دات نت نیوک

پیام سازمان نظام پرستاری به مناسبت روز جهانی جمعیت

پیام سازمان نظام پرستاری به مناسبت روز جهانی جمعیت
ارسال شده: تیر 20, 1397
دسته ها: اخبارصنفی
نظرات: 0

سازمان نظام پرستاری کشور به مناسبت روز جهانی جمعیت پیامی صادر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، متن کامل پیام بدین شرح است:

یازدهم ژوئیه روز جهانی جمعیت نامیده شده است. روزی که از سال ۱۹۸۹ وارد تقویم شد تا جهان، عواقب رشد بی‌رویه جمعیت را از یاد نبرد. این تاریخ یادآور یازدهم ژوئیه ۱۹۸۷ است که در آن جمعیت جهان از مرز ۵ میلیارد گذشت.

امروز 11 ژوئیه برابر با 20 تیرماه مصادف با روز جهانی جمعیت است که این روز با هدف آگاهی از مسائل مرتبط با جمعیت نامگذاری شده است.

روز جمعیت و افزایش جمعیت جهانی

کمبود غذا: روزانه ۲۵ هزار نفر در جهان به دلیل سو تغذیه و بیماری‌های ناشی از کمبود غذا جان خود را از دست می‌دهند که از این بین ۱۸ هزار نفر کمتر از پنج سال سن دارند. به دنبال رشد کنترل‌نشده جمعیت، تولید و پخش مواد غذایی نیز محدود شده است.

-  کمبود آب: یک میلیارد نفر در سراسر جهان به آب سالم برای مصرف خوراکی، بهداشت و کشاورزی دسترسی ندارند زیرا سفره‌های زیرزمینی آب بسیار سریعتر از اینکه بخواهند دوباره ظرفیت خود را به دست آورند و یخ‌ها ذوب شوند، تخلیه می‌شوند.

-  کمبود منابع نفت و گاز: حجم منابع سوخت‌های فسیلی محدود است که این منابع محدود نیز با سرعت و شدت کنترل نشدنی در حال استفاده هستند. در همین رابطه واژه «پیک نفتی» بدین معناست که به احتمال زیاد حد فاصل سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ میلادی تولید و استخراج نفت به اوج خود می‌رسد و سپس رفته رفته رو به کاهش می‌رود.

-  آلودگی هوا: ابتلای کودکان به بیماری آسم طی دو دهه گذشته افزایش یافته است زیرا به دنبال افزایش جمعیت، تعداد خودروها و کارخانجات افزایش یافته است. افراد ساکن کشورهای توسعه نیافته که مردمِ آنها همچنان برای آشپزی و گرم کردن خانه‌ها به سوزاندن چوب و فضولات دام‌ها وابسته هستند نیز در معرض خطرات ناشی از آلودگی هوا قرار دارند.

تخریب لایه اوزون: مواد شیمیایی متصاعد شده از صنایع انسانی نظیر گازهای کلروفلور و کربن (CFCs)، لایه اوزون را نابود می‌کنند. استفاده از برخی از انواع بسیار خطرناک CFCها در بسیاری از کشورها ممنوع شده است. اما اثرات ماندگار و مخرب آنها همچنان به لایه اوزون آسیب می‌رساند. در حال حاضر لایه اوزون با سرعت ۴ درصد در هر ۱۰ سال در حال تخریب است.

-  ازدحام جمعیت: خانه‌های پرجمعیت و تقسیم فضای محدود خانه میان تعداد زیاد افراد می‌تواند منجر به مشکلات بهداشتی، خشونت، ازدحام، بیکاری، آلودگی هوا، مشکلات اجتماعی و تنش شود. این مساله همچنین خطر گسترش بیماری‌های عفونی را نیز افزایش می‌دهد.

-  خطر جنگ و درگیری‌ها: بسیاری از جنگ‌های خونبار و طولانی‌مدت در دهه‌های پیشین بر اثر بالا رفتن جمعیت و درگیری بر سر منابع شکل گرفت. کشتار ۱۹۹۴ میلادی در رواندا و قتل عام اقوام «توتسی» و «هوتو» تنها نمونه‌هایی از کشت‌ و کشتارهایی هستند که از عوامل محیطی نظیر کمبود زمین و فعالیت‌های ناپایدار کشاورزی ناشی شده‌اند.


به‌طورکلی، نگاه غالب در روز جهانی جمعیت بر سر کنترل جمعیت است. نرخ جهانی باروری در سال ۱۳۸۹، ۳.۵ فرزند به ازای هر زن بود که این میزان در حال حاضر ۲.۵ فرزند است. چنانچه این کاهش در نرخ باروری رخ نمی‌داد، جمعیت جهان تا پایان قرن ۲۱ به ۲۷ میلیارد می‌رسید، اما بر اثر این کاهش، این میزان تا ۲۰۵۰، ۹.۶ میلیارد و تا پایان قرن، ۱۱ میلیارد خواهد بود.

هزینه مورد نیاز برای تأمین روش‌های پیشرفته کنترل موالید برای ۲۲۲ میلیون زن که طبق تخمین سازمان ملل در کشورهای در حال توسعه نیازمند کنترل بارداری هستند، ۳.۵ میلیارد دلار برآورد شده است و تأمین این هزینه از دیدگاه مدافعین آن، راهی برای کنترل جمعیت، تأمین سلامت مادر و نوزاد و پیشگیری از مرگ و میر آنهاست.خطرات و مشکلات ازدیاد جمعیتذکر این نکته ضروری است که مسائل و مشکلات مربوط به جمعیت در همه کشورهای جهان یکسان نیست.لذا هر کشوری با توجه به شرایط کشور و منطقه باید سیاست های جمعیتی خود را اعمال نماید .همانطور که افزایش سریع جمعیت می تواند منجر به گسترش فقر و گرسنگی شود ، رشد منفی یا کند جمعیت نیز می تواند با کاهش نیروی کار و افزایش سالمندان در جامعه مشکلاتی را به وجود آورد . به همین منظور رشد کنترل‌شده و ملایم جمعیت همگام با رشد امکانات، نه یک تهدید که یک فرصت برای جوامع مختلف به شمار می‌آید.

 

Print
This is trial version.
 
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x