20 شهریور 1400

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری:

تمدید دوره طرح پرستاران، باعث بلاتکلیفی در استخدام آنان می شود

تمدید دوره طرح پرستاران، باعث بلاتکلیفی در استخدام آنان می شود

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: تمدید دوره طرح فارغ التحصیلان پرستاری موجب بلاتکلیفی در استخدام آنان می شود. باید تمدید این دوره متوقف شود تا از سن قانونی پرستاران برای استخدام نگذرد و استخدام این نیروها به تاخیر نیفتد.

سید رضا رمضانی در گفت و گو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری افزود: هم اکنون در بسیاری از دانشگاههای علوم پزشکی برای رفع کمبود نیرو از پرستاران طرحی و شرکتی استفاده می شود و با وجود مجوزهای استخدامی، به جای استخدام این نیروها، دوره طرح آنان نیروها تمدید می شود. این مساله مسیر استخدام پرستاران را تغییر می دهد و کند می کند.

وی ادامه داد: موضوع تمدید دوره طرح فارغ التحصیلان پرستاری یکی از مشکلات گروه پرستاری است. پرستاران باید بعد از اتمام تحصیل دو سال دوره طرح بگذرانند و بعد از این مدت می توانند وارد فرآیند استخدام شوند اما برخی دانشگاههای علوم پزشکی با تمدید دوره طرح این نیروها، باعث تاخیر در استخدام این نیروها می شوند. بنابراین باید تمدید دوره طرح پرستاران متوقف شود.

رئیس کمیسیون رفاهی شورای عالی نظام پرستاری گفت: پرستاران طرحی و شرکتی در بحران کرونا دوشادوش همه پرستاران و مدافعان سلامت خدمت کرده و به فرموده مقام معظم رهبری فرهنگ ایثار و فداکاری و از خودگذشتگی را در جامعه رواج داده‌اند و در بین دهها شهید پرستاری در این ایام، نیروهای طرحی و شرکتی نیز بوده اند بنابراین باید با همه این نیروها با عدالت رفتار شود.

وی افزود: با توجه به اخذ مجوز استخدام حدود 52 هزار نیروی پرستاری که با پیگیری های سازمان نظام پرستاری محقق شد باید از این ظرفیت برای تبدیل وضعیت پرستاران طرحی و شرکتی در کوتاهترین زمان ممکن استفاده شود.

رمضانی افزود: هر سال حدود پنج هزار نیروی پرستار در کشور بازنشسته می شوند. با توجه به بحران کرونا و خارج شدن پرستاران از گردونه خدمت، نیاز است هر ساله ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر در گروه پرستاری استخدام شوند تا مشکل کمبود نیروی پرستاری در سالهای آینده رفع شود و از نظر نیروی انسانی به استاندارد جهانی نزدیک شویم.  

رئیس کمیسیون رفاهی شورای عالی نظام پرستاری درباره تفاوت میان نیروهای شرکتی و رسمی در گروه پرستاری گفت: پرستاران با وجود تخصص و مهارت مشخص در دو گروه رسمی و شرکتی در بیمارستان ها مشغول ارائه خدمت هستند. اما متاسفانه تفاوت زیادی در پرداخت و مزایا بین این دو گروه وجود دارد که باعث تبعیض و کاهش انگیزه آنها می شود.

رئیس کمیسیون رفاهی شورای عالی نظام پرستاری همچنین درباره نصب المان های پرستاران در سطح شهرها گفت: در این راستا درصددیم تا از طراحانی که در زمینه عناصر شهری فعالیت می کنند دعوت کنیم و با طراحی و نصب المان هایی (عناصر مبلمان شهری) با موضوع مدافعان سلامت در سطح جامعه، بخشی از ایثار پرستاران را به نمایش بگذاریم .

وی افزود: شیوع کرونا موجب شد جامعه بیش از پیش متوجه اهمیت سلامت و نقش پرستاران در نجات جان مردم بشود. پرستاران نه فقط مدافعان سلامت، بلکه سربازانی از جنس عشق و ایثار هستند که جان خویش را برای سلامت مردم در طبق اخلاص گذاشتند. در واقع آنان آخرین سربازانی هستند که در سنگر مراقبت از سلامت مردم جانانه ایستاده‌اند. 

انتخاب مشاور سلامت در استانداری و فرمانداری ها

رمضانی همجنین درباره انتخاب مشاور سلامت برای استانداری ها و فرمانداری ها گفت: قرار است با وزارت کشور مکاتباتی در خصوص انتخاب مشاور سلامت از گروه پرستاری برای استانداری و فرمانداری ها انجام شود. مشاوران سلامت در جلسات فرمانداری ها شرکت کرده و مطالبات پرستاران را از طریق فرمانداری و استانداری ها به وزارت کشور منتقل می کنند. امیدواریم با انتخاب مشاوران سلامت مشکلات پرستاران در هر شهر و منطقه سریعتر کاهش یابد.

عضو شورای عالی نظام پرستاری درباره مشکلات بازنشستگی پرستاران تامین اجتماعی نیز گفت: طبق قانون پرستارانی که تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی فعالیت می کنند می توانند از مزایای بازنشستگی پیش موعد استفاده کنند. بر این اساس پرستاران مرد با 25 سال و زنان پرستار با 20 سال سابقه می توانند بازنشسته شوند.

وی ادامه داد: سازمان تا‌مین اجتماعی باید برای بازنشستگی پیش از موعد پرستاران مبلغی را به عنوان حق بیمه در طول خدمت آنان دریافت کند اما این مبلغ در طول خدمات این پرستاران کسر نشده است و اکنون پرستاری که درخواست بازنشستگی دارد باید مبلغی در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان پرداخت کند. این خطای سازمان تامین اجتماعی است که در طول خدمت این نیروها رخ داده است و نباید پرستاران تاوان این اشتباه را بپردازند. سازمان نظام پرستاری پیگیر این موضوع است تا این قصور پیش آمده از طرف سازمان تامین اجتماعی برطرف شود.‌

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته