2 آذر 1400

پرستار داخلی:

آموزش خودمراقبتی سطح سلامت، اعتماد به نفس و عزت نفس افراد را بالا می برد

آموزش خودمراقبتی سطح سلامت، اعتماد به نفس و عزت نفس افراد را بالا می برد

یک پرستار داخلی گفت: خود مراقبتی،‌ اعتماد به نفس و عزت نفس انسان را افزایش می‌دهد و بر شور و شوق زندگی و انگیزه موفقیت انسان می‌افزاید.

معصومه حیدری در گفت و گو با خبرنگار نظام پرستاری افزود: خود مراقبتی به‌معنای انجام هر نوع فعالیتی است که به حفظ یا ارتقای سلامت جسم و روح افراد منجر می‌شود. و در واقع، گام اول سلامت است. گام اول سلامت، یعنی اینکه که یاد بگیریم خودمان از خودمان مراقبت کنیم. خودمراقبتی، عملی است که در آن، هر فردی از دانش، مهارت و توان خود به عنوان یک منبع استفاده می‌کند تا به طور مستقل از سلامت خود مراقبت کند. 

حیدری ادامه داد: خود مراقبتی یک کلمه دو قسمتی شامل؛ خود و مراقبت است و قشنگی این کلمه به مراقبت هست، هر انسان زمانی از چیزی مراقبت می کند که برایش با ارزش باشد و هیچ کالایی با ارزش تر از سلامت انسانها نیست. 

وی افزود: انسان ابعاد مختلفی دارد و این ابعاد همیشه در حال تبادل با یکدیگر هستند اگر زمانی ابعاد روحی و جسمی انسان از تعادل خارج شود با استفاده از دانش خودمراقبتی می تواند این موضوع را کنترل کند.

این پرستار داخلی بیان کرد: اگر زمانی سلامت جسمی و روحی- روانی انسان دچار آسیب شود و نتواند  این آسیب را جبران کند متحمل مشکلات جسمی و روانی زیادی می‌شود. 

حیدری گفت: گاهی تاثیرات محیط شغلی بر جسم و روان انسان منجر به ایجاد آسیب جسمی و روانی در افراد می شود و این آسیب شاید به صورت رفتار نامعقول با خانواده و اطرافیان ظاهر شود؛ شایسته است افراد نکات منفی را شناسایی کنند و نحوه مراقبت با این مسائل را بدانند. 

وی ادامه داد: آگاهی داشتن از عامل آسیب و مراقبت از سلامت جسمی و روانی انسان باعث کاهش بیماری و جلوگیری از هزینه های درمانی می شود؛ برای مثال در فصل سرما شاهد افزایش سرماخوردگی در جامعه هستیم و وقتی انسان با آگاهی داشتن از فصل سرما از سلامتی خود مراقبت کند می تواند از بیماری پیشگیری کند. 

این پرستار بیان کرد: خود مراقبتی شامل اعمالی اکتسابی، آگاهانه و هدف‌دار است که مردم برای خود، فرزندان و خانواده‌های‌شان انجام می‌دهند تا تندرست بمانند، از سلامت ذهنی و جسمی خود حفاظت کنند، نیازهای اجتماعی و روانی خود را برآورده سازند و از بیماری‌ها یا حوادث پیشگیری کنند.

حیدری تصریح کرد: داشتن یک برنامه جامع خودمراقبتی به ما کمک می‌کند گام‌های کوچکی برای کاهش استرس و بهبود کیفیت زندگی خود برداریم. با خود مراقبتی،  به صورت ارادی و فعالانه، زمانی را برای خودمان در نظر می‌گیریم تا کارهایی را انجام دهیم که موجب حفظ و تقویت جوانی و انرژی ما شود. خود مراقبتی،‌ اعتماد به نفس و عزت نفس انسان را افزایش داده و بر شور و شوق زندگی و انگیزه موفقیت انسان می‌افزاید.

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته