دات نت نیوک

رئیس کل سازمان نظام پرستاری مطرح کرد؛

ضرورت اصلاح قانون نظام پرستاری/ راهکار برقراری عدالت در پرداختی های نظام سلامت

ضرورت اصلاح قانون نظام پرستاری/ راهکار برقراری عدالت  در پرداختی های نظام سلامت
ارسال شده: اسفند 15, 1397
دسته ها: اخبارصنفی
نظرات: 0

رئیس کل سازمان نظام پرستاری، در نشست خبری پایان سال، به ارائه گزارشی از وضعیت پرستاری در کشور پرداخت.

به گزارش خبرنگار سازمان نظام پرستاری، دکتراصغر دالوندی در نشست خبری که  صبح روز چهارشنبه با حضور اصحاب رسانه  در محل سازمان نظام پرستاری برگزار شد، ضمن تسلیت جان باختن جمعی از کادر پزشکی و پرستاری در حادثه سقوط بالگرد اورژانس، گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر با این حوادث بویژه برای همکاران فوریت‌های پزشکی مواجه بودیم و در بیمارستان‌ها هم پرستاران‌مان در حوادث گوناگون دچار مشکل شدند.

وی از برگزاری پنجمین دوره انتخابات سازمان نظام پرستاری در سال آینده خبر داد و افزود: در عین حال بحث اصلاح یکسری تضادهای قانونی را در این زمینه داریم. درباره شرایط انتخاب کنندگان، عضویت اجباری و... مواردی است که باید در قانون انتخابات نظام پرستاری اصلاح شود. در جلسه شورای عالی نظام پرستاری موارد مغایر را استخراج کردیم و این موارد اکنون با امضای ۶۲ نماینده مجلس، در مرکز پژوهش‌های مجلس قرار دارد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به این که انتظارات زیادی از سازمان نظام پرستاری وجود دارد، در حالی که روح این سازمان، بیشتر مشورتی است، گفت: سازمان نظام پرستاری با ۱۷۰ هزار عضو و ۱۱۸ هیئت مدیره در سراسر کشور این ظرفیت را دارد که به عنوان بازوی اجرایی، بخشی از حاکمیت نظام سلامت را برعهده گیرد. در عین حال می‌توانیم در حوزه نظارت کمک کنیم. باید توجه کرد که بخش خصوصی، سرپایی و خدمات جامعه پرستاری مانند پرستاری در منزل رها است؛ زیرا تعرفه‌هایش به صورتی است که فقط در سطح روستاها پاسخگوست و در سطح شهری چون تهران جوابگو نیست.


وی با اشاره به این که در حال حاضر نظارت مناسبی بر خدمات پرستاری در منزل وجود ندارد و حضور پرستار نماها ‏در منازل دیده می‌شود، تصریح کرد:  چیزی حدود هزار مرکز پرستاری در منزل فعال است، اما متاسفانه خدماتی که باید به جامعه ارائه شود توسط ‏نیروهای غیر حرفه‌ای که پرستار نیستند ارائه می‌شود، چون تعرفه مناسبی برای استفاده از پرستار حرفه‌ای وجود ندارد.‏

دالوندی با اشاره به این که طی دو نامه به وزیر بهداشت درباره تربیت کاردان پرستاری و بهیار متذکر شده ایم ، تاکید کرد: در حال حاضر جامعه پرستاری، 1500 عضو ‏هیئت علمی و ۶۰ هزار دانشجوی پرستاری و نزدیک به ۴ هزار نیروی طرحی پرستاری دارد. ۸۰ درصد شغل پرستاری ‏زنانه است و خانم‌ها به دلیل مباحث زایمان و بارداری و استفاده از قانون ارتقای بهره وری و سختی شغل، از تعداد نیروهای فعال در ‏پرستاری کم می‌شود و این کمبود نیرو نیازمند جبران است.‏

وی ادامه داد: در حال حاضر از سه دهم پرستار در استان‌های جنوبی کشور تا متوسط حدود هشت دهم پرستار وجود دارد. حداقل ‏استاندارد برای کادر حرفه‌ای پرستار در کشور ۱.۸ پرستار است. با توجه به رویکرد بیمارمدار در کشور، نسبت پرستار به تخت ‏حساب می‌شود. با این حساب به بیش از صد هزار پرستار نیاز داریم. سالانه ۱۰ هزار پرستار فارغ التحصیل می‌شوند.‏

رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: به علت جنگ اقتصادی دشمن فعلا می‌توانیم به ۱۰ هزار پرستار بسنده کنیم، اما واقعیت این است که این عدد تا سال ‏‏۱۴۰۴ باید به بیش از این رقم برسد. با این شرایط صحبت از کاردانی پرستاری و بهیار چندان مناسب نیست. از طرفی رشته دیگری ‏نیز با عنوان آموزش از راه دور مطرح شده است. وقت بسیاری از اعضای شورای عالی نظام پرستاری به خاطر تربیت کمک ‏پرستاری یا کمک بهیار و تربیت پرستار بیمارستانی تلف شد.‏

وی با بیان اینکه ام‌المطالبات سازمان نظام پرستاری در زمینه صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ای است، گفت: مطالبه ما این است که سازمان نظام پرستاری را به صورت قوی‌تر و عملیاتی‌تر در بحث صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ای مشارکت دهند. از طرفی باید عضویت پرستاران در سازمان اجباری شود. مگر می‌شود به راحتی از کنار رشته‌ای که با جان مردم سر و کار دارد، گذشت؟. بنابراین باید پرستار عضو سازمان شود و سازمان هم در صدور پروانه صلاحیت حرفه‌ای نقش داشته باشد.

 

دالوندی  با اشاره به  بحث رشته مراقبت سلامت گفت:  باید حداقل از نظر مشورتی از سازمان درباره این موضوعات نظرخواهی کنند. اخیرا هم رشته‌ای با عنوان آموزش سلامت از راه دور را مطرح کردند. حال پرستاری با آموزش عجین شده است و اگر قرار است آموزش از راه دور داده شود چه نیرویی بهتر از پرستار می‌تواند به مردم آموزش دهد. پرستار محتوا دارد و می‌تواند این محتوا را در بستر مدیا آموزش دهد.

وی گفت: چه کسی می‌تواند بهتر از پرستار، سواد سلامت مردم را بالاتر ببرد و نیرویی که از طریق آموزش از راه دور تربیت ‏شده، چه چیزی می‌تواند بیشتر از پرستار به مردم ارائه کند. تمام محتواهایی که در این رشته تربیت پرستاری از راه دور تصویب شده ‏برای ما جای سوال است. با وجود این همه نیروی پرستاری که در کشور تربیت شده، چه نیازی به این رشته است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در ادامه صحبت هایش با اشاره بر لزوم ایجاد و گسترش کلینیک‌های تخصصی پرستاری در جامعه، گفت: پرستاران می‌توانند در مناطقی که با کمبود پزشک مواجه هستند نیز نقش کمکی ایفا کنند. البته ما اصراری نداریم که پرستاری پای در کفش درمان بگذارد، بلکه ما به دنبال مراقبت هستیم، اما در جای لازم نقش درمانی هم در حیطه وظایفش می‌گنجد. این کار اکنون تحت عنوان کلینیک درد و زخم آغاز شده که باید توسعه یابد.

وی با بیان اینکه جامعه در حال حرکت به سمت پیری و سالمندی است، افزود: ما چه برنامه‌ای برای مراقبت از جمعیت سالمند داریم؟. می‌توان خانه‌های پرستاری را ایجاد کرد و آن‌ها را در شهرها گسترش داد. از طرفی هم می‌توان خانه‌هایی را ایجاد کرد که سالمندان یک محله در آن زندگی کنند.

دالوندی اظهار داشت: در حال حاضر نظام پرداخت ‏DRG‏ در وزارت بهداشت مطرح شده که این نظام پرداخت ‏مبتنی بر بیمه است و وقتی بیمه‌ها وضعیت چندان مناسبی ندارند، صحبت از این نوع نظام پرداخت جالب نیست. باید کارسنجی و زمان ‏سنجی نیروهای تخصصی را به درستی محاسبه کنیم. باید به سمت پرداخت مبتنی بر عدالت حرکت کنیم. چرا یک پرستار که در ‏بدترین شرایط و در معرض انواع بیماری‌ها کار می‌کند باید حقوق پایینی دریافت کند. باید دست از نظام پرداخت کالیفرنیا برداریم، زیرا ‏این جا ایران است. از وقتی طرح تحول سلامت آمد عده‌ای درآمد بالایی کسب کردند و بقیه تماشاگر بودند. باید از این وضعیت خارج ‏شویم و نظام پرداخت در حوزه سلامت اصلاح شود.‏

وی در پایان  تاکید کرد: متاسفانه اکنون مهر پزشک کار می‌کند نه خود پزشک. درحالیکه خود پزشک و پرستار باید برای بیمار وقت بگذارند. باید حقوق ثابتی بر اساس کارسنجی و زمان سنجی پرداخت شود تا به تعادل و عدالت در پرداخت برسیم. این کار نوعی جراحی بزرگ در نظام سلامت است که باید در بستر نظام ارجاع انجام شود.

 

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x