دات نت نیوک

نتایج پژوهش پرستاری در کشور نشان می دهد:

بررسی مقایسه ای نگرش پرستاران و دانشجویان کارآموز در عرصه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گلستان به معنویت و مراقبت معنوی در سال ۹۳

بررسی مقایسه ای نگرش پرستاران و دانشجویان کارآموز در عرصه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گلستان به معنویت و مراقبت معنوی در سال ۹۳
ارسال شده: مهر 30, 1398
دسته ها: اخبارصنفی
نظرات: 0

نتایج پژوهش پرستاری در کشور نشان داد که  پرستاران به معنویت و مراقبت معنوی نگرش مثبت دارند و ایجاد بستر مناسب جهت ارائه مراقبت های معنوی، می تواند سبب انجام مراقبت معنوی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، این مطالعه  توصیفی-تحلیلی ۱۴۸ نفر پرستاران مراکز اموزش درمانی به روش نمونه گیری تصادفی ساده ،  و ۷۳نفر از دانشجویان پرستاری عرصه به روش سرشماری ، در دانشگاه علوم پزشکی گلستان وارد مطالعه شدند .داده  ها با استفاده از پرسشنامه مقیاس سنجش معنویت و مراقبت معنوی  جمع آوری شد . داده ها با نرم افزار spps و با آزمونهای آماری من ویتنی،کای دو و کروسکال والیس تجزیه و تحلیل شد.

میانگین سن در  پرستاران ۳۱/۵۲و در دانشجویان ۲۱/۴۳ بود.میانگین نگرش به معنویت و مراقبت معنوی در پرستاران و دانشجویان پرستاری به ترتیب ۵۵/۷۲ و ۵۷/۰۴ بود. اکثریت پرستاران (۸۳/۵۶%)و دانشجویان پرستاری (۶۴/ ۸۶ %)، سطح نگرش متوسط و تقریبا مطلوبی نسبت به معنویت و مراقبت معنوی داشتند.ارتباط معنی داری نیز بین نگرش به معنویت و مراقبت معنوی با سمت پرستاران  وجود داشت ( ۰/۰۱۶ p=).

معنویت به عنوان اساس هستی انسانی و تأثیر آن در التیام و شفابخشی انسان در سالهای اخیر مورد توجه فزاینده ای قرار گرفته است. پرستاران وظیفه مراقبت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی بیماران را برعهده دارند، بنابراین جهت پاسخگویی به نیازهای معنوی بیماران پرستاران آگاه و توانا نیاز داریمهدف تعیین  نگرش پرستاران و دانشجویان پرستاری به معنویت و مراقبت معنوی  است.

 

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x
arab xnxx sex xnxx videos arab xnxxwap bitcoin cloud mining porno