دات نت نیوک

پیام سازمان نظام پرستاری به مناسبت روز جهانی سکته مغزی

پیام سازمان نظام پرستاری به مناسبت روز جهانی سکته مغزی
ارسال شده: آبان 7, 1396
نظرات: 0

سازمان نظام پرستاری به مناسبت روز جهانی سکته مغزی پیامی صادر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری ، متن کامل پیام بدین شرح است:

29 اکتبر 7آبان روز جهانی پیشگیری از سکته مغزی نامگذاری شده است.

گلدن تایم یا زمان طلایی برای کاهش عوارض سکته مغزی 3 ساعت اول است.

آسیب عصبی حاد ناشی از خون رسانی به بافت مغز را سکته می گویند که به علت انسداد رگ مغزی به وسیله یک لخته خونی و یا پارگی یکی از عروق تغذیه کننده اتفاق می افتد . در نتیجه آن قسمت از مغز توانایی انجام عملکرد طبیعی خود را از دست می دهد.

سکته مغزی در واقع نوعی حمله مغزی است که سلول های مغزی را نابود و تخریب می کند و یکی از علت های عمده ناتوانی طولانی مدت و شدید است و به همین دلیل آگاهی از نشانه های هشدار دهنده و سکته مغزی برای تمام افراد ضروری و بسیار حائز اهمیت است.

از علائم مهم سکته مغزی می توان گفت: بروز ناگهانی نقایص عصبی ،حرکتی، بینائی و گفتاری ، احساس کرختی و ضعف که به طور معمول فقط در یک طرف صورت یا بدن است ، تاری دید ، سرگیجه، عدم تعادل، حالت تهوع و سردرد شدید و غیر عادی از علائمی هستند که بسیار هشدار دهنده و مهم است و باید نسبت به بروز آنها توجه داشت.

داشتن سابقه دیابت ، فشارخون بالا، چربی بالا، مصرف سیگار ، تصلب شرائین از جمله فاکتورهای خطرند که ریسک بروز سکته مغزی را افزایش می دهد.

سکته مغزی یک حالت جدی اورژانسی است و برای متوقف کردن آسیب های احتمالی به مغز بیمار فقط 3 ساعت فرصت وجود دارد. بنابراین هر نوع نشانه و علامتی صرفنظر از کوچک بودن آن باید فوراًمورد توجه قرار گیرد.

 

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
5.0

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x