اخبارشهرستانها, اخبارشهرستانها
شماره: 78455
1395/08/14 - 12:50
کمک پرستاری جایگاهی در بالین ندارد/وعده «پرستار» شدن به «کمک پرستاران» داده اند

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری ساری؛

کمک پرستاری جایگاهی در بالین ندارد/وعده «پرستار» شدن به «کمک پرستاران» داده اند

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری شهرستان ساری، نسبت به تربیت نیروی کمک پرستاری برای ورود به بیمارستان ها بدون توافق با سازمان نظام پرستاری، انتقاد کرد.

محمدرضا فرخی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی نظام پرستاری، اظهار داشت: از قدیم گروهی بودند با عنوان بهیار و کمک بهیار و خدماتی که ارائه می دادند بسیار خدمات مناسب و کمک خوبی برای پرستاران بودند و همانطور که پزشکان ما نیاز به کمک داشتند پرستاران نیز در این زمینه نیاز به کمک داشتند ولی متاسفانه اخیرا آمده اند و این اسم کمک بهیار را به «کمک پرستار» تغییر داده اند و جالب است که برای همه پرستاران این مطرح است که اگه بخواهد کمک پرستاری وجود داشته باشد من پرستار هم باید «کمک پزشک»بشوم.

وی ادامه داد: در حال حاضر آموزش هایی که به کمک پرستاران داده می شود شرح وظایفشان درست شبیه شرح وظایف کمک بهیار است با این تفاوت که چند بند اضافه کرده اند و اولین بند  که اضافه شده تزریق انسولین است در صورتی که انسولین را خود بیمار به خودش تزریق می کند.

فرخی گفت: هنوز در بحث کمک پرستار سازمان نظام پرستاری با وزارت بهداشت کنار نیامده و متاسفانه بعضی استانها این آموزش را انجام می دهند اما استان ما به همت دانشگاه این طرح را کنسل کرده است.

وی افزود: حدود ۵ هزار کمک بهیار آموزش دیده داریم که بیکار هستند و با این وضعیت چطور وزارت بهداشت موافقت کرده که گروهی درست کند با نام کمک پرستار  با دریافت هزینه ای حدود ۴ میلیون تومان بابت آموزش و متاسفانه آموزش هایی هم که به این افراد با نام کمک پرستار می دهند این است که شما پرستار می شوید و شرح وظایف پرستاران را به آنها آموزش می دهند .

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری شهرستان ساری اظهار داشت: این طرحی است که اصلا کارشناسی نشده و الان هم با کمال صداقت می گوییم اگر چنین عنوانی با نام کمک پرستاری بخواهد وجود داشته باشد بنده و همکاران من هم باید کمک پزشک بشوند.

فرخی ادامه داد: این افراد که به سمت جذب کمک پرستاری آمدند بیشتر خواهان ارتقای اسمی هستند تا شغلی، ارتقای شغلی را همان کمک بهیارانی بودند که کنار ما کار می کردند و شرح وظایف خاصی مثل حمل بیماران، نظافت بیمار و تعویض ملافه ها بود و الان نیروی خدماتی به عنوان کمک بهیار نداریم و اگر قرار باشد با این اسم بیایند ما مشکلی نداریم و اگر قرار است کمک پرستار باشد همه بیمارستان ها باید داشته باشند، و این اصلا درست نیست و سازمان نظام پرستاری نباید زیر بار کمک پرستاری که وزارت بهداشت طراحی کرده است، برود.

حق انتشار محفوظ است ©