دات نت نیوک

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد؛

‏‬شرط ایجاد انگیزه خدمت در حرفه پرستاری/ اشکالات روش های پرداخت در نظام سلامت

‏‬شرط ایجاد انگیزه خدمت در حرفه پرستاری/  اشکالات روش های پرداخت در نظام سلامت
ارسال شده: اسفند 21, 1397
دسته ها: اخبارصنفی
نظرات: 0

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: در حال حاضر تعداد زیادی فارغ التحصیل پرستاری داریم که رغبت و انگیزه‌ای برای کار ندارند. بنابراین، اگر پرداخت‌ها عادلانه شود و تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرایی شود، قطعاً دانشجویان پرستاری و پرستاران آماده به کار می‌توانند با انگیزه بیشتر وارد این حرفه شوند.

احمد همتی، در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، با عنوان این مطلب که مشکل نظام پرداخت در وزارت بهداشت در دو بخش خلاصه می‌شود، اظهارداشت: مصوباتی در رابطه با پرداخت‌ها در وزارت بهداشت وجود دارد که به طور کامل اجرایی نشده است.

 

وی در همین ارتباط، توضیح داد: از جمله این مصوبه‌ها می‌توان به یک درصد هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد که با محاسبات هزینه‌ها باید پرداخت می‌شد که بر روی این مبلغ اختلاف نظر وجود دارد و بعد هم به طور کامل هم پرداخت نمی‌شود. در مرحله دوم یک درصد ارزش افزوده است که این هم به صورت کامل از طرف دولت پرداخت نشده و سوم بدهی دولت به صندوق سازمان تأمین اجتماعی است زیرا این بدهی رقم بسیار بالایی است و باعث می‌شود تأمین اجتماعی هم نتواند مطالبات دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های دانشگاهی را پرداخت کند.

 

همتی با اشاره به سیکل معیوب در نظام پرداخت‌ها، گفت: مجموع این موارد و نکات باید از طرف دولت رعایت شود که مشکلات پرداخت‌ها حل شود. البته این مشکل از طرف وزارت بهداشت نیست، بلکه یکسری قوانینی وجود دارد مانند پرونده الکترونیک سلامت که می‌تواند ۵ میلیون همپوشانی دفترچه‌های بیمه‌ای را کم کند.

 

وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه برنامه پزشک خانواده، نظام ارجاع و سطح بندی خدمات به همراه راهنماهای بالینی هنوز اجرا نشده و باعث گردیده هزینه‌های بخش سلامت افزایش یابد. مجموعه این موارد و نکات باعث شده مطالبات معوق پزشکان و پرستاران به بیش از یک سال برسد و همین مسئله تأثیر منفی در بخش بهداشت و درمان داشته است.

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به بررسی طرح‌ها و پیشنهادات مختلف برای حل مشکلات نظام پرداخت‌ها در وزارت بهداشت، افزود: برطرف کردن مشکلات نظام پرداخت نیاز به بررسی دارد زیرا هر کدام از آنها معایب و مزایایی دارند.

 

وی گفت: اگر پرونده الکترونیک سلامت، برنامه پزشک خانواده، سطح بندی خدمات، راهنماهای بالینی و بسته‌های خدمتی اجرایی شود خود به خود جلوی هزینه‌های اضافی گرفته می‌شود و بی رویه کارهای دارویی آزمایشگاهی پاراکلینیک جراحی صورت نخواهد گرفت و خدمات القایی انجام نخواهد شد و روند هزینه‌ها متعادل‌تر خواهد شد و در نتیجه کسانی که این خدمات را ارائه می‌دهند، می‌توانند دریافتی عادلانه تری داشته باشند.

 

همتی افزود: در حال حاضر تعداد زیادی فارغ التحصیل پرستاری داریم که رغبت و انگیزه‌ای برای کار ندارند. بنابراین، اگر پرداخت‌ها عادلانه شود و تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرایی شود قطعاً دانشجویان پرستاری و پرستاران آماده به کار می‌توانند با انگیزه بیشتر وارد این حرفه شوند.

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با عنوان این مطلب که می‌توان از نیروهای پرستاری در تیم پزشکی خانواده نیز استفاده کرد، گفت: خوشبختانه وزیر بهداشت بر اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری تاکید دارد، زیرا، نظام پرداخت «فی فور سرویس»، به دلیل خدمات القایی، مناسب نیست.

 

همتی در پایان، تاکید کرد: با اجرای این قوانین اختلاف پرداختی‌ها کمتر خواهد شد و عدالت برقرار می‌شود.

 

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x