دات نت نیوک

رئیس کل سازمان نظام پرستاری دراختتامیه نخستین جشنواره ملی عکس پرستار تاکید کرد؛

اجازه نمی دهیم رشته های بی ریشه در نظام سلامت رشد کنند / گزارش برگزاری اختتامیه اولین جشنواره ملی عکس پرستار در اردبیل

اجازه نمی دهیم رشته های بی ریشه در نظام سلامت رشد کنند / گزارش برگزاری اختتامیه اولین جشنواره ملی عکس پرستار در اردبیل
ارسال شده: مهر 20, 1397
دسته ها: اخبارصنفی
نظرات: 0

 رئیس کل سازمان نظام پرستاری ایران، در اختتامیه نخستین جشنواره ملی عکس پرستار  با تاکید بر اینکه اجازه نمی دهیم رشته های بی ریشه در نظام سلامت رشد کنند، از وضعیت کمبود نیروی پرستاری در مراکز درمانی کشور انتقاد کرد. 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، اختتامیه نخستین جشنواره ملی عکس پرستار روز پنجشنبه در با حضور دکتر اصغر دالوندی رئیس کل و معاونین سازمان نظام پرستاری، دکتر رسولی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل، 

دکتر زمان زاده رئیس دانشکده پرستاری و مامایی تبریز، دکتر دادخواه معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، دکتر مظفری رئیس هیئت مدیره ی نظام پرستاری اردبیل، مهندس کریمی مشاور اقتصادی استانداری اردبیل، نجاتیان مسئول ارتقا و بهبود کیفیت معاونت پرستاری وزارت بهداشت، مرادی رئیس اداره ی پرستاری علوم پزشکی اردبیل، دکتر رضایی بنا معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، دکتر فیضی نماینده مجلس شورای اسلامی ، خانم دکتر ولی زاده معاون آموزشی دانشکده پرستاری و مامایی تبریز‌، دکتر فردین رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در اردبیل برگزار شد.

 

در ابتدای این اختتامیه دکتر ناصر مظفری رئیس هیئت مدیره ی نظام پرستاری اردبیل و دبیر اجرائی نخستین جشنواره ملی عکس پرستار با اشاره به این که پرستاری حرفه ای است که باید به خاطر انسان و انسانیت برای آن ارزش قائل شد که همان هدف امام حسین (ع) در عاشورا بود، گفت: ارتقای جایگاه پرستاری در جامعه نیازمند هنر ،  قلم هنر و نفوذ هنر در جامعه است کا باید مورد توجه مدیران این حوزه قرار گیرد.

وی با بیان این که جامعه نیاز دارد تا پرستار را به عنوان یک فرد آکادمیک و دانشگاهی بشناسد اما متاسفانه در جامعه ما از واژه پرستاری برای هر کسی استفاده می شود، اظهار داشت: این جشنواره ها فرصتی ایجاد می کند تا به خودمان، کشورمان و قوانین جامعه بیاندیشیم.

رئیس نظام پرستاری اردیبل با اشاره به قوانین بر زمین مانده پرستاری افزود: متاسفانه قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری سال هاست که از  تصویب آن در مجلس می گذرد اما متاسفانه  کسی پیگیر اجرایی شدن آن نیست و همچنین پیگیری مطالبات پرستاری را به سازمان نظام پرستاری ارجاع می دهند در حالی که عملا  هیچ اختیار و استقلالي برای این نظام صنفی وجود ندارد .

 

ه

در ادامه دکتر دالوندی رئیس کل سازمان نظام پرستاری در نخستین جشنواره ملی عکس پرستار با بیان این که  هرگز اجازه نخواهیم داد رشته های بی ریشه در حوزه سلامت رشد کنند، تاکید کرد: ما دور هم جمع شده ایم که یک حرکت نوآورانه را در حوزه پرستاری به پایان برسانیم و آن هنر عکاسی است. عکاسی خلق مجدد واقعیت هاست و ما در ورای عکاسی دنبال حقیقت هستیم. 

وی با تاکید بر این که کشورهای پیشرفته به سمت بیمارستان زدایی پیش میروند و بعد از چهار دهه از گذشت انقلاب ما هنوز دنبال ساختن بیمارستان هستیم  و به حوزه pre hospital توجه نشده است، افزود:  در حال حاضر سی هزار پرستار بیکار وجود دارد و در کشورهای پیشرفته به نسبت هر تخت ۳ پرستار وجود دارد  اما این رقم در ایران هشت دهم است به طوری که شاخص تخت ایران پایین تر از عراق است. 

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به عدم اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری گفت: ده سال از تصویب قانون تعرفه گذاری گذشته است اما این قانون در بیمارستان ها اجرایی نشده است. امیدواریم بودجه تعرفه گذاری در بودجه بندی سال ۹۸ کشور مطرح شود تا پرستاران نیز به حقوق خود دست یابند.

وی افزود: مرکز نوآوری و فناوری سازمان با تلاش های فراوان شکل گرفته و برای دانشجویان نویدی است  که اولین اپلیکیشن ها در حال شکل گرفتن است و خواهان داوطلب برای دوره های کسب و کار هستیم.

