16 شهریور 1400

عضو هیئت مدیره انجمن پرستاران جامعه نگر:

حمایت از مراکز هوم کر به مهار کرونا کمک می کند

حمایت از مراکز هوم کر به مهار کرونا کمک می کند

عضو هیئت مدیره انجمن پرستاران جامعه نگر گفت: مراکز هوم کر یا مراقبت از منزل می توانند نقش مهمی در مراقبت از افراد مبتلا به کرونا داشته باشند و خدمات مناسبی را با هزینه کمتر و رضایتمندی بیشتر به مردم ارائه کنند.

مهرداد اکبر‌زاده در گفت و گو با خبرنگار نظام پرستاری افزود: معرفی و فرهنگ سازی درباره اهمیت و نقش مراکز هوم کر و مراقبت در منزل یک نیاز و ضرورت است. باید خانواده ها، دانشگاههای علوم پزشکی و مراکز تخصصی با خدمات مراکز مراقبت در منزل و اهمیت آن آشنا شوند.

وی گفت: انجمن پرستاران جامعه نگر، نگاه متفاوتی به نظام سلامت دارد و تلاش می کند، مراکز خدمات پرستاری در منزل به گونه ای سازماندهی شود، تا مردم خدمات با کیفیت تر را همراه با هزینه مناسب و رضایتمندی بیشتر دریافت کنند.

وی ادامه داد: از طرفی همکاری و تعامل مسئولان نظام سلامت، از جمله وزارت بهداشت، دانشگاه ها و مراکز بهداشتی و درمانی با مراکز پرستاری جامعه نگر افزایش پیدا کند در این صورت خدمات پرستاری در منزل در جامعه گسترش می یابد. این امر زمینه کنترل کرونا و مراقبت بهتر از مبتلایان این ویروس را فراهم می کند.

عضو هیئت مدیره انجمن پرستاران جامعه نگر گفت: از مراکز هوم کر فقط اعزام نیروی پرستار، پزشک و اجاره تجهیزات پزشکی انتظار نمی رود. بلکه بر اساس وظایف و  اختیاراتی که در آیین نامه مراکز هوم کر مشخص شده است. انتظار بیشتری از این مراکز وجود دارد به خصوص نقش مراکز هوم کر در پیشگیری از بیماری ها بسیار مهم است. بر همین اساس برنامه های آموزشی این انجمن در دو شاخه آموزش های تخصصی و مهارتی و آموزش مدیریتی تعریف شده است.  

اکبرزاده ادامه داد: در رابطه با آموزش های مدیریتی مراکزهوم کر مسائلی همچون؛ امور حقوقی،بحث توسعه خدمات مراکز هوم کر، رضایتمندی، تبلیغات، آشنایی با تکنولوژی های جدید، کیفیت خدمات و تامین منابع مطرح است. این آموزش ها باعث ایجاد ارزش و افزایش اعتماد جامعه نسبت به مراکز پرستاری جامعه نگر می شود. 

وی افزود: از جمله برنامه های انجمن پرستاران جامعه نگر، پژوهش های کاربردی است. به عنوان مثال هزینه - اثربخشی خدمات پرستاران جامعه نگر در منزل، متناسب با خدمات بیمارستان ها و اثبات توانمندی مراکز در بحرانها و حوادث دنبال می شود. این انجمن نقش مشورتی برای وزارت بهداشت، سازمان بیمه سلامت و سازمان نظام پرستاری در موضوعات سیاست گذاری، خط مشی مسائل مرتبط با آن، در اصلاح آئین نامه ها، قوانین و تعرفه ها دارد. 

عضو هیئت مدیره انجمن پرستاران جامعه نگر ادامه داد: از دیگر برنامه های مراکز پرستاری جامعه نگر، همکاری با دانشگاه ها و سازمان ها برای رفع موانع و مشکلات توسعه خدمات مراقبت در منزل است. وجود مشکلات در مسیر دریافت خدمات هوم کر باعث کاهش انگیزه در ارائه خدمات با کیفیت و عدم رضایت مردم می شود.

اکبرزاده گفت: در مورد موانع و مشکلات مراکز هوم کر می توان به پوشش بیمه ای خدمات این مراکز اشاره کرد که هنوز محقق نشده است. همکاری نکردن بیمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی با مراکز هوم کر و برخورد کم رنگ با مراکز و افراد بدون مجوز به خصوص در بحران کرونا که بدون هیچ نظارتی فعالیت می کنند نیز از جمله مشکلاتی است که با وجود پیگیری های انجام شده هنوز حل نشده است.

وی ادامه داد: مراکز هوم کر محل مناسبی برای فعالیت پرستاران باتجربه و بازنشسته است تا  بتوانیم از توانایی آنان در مراقبت از بیماران، پیشگیری از بروز بیماری ها و ارائه خدمات مطلوب به مردم استفاده کنیم.

عضو هیئت مدیره انجمن پرستاران جامعه نگرگفت: امیدواریم مسئولان وزارت بهداشت و سایر دستگاهها به خصوص در بحران کرونا از مراکز هوم کر و مراقبت در منزل حمایت کنند، قطعا این کار در مهار و کنترل این بیماری موثر خواهد بود.

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته