداشت تلاش‌ها و ازخودگذشتگی‌های مدافعان سلامت در مقابله با کرونا می‌باشد.

معاون وزیر بهداشت: 

به زودی همه کادر درمان کشور علیه بیماری کووید.۱۹ واکسینه می‌شوند

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت‌:واکسیناسیون وسیع مردم علیه ویروس کرونا با استفاده از تولیدات داخلی از اواخر بهار آغاز می‌شود و تلاش برای تهیه واکسن از منابع خارجی نیز همچنان ادامه دارد.

پیام تبریک سازمان نظام پرستاری به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان

سازمان نظام پرستاری در پیامی فرارسیدن حلول ماه مبارک رمضان ماه بندگی خدا را تبریک گفت.

دزفول برای درمان بیماران کرونایی کمبود پرستار دارد

معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی دزفول گفت: بیمارستان بزرگ دزفول برای درمان و مدیریت بیماران مبتلا به کرونا با کمبود پرستار و فضای درمانی روبه رو شده است.

فشار مضاعف کاری برای کادر درمان در هفته آینده

فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: یکی از پرشتاب‌ترین امواج بیماری را شاهد هستیم که فشار مضاعفی بر کادر درمان وارد کرده است و این فشار کاری از هفته آینده بیشتر هم می شود.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری پارس آباد:

دورهمی های کوچک خانوادگی بیشترین سهم را در انتقال کرونا دارند

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری پارس گفت: بیشترین سهم را در انتقال کرونا دورهمی های کوچک خانوادگی داشته است. حضور در اماکن سرپوشیده بدون تهویه هوا و به مدت طولانی، یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال بیماری است.

دغدغه کادر درمان، بی‌اعتنایی به رعایت پروتکل‌ها است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و رییس دانشکده بهداشت گناباد گفت: عادی‌انگاری و غفلت مردم از رعایت پروتکل‌های بهداشتی به یک نگرانی برای مسوولان درمانی و دغدغه برای کادر بهداشت و درمان تبدیل شده است.

پیام تسلیت سازمان نظام پرستاری بمناسبت درگذشت والده محترم قائم مقام‌ سازمان نظام پرستاری کشور


سازمان نظام پرستاری در پیامی درگذشت والده قائم مقام‌محترم سازمان نظام پرستاری را تسلیت گفت.

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری:

توزیع قطره چکانی واکسن کرونا برای کادر درمان راهگشا نیست

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: توزیع قطره چکانی و بسیار کند واکسن کرونا برای کادر درمان از مشکلات این روزهاست. این روش راهگشا نیست. علی رغم وعده های داده شده، شاهد سوء مدیریت در این حوزه هستیم و با گذشت زمان طولانی همچنان بخش کوچکی از کادر درمان واکسن دریافت کرده اند.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تربت حیدریه:

پرستاران روبه فرسودگی و خستگی هستند

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تربت حیدریه گفت: با پیگیری هایی انجام شده استخدام هایی برای پرستاران صورت گرفته است، ولی این استخدام ها کافی نیست، نسبت پرستار به تخت با استانداردهای جهانی فاصله زیادی را دارد و با توجه به گسترش کرونا، پرستاران روبه فرسودگی و خستگی هستند و نیاز است هر چه سریعتر نیروی تازه جذب شود .

پیام تسلیت سازمان نظام پرستاری به مناسبت شهادت؛ شهید حسن سواری


سازمان نظام پرستاری در پیامی شهادت پرستار مجاهد، حسن سواری  را تسلیت گفت.

1345678910انتها

انتخابگر پوسته