 

 

در ادامه  دکتر رسولی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل در نخستین جشنواره ملی عکس پرستار ایراد سخنرانی کرد و گفت: ما به عنوان کسانی که از خدمات پرستاران بهره مندیم قدردان همه شما هستیم. پرستاران خود نیز نیاز به پرستاری دارند و با همه قلب و احساسمان قدردان زحمات همه شما پرستاران هستیم

وی با بیان این که مسئولیت های اجتماعی استانی که شامل حوزه گردشگری و حوزه سلامت است بر اساس ظرفیت دانشگاه ها تعیین می شود، تصریح کرد: در حوزه نظام سلامت جای کار زیاد هست و دانشگاه آزاد با اشتیاق فراوان تمایل به خدمت در این عرصه را دارد.

 

 

دکتر فیضی نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان این که پرستاران فرشتگان رحمت برای بیماران و خانواده های آن ها هستند و پرستاری جزو ارزشمندترین حرفه هاست، اظهار داشت: غم گساری از چهره انسان ها کار خوبی است و اگر با علم و داشته های علمی همراه باشد ارزشمند است.کارهای مدنی و داوطلبانه پرستاران در این برهه ی زمانی و وضعیت اقتصادی قابل ستایش است و جای تشویق دارد.

وی با بیان این که در کشور ما محدودیت منابع وجود دارد و مطالبات پرستاری باید از جانب خود وزارت بهداشت پیگیری گردد و نه مجلس ، تصریح کرد: اگر از سمت وزارت بهداشت مطالبه ای صورت بگیرد مسلما مجلس در قانون گذاری و تعیین بودجه اقدام لازم را خواهد کرد.

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که مسئله ی تعرفه و کارانه پرستاران در دولت دهم مطرح گردید ولی در تعیین بودجه های سنواتی آورده نشد، تاکید کرد: بنده به عنوان نماینده در صحن علنی مجلس پیگیر امور پرستاران بودم اما این مطالبات باید در کمیسیون بهداشت مطرح و تصویب گردد.

 

 

مهندس نواداد معاون سیاسی امنیتی استانداری  اردبیل در اختتامیه این جشنواره با بیان این که امروز وقتی از سلامت جامعه صحبت می کنیم قشری که از همه بیشتر اهمیت دارد ، همین قشر پرستار است، گفت: ما امیدواریم که دوستان تلاش کنند که جشنواره عکس در تقویم حوزه سلامت بگنجد و تبدیل به یک جشنواره بین المللی شود.

 

وی افزود: من به خود بالیدم که هنوز در جامعه ی خودمان این قشر فداکار را داریم که در روز تاسوعا و عاشورای حسینی با وجود مشغله خود به این کار فرهنگ ساز پیوستند و به در یک حرکت داوطلبانه به مردم کمک می کنند.

 

در ادامه احمد نجاتیان مسئول  ارتقا و بهبود کیفیت معاونت پرستاری وزارت بهداشت با بیان این که به برکت طرح تحول سلامت اتفاق های خوبی در کشور رخ داده و شاخص ها این را نشان می دهند، وضعیت پرستاری در کشور نسبت به سالیان گذشته بسیار بهتر شده است‌، تصریح کرد: در جامعه ما تصویری که از پرستاری وجود دارد این است که این شغل به عنوان یک حرفه مقدس شناخته می شود ولی کمتر به جایگاه علمی آن پرداخته می شود. امروزه نگرش عمومی نسبت به پرستار تغییر پیدا کرده و دائما در حال تحول است.

وی با اشاره به این که عوامل مختلفی پیدایش نگرش نسبت به پرستاری را سبب می شوند و رسانه، سیاست و حمایت عمومی موجب تغییر آن می شوند، خاطر نشان کرد: اگر بخواهیم تصویر پرستاری را بهبود بخشیم باید کاری کنیم که پرستاری دیده شود. ما امروزه بیش از ۱۰ هزار دانشجوی پذیرفته شده در رشته پرستاری داریم و شاهد این هستیم که پرستاری  به صدر انتخاب رشته کنکور ارتقا یافته است که البته نشان دهنده ی تحول نگرش نسبت به پرستاری است.

مسئول  ارتقا و بهبود کیفیت معاونت پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: نیاز امروز پرستاری ارائه تصویر مثبت نسبت به این حرفه و افزایش روحیه و اعتماد به نفس پرستاران است. کمپینی بین المللی به نام nursing now امروزه برای شناساندن جایگاه پرستار راه اندازی شده که به زودی پویش ایرانی آن هم ایجاد خواهد شد. پرستاری تنها نداشته ها نیست بلکه داشته های زیادی را شامل می شود.

در ادامه از پوستر دومین جشنواره ملی عکس پرستاری رونمایی شد .

 

در بخش عکاسی با موبایل امید حسن نیا به عنوان نفر اول ، سعید زلفی و سید علی رضویان به عنوان نفرات دوم و سوم معرفی شدند .

در بخش عکاسی با دوربین مجید حجتی، فواد اشتری و روح الله دهقانی از نفرات برگزيده نخستین جشنواره ملي عكس پرستار معرفی و از آنها تجلیل به عمل آمد .

 

در ادامه این اختتامیه نمايشگاهی از آثار منتخب نخستین جشنواره ملي عكس پرستار در نگارخانه خطايي اردبيل افتتاح شد که بازديد از نمايشگاه به مدت يك هفته براي عموم آزاد است. 

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x