دات نت نیوک

معاون فنی ، آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پرستاری مطرح کرد؛ (3)

ویژگی های یک گزارش جامع پرستاری / توجه به نکات علمی و حقوقی

ویژگی های یک گزارش جامع پرستاری / توجه به نکات علمی و حقوقی
ارسال شده: دی 12, 1396
نظرات: 0

معاون فنی ، آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پرستاری کشور ، ویژگی های یک گزارش جامع و علمی را تشریح کرد.

دکتر ژاله عزتی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری با بیان این که از نظر قانونی و حقوقی گزارشی مورد قبول است که جامع، علمی و صحیح و دقیق باشد ، گفت: گزارش ها باید شاخص های اساسی مانند صحت ، دقت ، جامع و پویا همراه با سازمان بندی و رعایت اختصار ، محرمانه بودن و انسجام را دارا باشد.

وی بااشاره به این که اطلاعات باید عینی و توصیفی باشد و حقایق را به نحوی بیان کند که منجر به تفسیر و درک اشتباه نگردد ، اظهار داشت: در گزارشات باید از بکارگیری کلمات مبهم که موجب شک و تردید می شود خودداری کرد  تبادل اطلاعات به صورت خلاصه سبب سهولت در فهم آن می شود . گزارش باید مختصر ، مفید و در عین حال کامل و واضح باشد، فقط اطلاعات به صورت ضروری نوشته شود و از کلمات اضافی و جزییات بی ربط اجتناب گردد.

معاون فنی ،آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پرستاری یادآور شد: گزارش پرستاری به همان اندازه که باید مختصر باشد جامع بودن آن نیز دقیقا باید رعایت شود .برای مثال وقتی بیماری درد دارد، پرستار باید محل درد، نوع و مدت و چگونگی انتشار درد ، فاکتورهای تسریع کننده و تسکین دهنده را گزارش نماید.

وی با بیان این که اطلاعاتی که در پرونده ثبت شده یا گزارش می شود باید معاصر باشد ، خاطر نشان کرد: اگر ثبت با تاخیر انجام شود اطلاعات از قلم می افتد ، موارد الزامی و مهم را فوراً ثبت کنید اما تا آخر شیفت گزارش بسته و امضا نشود. به حافظه خود اعتماد نکنید. یادداشت کردن سریع مطالب باعث صحت آنها می شود و براساس زمانی که اتفاق افتاده باشد ثبت گردد و محرمانه بودن گزارش ها دقیقا رعایت گردد.از طرفی قوانین ثبت گزارش (Accountability/ format / timing/ content conficlentiality ) را باید دقیقا رعایت نمود.در پایان کلیه گزارش ها باید با نام و نام خانوادگی ، امضا و مهر پرستار بسته شود.

عزتی ادامه داد: پاک کردن یا لاک گرفتن از نظر قانونی و حقوقی جرم محسوب می شود و نباید انجام گیرد. بیماران از نظر قانونی و اخلاقی انتظار دارند، اطلاعات موجود در پرونده آنها محرمانه بماند . ثبت گزارش در پرونده بیمار براساس استانداردهای حرفه ای و خط مشی مرکز درمانی مربوطه باید صورت گیرد.

وی با بیان این که اگر پرستار از طریق تلفن دستور پزشک معالج را دریافت می کند ، پرستار دومی که به هنگام مکالمه حضور داشته نیز باید گزارش را امضا نماید، تاکید کرد: امضا دو پرستار الزامی است زیرا در موارد قانونی موجب حمایت از پرستار و سایر مراقبت کنندگان مرکز درمانی می گردد.

معاون فنی ،آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پرستاری افزود: مداخلات پرستاری با توجه به زمان و انجام آن ، بر روی خطوط پی در پی نوشته شود و فضای خالی نباید باشد چنانچه فضای خالی ایجاد شده باشد حتماً با یک خط پر گردد.

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x