دات نت نیوک

عضو نظام پرستاری مشهد مطرح کرد؛

اهمیت شناخت مشکلات کار در اورژانس بیمارستان / توجه به کار پرستاری در اورژانس

اهمیت شناخت مشکلات کار در اورژانس بیمارستان / توجه به کار پرستاری در اورژانس
ارسال شده: آبان 7, 1396
دسته ها: اخبارصنفی
نظرات: 0

عضو نظام پرستاری مشهد، کار در بخش اورژانس را یکی از سخت ترین مشاغل در بیمارستان های کشور دانست و گفت: اورژانس به عنوان ویترین بیمارستان از اهمیت ویژه ای در نگاه بیماران و مراجعان به این بخش برخوردار است.

سید جواد توکلی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری با اشاره به بخش اورژانس که پر کار ترین و سخت ترین بخش هر بیمارستان به شمار می رود گفت:  اورژانس بیمارستان ها به نوعی ویترین رسیدگی به بیماران و خط مقدم  خدمت رسانی بیمارستان محسوب می شود.

وی ادامه داد: بی شک هر بیمار یا مراجعه کننده ای که دچار عارضه ای ناگهانی از قبیل درد،  تروما و مشکل قلبی یا گرفتگی عضلات یا گزش حیوانات سمی و سایر عوارض اورژانسی می گردد ناگزیر است خود و یا همراهیان چه از طریق سیستم آمبولانس های 115 به بخش اورژانس نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کرده و توقع رسیدگی سریع و رفع خطر و درمان زود بازده اورژانسی و سپس طی شدن مراحل بستری جهت عمل های جراحی یا اقدامات دارو درمانی تحت مراقبت پزشکان و پرستاران بخش های بستری بیمارستان قرار بگیرند.

عضو نظام پرستاری مشهد با بیان این که بیمارانی که به اورژانس مراجعه می کنند توقع رسیدگی فوری و تعیین تکلیف و درمان فوری را دارند، افزود: دلیل مراجعه به اورژانس این است که هیچ محدودیتی از نظر تعداد بیماران وجود ندارد و در زندگی ماشینی امروز حوداث و بیماری ها همواره در شرف وقوع هستند ، در بسیاری از مواقع پرسنل اورژانس با چالش ها و اغلب تنش هایی که از سوی مراجعین صورت می گیرد ، دست به گریبان هستند.

وی ادامه داد: در این بین تریاژ بیماران که معولا توسط یک پرستار ماهر و با سابقه انجام می گیرد از اهمیت خاصی برخوردار است. پرستار تریاژ با نگاه نافذ خود و معاینه ی ابتدایی و گرفتن شرح حال، سطح خطر و نوع رسیدگی به بیمار از نظر صرف زمان را مدیریت کرده و مراجعه کنندگان را به قسمت های مختلف اورژانس ارجاع می دهد.

توکلی خاطر نشان کرد: پزشکان اورژانس در سه یا چهار سطح یک( اورژانسی خطرناک) ،  سطح دو،  (فوری) و سطح سه (غیر فوری) بیماران را ویزیت کرده و کار به پرستاران مستقر در واحدهای مختلف رسیدگی به بیماران ارجاع داده می شود. پرستاران اورژانس باید از ویژگی های خاصی از نظر مهارت ، سابقه کار ، صبر، متانت و خوشرویی،  برخوردار باشند تا بتوانند خدمات تخصصی خود را به انواع و اقسام مراجعاتی که به بخش اورژانس می شود، ارائه دهند.

وی با اشاره به این که در سالهای اخیر با توجه به اجرای طرح تحول سلامت و طرح هایی از قبیل هتلینگ و اعتبار بخشی که میزان اقبال مراجعه ی مردم به بیمارستان های دولتی و عمومی را بالا برده است، تصریح کرد:  با اجرای این گونه طرح ها تعداد مراجعین به بیمارستان ها و ناچارا بخش اورژانس تا حد زیادی افزایش یافته است و این در حالی است که تعداد پرستاران تقریبا ثابت مانده و در مقایسه با سال های قبل از اجرای طرح تحول، در برخی از مراکز، کاهش نیز داشته است.

عضو نظام پرستاری مشهد با بیان مشکلات پرستاران بخش اورژانس گفت:  سختی کار پرستاران اورژانس و حجم بسیار مراجعات آن هم بدون محدودیت ، از یک طرف و از طرف دیگرعدم افزایش قابل توجه میزان دریافتی ها در طی سال های اخیر و عدم اجرای صحیح قوانین صنفی مخصوص پرستاران از قبیل قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و قانون ارتقاء بهره وری و مشاغل سخت، باعث افزایش فشارهای روحی و جسمی به پرستاران و بهیاران شاغل در بیمارستان ها و علی الخصوص پرستاران شاغل در بخش اورژانس شده است.

وی با اشاره به این که پرستاران باید مورد حمایت های مسئولین قرار گیرند گفت: پرستاری که در اقدامات تخصصی از قبیل احیاء قلبی و تنفسی بیماران دچار ایست قلبی و تنفسی شده یا دچار تروماهای وسیع نیاز به رسیدگی های ویژه و انجام بخیه و مراقبت های تخصصی دارو و درمانی، مشارکت داشته و در هر ساعت از شبانه روز موظف به پاسخگویی و ارائه ی خدمات تخصصی به بیماران و مراجعه کنندگان می باشد. لاجرم باید از سوی مسئولین بیمارستان و وزارت بهداشت مورد حمایت های لازم مادی و معنوی قرار گیرد ، کمبود نیرو و کمبود بودجه نباید بهانه ای برای مورد بی مهری قرار گرفتن و افزایش خستگی های جسمی و روحی وی ، گردد.

توکلی افزود: امیدواریم روسای بیمارستان ها و مسئولین، نگاه ویژه ای به پرستاران بویژه پرستاران شاغلین در بخش های اورژانس داشته و در جهت رفع دغدغه های شغلی و حرفه ای و معیشتی این قشر زحمتکش و پر تلاش قدم های بهتری برداشته و شاهد رضایتمندی و افزایش بهره وری در خدمات رسانی به بیماران و مردم عزیز کشورمان ، باشیم.

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x