دات نت نیوک

عضو شورایعالی نظام پرستاری عنوان کرد:

عدم اجرای قانون تعرفه گذاری وجود عدالت در نظام سلامت را نفی می کند

عدم اجرای قانون تعرفه گذاری وجود عدالت در نظام سلامت را نفی می کند
ارسال شده: مرداد 17, 1397
دسته ها: اخبارصنفی
نظرات: 0

بحث عدالت در سلامت از جمله مباحث کلیدی و پر اهمیتی است که این روزها توجهات زیادی را به سوی خود جلب کرده و از جمله مهمترین موضوعاتِ حال حاضرِ نظام سلامت است.

  • به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری سید یعقوب جعفری عضو شورایعالی نظام پرستاری در رابطه با موضوع عدالت در نظام سلامت ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: در بحث عدالت در حوزه سلامت مباحث اساسی ای بایستی مدنظر قرار گیرد وقتی عدالت در عرصه سلامت مطرح می شود می بایست موارد ذیل مد نظر قرارگیرد تا این موضوع عینیت یابد.
  1. عدالت در دسترسی آحاد ملت به خدمات بهداشتی، درمانی و پیشگیری و توانبخشی
  2. عدالت در توزیع منابع مالی و نیروی انسانی در سطح کشور
  3. عدالت در ساخت و توسعه فضاهای فیزیکی در همه نقاط کشور
  4. عدالت در اجرای قوانین و توجه به همه نیروهای شغلی در حوزه سلامت

وی ادامه داد: صرف نظر از سه مورد اول در مورد عدالت در اجرای قوانین و توجه به همه نیروهای شاغل در حوزه سلامت باید قبول کنیم که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کلا حوزه سلامت ما متاسفانه پزشک سالار است و بخش مهمی از مشکلات حوزه سلامت به خاطر این است که پزشکان و متخصصین پزشکی ما در مناسب مدیریتی هستند که سررشته و اطلاعاتی هم از مدیریت در آن حوزه ها آندارند و مهم تر این که وقت کافی برای این کار نمی گذارند و از طرف دیگر به علت درگیری های مدیریتی از بیماران و مددجویان خود غافل می شوند.

جعفری در ادامه ضمن انتقاد از عدم اجرای عدالت در بحث اجرای قوانین تصریح کرد: باید عرض کنم که عدالت در این حوزه نیز رعایت نمی شود و مثلاً یکباره 1700 تعرفه جدید پزشکی وضع و اجراء می شود اما قانون مصوب مجلس در تعرفه گذاری پرستاری پس از 12 سال خاک می خورد و با تاکید مجدد مجلس در برنامه ششم توسعه مبنی بر اجرای آن از ابتدای برنامه ششم وهمچنین نامه اخیر معاون اول محترم ریاست جمهوری در این رابطه توجهی نمی شود و مشکل را کمبود اعتبار می دانند. در صورتیکه چنین نیست و سؤال این است که آیا برای اجرای 1700 تعرفه جدید بودجه خاصی دیده شده است که اجرائی شده و پرداخت می شود و حالا برای تعرفه گذاری پرستاری پول نیست؟

وی افزود: در حقیقت این یک سفسطه بازی است و اراده ای در وزارت بهداشت برای اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری وجود ندارد و متاسفانه باید بپذیریم که مسئولین وزارت بهداشت دروغ می گویند. مصدق این اداعا هم این است تا به حال پس از تصویب تعرفه گذاری پرستاری چند وزیر قول اجرای آن را با انجام پایلوت داده اند ولی هیچ وقت آن را اجرائی نکرده اند.

عضو شورایعالی نظام پرستاری در مورد تامین اعتبار اجرای این قانون نیز توضیح داد: با همین بودجه موجود و کارانه پرداختی به پرستاران، تغییر اندک در سهم پزشک از طریق ثبت فعالیت های پرستاران مثل گرفتن EKG و صدها مورد دیگر در بستر پرستاران که هم اکنون برای پزشکان ثبت می شود می توان به صورت بسته خدمتی تعرفه گذاری را برای پرستاران اجراء نمود که  این کار چندین منفعت دارد.

اول اینکه: هزینه ها کاهش می یابد چون تعرفه پرستاری کمتر است و این به نفع بیمه هاست. بنابراین هزینه های بیمار کاهش می یابد و از طرف دیگر نیز خدمات استاندارد ارائه می شود.

و دوم این که: عدالت نیز برقرار می شود و پرسنل پرستاری با روحیه و نشاط بیشتر می توانند ارائه خدمت نمایند.

 

Print
This is trial version.
 
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x