دات نت نیوک

پیام سازمان نظام پرستاری به مناسبت روز قانون اساسی

پیام سازمان نظام پرستاری به مناسبت روز قانون اساسی
ارسال شده: آذر 11, 1397
دسته ها: اخبارصنفی
نظرات: 0

سازمان نظام پرستاری کشور به مناسبت روز قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پیامی صادر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری ، متن کامل پیام بدین شرح است:

دوازدهم آذرماه که در تقویم رسمی کشور به عنوان روز قانون اساسی نامگذاری شده است، نشان دهنده نقش بی‌بدیل قانون در جهت‌دهی به روابط میان مردم و حاکمیت در نظام اسلامی و نشانه‌ای بارز از مردم سالاری دینی است.

قانون اساسی مهمترین قانون هر کشور قلمداد می شود که مبنای سنجش و اعتبار سایر قوانین نیز قرار می گیرد. تاریخ قانون اساسی در ایران به شیوه مدرن به دوران مشروطه بر می گردد که در سال ۱۲۸۵شمسی با ۵۱ اصل به امضای مظفرالدین شاه قاجار رسید.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که دارای ۱۲ فصل و ۱۷۵ اصل بود در ۱۲/۹/۱۳۵۸ به تایید اکثریت قاطع مردم ایران رسید و در سال ۱۳۶۸ مورد بازنگری و تایید مجدد مردم ایران قرار گرفت و اکنون با ۱۷۷ اصل مرجع تمامی قوانین کشور به شمار می رود.

قانون اساسی به عنوان میراث گران‌بهای انقلاب اسلامی و عالی‌ترینسند حقوقی در کشور، ضامن تامین سعادت عمومی و خیر جمعی است، که براساس خواست و اراده قلبی ملت ایران و براساس اصول و ضوابط اسلامی و انسانی تدوین شده است.

این قانون به عنوان نماد هویت دینی و انقلابی مردم ایران، هم مشتمل بر اصول و چارچوب فکری انقلاب اسلامی و هم تعیین کننده ماهیت نظام سیاسی و کیفیت روابط میان قوای اداره کننده کشور است، که از برآیند این هم افزایی، حقوق و تکالیف متقابل ملت و حاکمیت را در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی روشن و عاری از هرگونه ابهام می‌گردد.

بر همین اساس، وزارت کشور به عنوان یک نهاد حاکمیتی و با دارا بودن مسئولیت‌های بزرگ در حوزه‌های مختلف، از جمله؛ تحقق و توسعه آزادی‌های سیاسی و اجتماعی در چارچوب قانون اساسی و تامین بستر لازم برای ارتقاء سطح مشارکت عمومی، مصمم است اقدامات موثری را در جهت تکریم قانون اساسی و تحقق مطالبات مردم بردارد.

سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از جامعه شریف پرستاری کشور ، ضمن خرسندی وافر از این اهتمام ملی در اعزاز قانون و قانون‌مداری، این روز بزرگ را به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) و ملت شریف ایران تبریک و تهنیت عرض می‌نماید.

 

 

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x