دات نت نیوک

مدیر کل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی معاونت پرستاری وزارت بهداشت مطرح کرد؛

ضرورت توجه به مراقبت های تسکینی برای بیماران مبتلا به سرطان/اجرای پایلوت برنامه مهارتی و حرفه ای پرستاری

ضرورت توجه به مراقبت های تسکینی برای بیماران مبتلا به سرطان/اجرای پایلوت برنامه مهارتی و حرفه ای پرستاری
ارسال شده: اسفند 28, 1397
دسته ها: اخبارصنفی
نظرات: 0

مدیر کل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی معاونت پرستاری وزارت بهداشت، از اجرای پایلوت برنامه مهارتی و حرفه ای پرستاری خبر داد و گفت: با توجه به شیوع رو به افزایش سرطان ها، نیازمند استفاده از مراقبت های تسکینی از این بیماران هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، دکتر مریم رسولی در سمینار مراقبت تسکینی با رویکرد بین حرفه ای به تشریح برنامه های انجام شده و در دست اجرای این معاونت پرداخت و گفت: با عنایت به روند رو به افزایش ابتلا به بیماری سرطان در کشور و تاثیرات گسترده این بیماری بر ابعاد مختلف جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی بیمار و خانواده و تبعات آن بر افزایش هزینه های نظام سلامت، ضروری است که نیازهای مراقبتی تسکینی بیماران از هم اکنون شناسایی شده و برنامه ریزی های لازم جهت مدیریت آن ها انجام شود.

وی با اشاره به اینکه آموزش ارائه دهندگان مراقبت، گام نخست جهت استقرار نظام مراقبت تسکینی تلقی می شود، افزود: برنامه مهارتی و حرفه ای پرستاران در 17 مرکز کشور به صورت آزمایشی با همکاری معاونت درمان برگزار شده است.

مدیرکل دفتر ارتقای سلامت و خدمات بالینی معاونت پرستاری ضمن استناد به برخی مدل های بومی جهت استقرار نظام مراقبتی در کشور، گفت: طراحی کلینیک های مبتنی بر بیمارستان و ارائه مراقبت در منزل بهترین مدل های ارائه مراقبت تسکینی در کشور هستند که الزاما باید مبتنی بر نظام سطح بندی خدمات بوده و توسط پرستاران و پزشکان عمومی آموزش ديده ارائه شوند.

دکتر رسولی، طراحي راهنماهای بالینی (گايدلاين ها) ارائه مراقبت تسکینی در کلینیک مراقبت تسکینی و مراقبت در منزل را از اولویت های این برنامه عنوان کرد و اظهار داشت: لازم است بخشی ازگايدلاين های مراقبت در منزل به تریاژ تلفنی اختصاص یابد.

وی از اجرای پایلوت برنامه در دو بیمارستان دانشگاهی در شهر تهران خبر داد و ابراز امیدواری کرد تا این مراکز بتوانند به عنوان مراکزی جهت ارائه الگوی عملیاتی در کشور شناخته شوند.

گفتنی است، سمینار مراقبت تسکینی با رویکرد بین حرفه ای در اسفندماه سال جاری توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و با همکاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با شرکت صاحبنظران داخلی و مدعوینی از کشور ژاپن برگزار شد.

 

Print
This is trial version.
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x