21 مهر 1400

عضو شورای عالی نظام پرستاری: 

برقراری فوق العاده خاص مهمترین خواسته پرستاران در دوران کروناست

برقراری فوق العاده خاص مهمترین خواسته پرستاران در دوران کروناست

عضو شورای عالی نظام پرستاری گفت: پرستاران در دو سال گذشته با وجود کمبود نیرو برای مراقبت از بیماران کرونا واقعا از جان مایه گذاشتند اما به مطالبات آنان رسیدگی نشده است. یکی از مهمترین خواسته های پرستاران در این دوران، برقراری فوق العاده خاص است که هنوز اجرا نشده است.

دکتر حسین متعارفی در گفت و گو با خبرنگار نظام پرستاری افزود: درباره مطالبه‌‌ها و مشکلات پرستاران گفت و گو‌های زیادی انجام شده است، از جمله مشکلات گروه پرستاری می توان به موضوع های مشکلات معیشتی آنان، برقراری عدالت در نظام پرداخت و پرداخت فوق العاده خاص اشاره کرد.

متعارفی گفت: در خصوص برقراری فوق العاده خاص برای پرستاران؛ وعده های زیادی از سوی مسئولان وزارت بهداشت داده شده است، که تاکنون اجرایی نشده درحالی که پرستاران حدود دو سال است با ویروس ناشناخته ای به نام کرونا در حال مبارزه هستند، و در این مدت تعدادی از این عزیزان در راه خدمت به بیماران شهید یا شده‌اند. 

وی ادامه داد: ضروری است مسئولان با برقراری فوق العاده خاص برای گروه پرستاری باعث ایجاد انگیزه‌ این عزیزان شوند. پرستاران بی‌وقفه در حال مبارزه با کرونا هستند، پاندمی که تاثیرات منفی آن بر زندگی انسان در یک قرن گذشته بی‌سابقه بوده، است و در این راه با وجود همه کمبودها و تنگناها با ایثار و از خودگذشتگی به ارائه خدمت به همنوعان خود پرداخته اند؛ توجه به مشکلات پرستاران انگیزه آنان را افزایش می دهد.  

عضو شورای عالی نظام پرستاری درباره تفاوت پرداخت ها و نبود عدالت در پرداختی های نظام سلامت گفت: نبود عدالت پرداختی ها در سیستم سلامت باعث ایجاد تبعیض و نارضایتی می شود. شایسته نیست با وجود کار یکسان در حقوق و مزایا بی نیروها تفاوت قائل شویم، این موضوع به نوبه خود آثار زیان آور روحی و روانی برای پرستاران دارد. 

 وی ادامه داد:  نیروهای شرکتی همانند نیروهای رسمی تحصیل کرده اند و کار یکسانی دارند. در حالی که حقوق و مزایای آنان با نیروهای رسمی پرستاری متفاوت است، این نابرابری باعث ایجاد نا امیدی و کاهش انگیزه در بین پرستاران می شود.
متعارفی اضافه کرد: ضروری است تبدیل وضعیت پرستاران شرکتی به سرعت انجام شود، تا بیش از این شاهد بی عدالتی در گروه پرستاری نباشیم. وجود تبعیض و بی عدالتی در میان گروه‌های مختلف پرستاری باعث ناراحتی و مهاجرت پرستاران می شود.

عضو شورای عالی نظام پرستاری افزود: نیاز است سازمان برنامه و بودجه به طور مستقیم به پرداختی‌ها نظارت کنند. در بحران کرونا با وجود اینکه پرستاران در شیفت‌های طولانی مدت و بدون مرخصی مشغول به خدمت بوده اند؛ اما مراکز و ادارات دولتی در مواردی تعطیل شدند یا دور کار فعالیت می کردند. بنابراین شایسته است برای پرستاران اضافه کار و پاداش در نظر گرفته شود تا این تفاوت جبران شود.

متعارفی درباره کمبود نیروی پرستاری گفت: با توجه به اینکه حدود 52 هزار مجوز استخدام صادر شده است؛ اما کمتر از 50  درصد این ظرفیت پرستار استخدام شدند و این استخدام ها به گونه ای هست که هنوز برخی از آنان درگیر بوروکراسی اداری هستند و عملا در بیمارستان ها  بکارگیری نشده‌اند. 

وی ادامه داد: کمبود نیرو باعث خستگی و فرسودگی پیش از موعد پرستاران می شود. همچنین به علت کمبود نیرو برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها تصمیم گرفتند نیروهای قراردادی بگیرند یا دوره طرح پرستاران را تمدید کنند و این موضوع به نوبه خود باعث ایجاد نارضایتی در گروه پرستاری می شود. 

متعارفی گفت: کمبود نیروی پرستار موجب می شود کیفیت خدمات دهی به بیماران کم شود، زیرا یک پرستار مجبور است همزمان از چند بیمار مراقبت کند. از نظر تعداد  نیروی پرستار فاصله زیادی با استاندارد‌های جهانی داریم این در حالی است که مجوز استخدام برای گروه پرستاری صادر می شود؛ اما برخی مسئولان اعمال سلیقه می کند و به جذب نیرو در بخش های درمانی دیگر می پردازند و این ظرفیت استخدامی فقط به جذب پرستار اختصاص نمی دهند. 

عضو شورای عالی نظام پرستاری افزود: شغل پرستاری در قانون ارتقای بهره وری به عنوان شغل سخت و زیان آور مشخص شده است و بر اساس این قانون مزایایی برای افرادی که در شغل پرستاری فعالیت می کنند، تعیین شده است اما در این مورد قوانین متعدد دیگری نیز وجود دارد. در قانون کار، قانون استخدام کشوری و قانون تامین اجتماعی هر کدام به شکلی با این موضوع برخورد شده است.  نیاز است برای پرستاران مخصوصا خانم های پرستار که در بخش ها فعالیت می کنند این قانون اعمال شود. 

متعارفی تصریح کرد: در آستانه روز پرستار هستیم و از تمام پرستاران عزیز که طی این دوسال با ایثار تمام در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا بوده‌اند تشکر می کنیم . امیدواریم مسئولان با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری برای اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری این قانون را به طور رسمی اجرا کنند.

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته