دات نت نیوک
01 خرداد 1398
پسران نوجوان چاق با ریسک بالای بیماری قلبی در بزرگسالی مواجه اند

پسران نوجوان چاق با ریسک بالای بیماری قلبی در بزرگسالی مواجه اند

سلامت نیوز:طبق نتایج یک مطالعه جدید، تنها چند کیلو اضافه وزن در دوره نوجوانی می تواند موجب افزایش احتمال ابتلا به بیماری قلبی در بزرگسالی شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، در این مطالعه محققان دانشگاه گوتنبرگ سوئد حدود ۱.۷ میلیون مرد سوئدی را که در سنین ۱۸ تا ۱۹ سال بین سال های ۱۹۶۹ تا ۲۰۰۵ در خدمت سربازی ثبت نام کرده بودند را بررسی کردند. این افراد به مدت ۴۶ سال تحت نظر بودند. در طول مدت پیگیری وضعیت این مردان، حدود ۴۵۰۰ نفر مبتلا به بیماری قلبی کاردیومیوپاتی تشخیص داده شدند. این بیماری یک مشکل غیرمتداول در ماهیچه قلب است که می تواند منجر به نارسایی قلبی شود. میانگین سنی تشخیص این بیماری در افراد ۴۵.۵ سال بود. محققان دریافتند مردانی که در نوجوانی لاغر بودند (شاخص توده بدنی کمتر از ۲۰) با ریسک کمتر ابتلاء به کاردیومیوپاتی روبرو بودند. اما این ریسک با افزایش وزن بیشتر می شد. شاخص توده بدنی (BMI) 30 یا بالاتر چاقی تلقی می شود. محققان دریافتند مردان دارای شاخص توده بدنی ۳۵ و بالاتر در دوره نوجوانی ۸ برابر بیشتر با احتمال ابتلاء به کاردیومیوپاتی در دوره بزرگسالی مواجه هستند.
01 خرداد 1398
توزیع کیت‌های تست «ایدز» در داروخانه‌ها به کجا رسید؟

توزیع کیت‌های تست «ایدز» در داروخانه‌ها به کجا رسید؟

سلامت نیوز:رییس مرکز تحقیقات ایدز و عضو کمیته کشوری ایدز درباره توزیع تست خودارزیابی اچ آی وی که قرار بود از سوی وزارت بهداشت در داروخانه های کشور توزیع شود، گفت: ما با توزیع تست خودارزیابی اچ آی وی در داروخانه ها مخالف نیستیم، اما این تست باید در کنار یک مشاور انجام شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،دکتر مینو محرز با اشاره به برنامه وزارت بهداشت برای توزیع تست های خودارزیابی اچ آی وی در داروخانه ها، گفت: باید توجه کرد که تست خودارزیابی یا Self-test برای جامعه ای که آگاهی ندارد، به تنهایی موثر نیست. در این زمینه ما به وزارت بهداشت اعلام کردیم که یک نفر باید به عنوان مشاور در داروخانه حضور داشته باشد و اگر تست فردی مثبت شد، او را راهنمایی کند. وی افزود: بنابراین اینطور نیست که فردی تست اچ آی وی دهد و بعد برود و مورد پیگیری قرار نگیرد. بلکه هدف از انجام تست اچ آی وی این است که افراد مشکوک به اچ آی وی، تست داده و افراد مبتلا شناسایی شوند؛ به طوری که اگر جواب تست فردی مثبت بود، به مزاکر ما متصل شده و دارو دریافت کند تا بیماری را به سایر افراد جامعه منتقل نکند. بنابراین باید این افراد را راهنمایی کرد. محرز ادامه داد: بر این اساس ما با این شرط قبول کردیم که تست خودارزیابی اچ آی وی در داروخانه ها توزیع شود که فردی به عنوان راهنما و مشاور در داروخانه حضور داشته باشد و افرادی را که تست خودارزیابی می دهند، راهنمایی کند. متاسفانه عده ای کیت هایی را وارد و تلاش می کنند که وارد داروخانه کنند. رییس مرکز تحقیقات ایدز و عضو کمیته کشوری ایدز، تاکید کرد: وقتی جامعه هیچگونه آگاهی درباره اچ آی وی ندارد، چطور باید تست دهد؟. حال اگر مثبت شد، چه اقدامی می کند؟. یا خودش را از بین می برد و یا اقدامات خطرناک انجام می دهد. بنابراین باید کسی در داروخانه باشد تا به او مشاوره دهد و راهنمایی اش کند. محرز همچنین گفت: ما در کمیته کشور ایدز در جلسه ای که با وزارت بهداشت داشتیم، اعلام کردیم که ما با تست خودارزیابی در حوزه اچ آی وی مخالف نیستیم، اما این تست باید در کنار یک مشاور انجام شود تا به افرادی که تمایل دارند تست دهند، راهنمایی کند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.
01 خرداد 1398

انتصاب دکتر رمضانعلی شریفیان به سمت مدیر گروه آموزشي بیماری های داخلی دانشکده پزشکی

با حکم دکتر کریمی رییس دانشگاه، دکتر رمضانعلی شریفیان به عنوان مدیرگروه آموزشی بیماری های داخلی دانشکده پزشکی منصوب شد.
01 خرداد 1398
کاهش ۶ تا ۸ درجه ای هوا در شمال شرق کشور/ وقوع رگبار و رعد و برق طی امروز در تهران

کاهش ۶ تا ۸ درجه ای هوا در شمال شرق کشور/ وقوع رگبار و رعد و برق طی امروز در تهران

سلامت نیوز: کارشناس سازمان هواشناسی گفت: دمای هوا طی امروز چهارشنبه در شمال شرق کشور بین ۶ تا ۸ درجه کاهش پیدا می کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان،فریبا گودرزی ، درباره وضعیت آب و هوایی کشور طی امروز گفت: برای امروز نیمه شرقی کشور با رگبار رعد و برق و وزش باد های شدید را دارند. این شرایط به ویزه در شمال شرق و دامنه های جنوبی زاگرس شدیدتر است. وی در ادامه بیان کرد: طی امروز در خراسان رضوی، خراسان شمالی و بخش های شمالی سمنان احتمال وقوع تگرگ وجود دارد و بارش ها در این مناطق شدیدتر است. گودرزی در ادامه بیان کرد: دمای هوا طی امروز چهارشنبه در شمال شرق کشور بین ۶ تا ۸ درجه کاهش پیدا می کند. فردا بیشتر برای ساعات بعد از ظهر و اوایل شب رگبار و رعد برق برای نیمه شرقی و شمال غرب را داریم و در استان های کرمان، شمال خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان بارش ها از شدت بیشتری برخوردار است. وی افزود: از بعد از ظهر امروز طی روز پنج شنبه در نوار شرقی و بخش هایی از جنوب و جنوب غرب وزش باد های شدید را داریم. برای برخی از مناطق شرقی در استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان مخصوصا منطقه زابل گرد و خاک و کاهش دید را خواهیم داشت. این کارشناس سازمان هواشناسی در ادامه افزود: از امروز بعد از ظهر طی روز پنج شنبه غرب تنگه هرمز و شرق خلیج فارس مواج و طوفانی می شود. وی در ادامه درباره هوای امروز تهران نیز گفت: تهران امروز در برخی ساعات ابری همراه با رگبار و رعد و برق و وزش باد خواهد بود. وی در ادامه افزود: امروز شهرکرد با دمای هوای صفر سردترین استان و اهواز با دمای هوای ۴۰ گرمترین استان کشور است.
01 خرداد 1398

نشست دپارتمان تغییر اقلیم و سلامت با عنوان تاثیرات تغییرات اقلیمی ناگهانی عصر هولوسن بر جوامع انسانی برگزار شد

با همکاری دانشکده بهداشت و پژوهشکده محیط زیست چهاردهمین نشست گفت و شنود دپارتمان تغییر اقلیم و سلامت با عنوان تاثیرات تغییرات اقلیمی ناگهانی عصر هولوسن بر جوامع انسانی برگزار شد.
01 خرداد 1398

تخفیف دانشجویی برای بازدید از نمایشگاه اینوتکس

هشتمین نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری اینوتکس خرداد ماه برگزار می شود، علاقه مندان برای بازدید از نمایشگاه می توانند از تخفیف ویژه ی انجمن عوامل اجتماعی موثر بر سلامت بهره مند شوند.
01 خرداد 1398

اعلام اسامی پذیرفته شدگان مرحله اول آزمون انفرادی (غربالگری) یازدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور

اسامی پذیرفته شدگان مرحله اول آزمون انفرادی (غربالگری) یازدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور اعلام شد.
01 خرداد 1398
علوم پزشکی تهران با فنلاند همکاری های علمی خود را آغاز کرد

علوم پزشکی تهران با فنلاند همکاری های علمی خود را آغاز کرد

تهران- ایرنا - دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشکده بهداشت و علوم اجتماعی دانشگاه Tampere فنلاند با امضای تفاهم نامه، همکاری های علمی خود را آغاز کردند.


01 خرداد 1398
مشکل وزارت بهداشت با نانوایی‌های سنتی

مشکل وزارت بهداشت با نانوایی‌های سنتی

سلامت نیوز:کنترل مصرف "نمک" یکی از عوامل مهم در کنترل فشارخون است و از آنجایی که نان قوت غالب ایرانیان است، کاهش میزان نمک مصرفی در پخت نان همواره از دغدغه های جدی وزارت بهداشت به منظور جلوگیری از بروز فشارخون و بیماری های مرتبط با آن، بوده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،دکتر علیرضا رئیسی_معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر مشکل اصلی ما در وزرات بهداشت برای کنترل میزان نمک نان، در حوزه نانوایی های سنتی است. وی با اشاره به اینکه کنترل نمک نان صنعتی بسیار راحت تر است، افزود: در نانوایی های سنتی به بهانه عمل آوری بهتر نان، علاوه بر نمک موجود در خمیر نان، اقدام به اضافه کردن نمک بیشتر می شود که این موضوع از دیرباز دغدغه جدی ما بوده و همواره تذکرات جدی به نانوایان داده ایم. رئیسی ادامه داد: یکی از توصیه های جدی ما اهمیت به کیفیت آرد و گندم است. به همین منظور باید به سمت تهیه و تولید نان صنعتی گام برداریم. وی در پایان با بیان اینکه نسبت به دو سال قبل میزان نمک مصرفی نانوایی های سنتی کاهش یافته است، گفت: این میزان نسبت به دو سال گذشته حدود دو گرم کمتر شده است، اما همچنان نیاز به پیگیری جدی در این زمینه داریم.
01 خرداد 1398

مراسم تودیع و معارفه سرپرست شبکه بهداشت و درمان سرایان برگزار شد

جلسه تودیع و معارفه سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان سرایان صبح امروز چهارشنبه یکم خردادماه 98 با حضور معاون بهداشتی دانشگاه، سرپرست دفتر ریاست دانشگاه و برخی مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد.
RSS
اولین3456789101112انتها