دات نت نیوک

رئیس نظام پرستاری بیرجند عنوان کرد؛

نظام سلامت ما بیمارستان محور است/اهمیت نقش پرستاری در جامعه

نظام سلامت ما بیمارستان محور است/اهمیت نقش پرستاری در جامعه
ارسال شده: آبان 5, 1397
نظرات: 0

رئیس نظام پرستاری بیرجند، گفت: بیمارستان محور شدن نظام سلامت در کشور، باعث شده تا خدمات و نقش پرستاری در جامعه مغفول بماند.

دکتر غلامحسین محمودی راد در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری با اشاره به حضور پرستاران در اجتماع گفت: به دلیل نقص در نظام سلامت و روی آوری به بیمارستان محوری در حال حاضر پرستاران محدود به ارائه خدمات در بیمارستان ها شده اند و به نوعی از جامعه و اجتماع دور شده اند.

وی با بیان این که در سیستم نظام سلامت سه سطح پیشگیری اول، دوم و سوم  وجود دارد ، اظهار داشت: روشهای پیشگیری اولیه مربوط به قبل ازبروز بیماری است این روشها احتمال وقوع و رواج بیماری را کاهش می دهند ، پیشگیری ثانویه وقتی استفاده می شود که بیماری اتفاق افتاده است اما بیمار هنوزمتوجه حضور بیماری نشده است (هنوز تغییری احساس نشده) و پیشگیری ثالث این پیشگیری مشمول کسانی است که در آنها علائم بیماری بروز پیدا کرده بنابراین  پرستاران می توانند در این سه سطح حضور فعال داشته باشند .

رئیس نظام پرستاری بیرجند با بیان این که  مراقبت جز شرح وظایف پرستاری به شمار می رود ، تصریح کرد: پرستاران می توانند  در خانه های بهداشت نقش مراقبین سلامت را برعهده بگیرند و خدمات بهداشتی را به مراجعه کنندگان ارائه دهند .

وی با اشاره به حضور پرستاران در مراکز مشاوره و خدمات پرستاری در منزل تاکید کرد: در مراکز مشاوره و خدمات پرستاری در منزل پرستاران می توانند به عنوان مشاور و یا ارائه دهندگان خدمات بالین در منازل حضور پررنگ تری داشته باشند و از اشغال تخت های بیمارستانی و صرف هزینه های هنگفت و تحمل اضافه بار بر دوش پرستاران و کادر درمان در بیمارستان ها کم کنند.

محمودی راد با بیان این که خانواده و مدرسه، که بیش از دو سوم هدفهای آموزشی بهداشت عمومی را در خود دارد، مناسبترین و بارورترین عرصه های این فعالیت است، افزود: اگر آموزشهای خانه بهداشت در این عرصه ها بخصوص در مدرسه، موفقیت آمیز باشد، معلمان در مدرسه و کودکان در خانه تداوم بخش مفاهیم مورد نظر خواهند بود. کودک به اقتضای قدرت فراگیری با سرعت بیشتری به تغییر رفتار دست می یابد، این رفتارهای تغیر یافته را به میان خانواده می برد و عادتهای نو و صحیح را به دیگران انتقال می دهد بنابراین  پرستاران در  حوزه آموزش می توانند فعالیت گسترده ای داشته باشند و با این عمل حرفه پرستاری را به مردم و جامعه معرفی نمایند تا نقش پرستاران در اجتماع به خوبی نمایش داده شود و تنها به بالین و حضور در بیمارستان ها محدود نشود.

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x