13 شهریور 1400

نامه اعتراضی سازمان نظام پرستاری به معاون وزیر بهداشت

نامه اعتراضی سازمان نظام پرستاری به معاون وزیر بهداشت

هیئت رئیسه سازمان نظام پرستاری در نامه ای خطاب به معاون درمان وزارت بهداشت، از عملکرد این معاونت در نحوه بکارگیری دانشجویان سال آخر و گروه های غیر پرستار به جای اجرای مصوبات استخدام پرستار و بی توجهی در اجرای قوانین این حوزه اعتراض کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، متن این نامه به این شرح است:
جناب آقای دکتر جان بابایی، معاون محترم درمان وزارت بهداشت، با عنایت به نامه مورخ 25 مرداد ماه 1400 جناب عالی به معاونت محترم آموزش وزارت بهداشت در رابطه با بکارگیری نیروهای سال آخر و همکاران گروه‌های غیر پرستاری برای رفع کمبود پرسنل کادر درمان ناشی از بحران کرونا، هرچند مشخص نیست منظور جناب عالی از کادر درمان چه گروهی از کارکنان بیمارستان‌هاست؟
اگر چنانچه منظور جناب عالی فعالیت این عزیزان به جای کارکنان مراقبت پرستاری است، به اطلاع می‌رساند تصمیم گیری در این باره که علاوه بر تبعات قانونی، دارای تاثیرات زیادی بر کیفیت مراقبت‌هاست. در حوزه اختیار نویسنده و گیرنده نامه و همچنین گیرندگان رونوشت نامه نیست. ظاهرا معاونت محترم و منفعل پرستاری هم گویا  در حال حاضر، هیچ نقشی در تصمیم گیریهای حوزه پرستاری وزارت متبوع ندارد به گونه ای که حتی در گیرندگان رونوشت هم غایب است. 
با همه این گونه بی مهری ها و بی احترامی های تعدادی از معاونان وزارت بهداشت از جمله جناب عالی به پرستاران عزیز و مدافعین مظلوم نظام سلامت؛ لیكن کارکنان حوزه مراقبت های پرستاری در یک سال و هشت ماه گذشته به همگان اثبات كردند؛ كه در عرصه خطر و در نبرد با بحرانهای تهدید كننده سلامت مردم همچون سنگ زیرین آسیا هستند و یك تنه در خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا همچون بنیان مرصوص ایستاده اند و از جان مایه گذاشتند تا جان های زیادی را نجات دهند.   
١٤٠ شهید پرستار، دراین مدت كه حقیقتا؛ ستارگان درخشان آسمان شهادت اند؛ گواه صادقی بر این مدعا در حوزه مراقبتهای پرستاری هستند و اگر لازم باشد؛ بازهم خواهیم ایستاد و به مبارزه بی امان درعین نابرابری و در كمال مظلومیت ادامه خواهیم داد. 
 اما جناب دكتر! 
تعجب از امثال شماست كه به جای جذب؛ استخدام؛ ایجاد امنیت شغلی و… دنبال تصمیمات به شدت دم دستی هستید و حتی بعد از هر پیك كرونا عده زیادی از قهرمانان این جبهه را به جای ارتقاء به عنوان نیروهای ٨٩ روزه خانه نشین می كنید  و با غیر أخلاقی ترین روشها با آنها برخورد می كنید. در حالی كه در مواردی این عزیزان یا خانواده های معظم و معززشان در راه مبارزه با كرونا مبتلا شده اند.     
برادر عزیز تا کی بناست با این گونه تصمیمات غیر کارشناسی؛ غیر فنی و حتی و غیر اخلاقی؛ از عمر و حیات دیگران طوری استفاده كنید.  كه حتی برای بكارگیری مجوزهای پنجاه و چند هزار نفره ای كه با تلاش و پیگیری  های شبانه روزی این سازمان از  دولت و ستاد ملی كرونا حاصل شد؛ تكانی به خود نمی دهید.
 یا اینكه بعد از 20 ماه كه تمام كشورهای دنیا برای جذب و نگهداشت پرستاران همه گونه سیاست های تشویقی به كار بسته اند. شما نه تنها این اقدام را نكرده اید بلكه هر روز و هر هفته با بخشنامه های فلج كننده ؛ عملا پرستاران و مدافعین سلامت را در تقابل با دولت و حاكمیت قرار می دهید.  
نوع رفتار وعملکرد شما معاونین محترم وزارت بهداشت با قانون بهره وری؛ تعرفه گذاری خدمات پرستاری؛ واكسیناسیون خانواده ها؛ حق سختی كار؛ به ویژه در بخشهای كرونایی و... نمونه كوچكی از برنامه هایی است كه احساس می شود احتمالًا عمدی در كار باشد. تا مدافعین سلامت را دلسرد و دلزده و جبهه مبارزه با كرونا را از نیرو تهی و از نظر داشتن روحیه مبارزه منهزم و منهدم كند. 
آخرین و چندمین نمونه همین تصمیم و مكاتبه جدید شماست كه نه تنها هیچ مشكلی از مشکلات از جمله کمبود نیرو را حل نمی‌کند بلکه آثار و تبعات زیادی را به همراه خواهد داشت.  در صورتی كه معاونت پرستاری؛ توسعه ؛ جنابعالی و دیگر مسئولان محترم وزارتی  می بایست به جای این گونه تصمیمات؛ دراین لحظات آخر ماموریت تان؛ عزم خود را جهت جذب هزاران نفر مجوزهای اخذ شده برای نیروی تازه نفسی که طبق روال قانونی در آزمون استخدام شرکت کرده اند، به کار می‌گرفتید. و خودتان را در پیشگاه تاریخ و مدافعین سلامت بیشتر از این شرمنده نمی كردید.   
 سازمان نطام پرستاری نیز معتقد است برای حل مشکلات حال و آینده حوزه مراقبتهای پرستاری به برنامه ریزی های اساسی تری نیاز است كه بایستی با حضور مسئولان و صاحب نظران تخصصی این حوزه باشد.  كه نه ماموریت و نه زمان مسئولیت تان، با عمق و گستره این مسایل همخًوانی و قرابتی ندارد و بایستی این ماموریت به اهلش سپرده شود.  و گرنه تقابلات و به هم ریختگی ها در سیستم نظام سلامت به طور قطع بیشتر و ملموس تر خواهد شد.    

                                                    هیأت رئیسه سازمان نظام پرستاری

Print

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

اخبار پربازدید

انتخابگر پوسته