دات نت نیوک
یکشنبه 04 مهر 1395
تعداد بازدید: 351
تعداد نظرات: 0

محرک های آسم / مدیریت پرستاری آسم

محرک های آسم / مدیریت پرستاری آسم

معاون فنی، آموزشی و پژوهشی ؛

محرک های آسم / مدیریت پرستاری آسم

معاون فنی، آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پرستاری کشور با توجه به روز جهانی آسم محرک های آسم و نحوه مدیریت پرستاری آن را مورد مطالعه قرار داد.

دکتر ژاله عزتی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری کشور گفت: آسم یک بیماری مزمن تنفسی است که با حملات مکرر تنگی نفس و خس خس سینه، که شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است خود را نشان می دهد. علل آسم به طور کامل شناخته نشده است. با این حال، عوامل خطر ایجاد آسم شامل محرکهایی  از قبیل دود سیگار و تنباکو، هوای آلوده، برخی از شوینده ها و موادشیمیایی مثل وایتکس، گرده گیاهان، پشم و پر حیوانات و هوای سرد و... می باشد.

وی اظهار داشت: بسیاری از افراد مبتلا به آسم به آلرژی نیز مبتلا هستند که می تواند علائم آسم را تحریک کند . آلرژی های شایع عبارتند از:‌غبارخانه، شوره بدن حیوانات، کپک ها. متخصص آلرژی بیمار می تواند آنچه را که در محیط آلرژیک هستند را شناسایی کند و راه هایی برای جلوگیری از مواجهه با آن آلرژن ها به بیمار توصیه کند.

معاون فنی، آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پرستاری کشور ادامه داد: دود تنباکو اغلب موجب تنگی نفس و بدتر شدن وضعیت تنفسی می شود، همچنین آسم  می تواند توسط آلودگی هوا ، رایحه یا بوی تند نیز تشدید گردد. بسیاری از بیماران مبتلا به آسم در هنگام ورزش علائم آسم را نشان می دهند که ناشی از انقباض برونش ها است که ((EIB نامیده می شود.

وی افزود: برخی از داروها نیز می توانند باعث تشدید  علائم آسم  شوند که شامل :‌آسپرین و یا دیگر داروهای استروئیدی و یا ضد التهاب های غیر استروئیدی ( NSAIDs) مانند ایبوپروفن و بتا بلوکرها که برای درمان بیماری های قلبی، فشار خون بالا، سردرد های میگرنی و یا گلوکوم استفاده می شود.

دکتر عزتی گفت: اضطراب و استرس نیز ممکن است علائم آسم را افزایش دهد و باعث حمله شود. استراحت مناسب،‌ رژیم غذایی و ورزش برای سلامت کلی بیمار مهم بوده و می تواند در برخورد با آسم و کنترل آن کمک کند.

وی خاطر نشان شد: چون آسم یک بیماری مزمن است،پس کنترل ان نیاز به مدیریت مداوم دارد، که این مدیریت شامل داروهای مناسب برای جلوگیری و کنترل علائم و کاهش التهاب راه های هوایی است. داروهای آسم به طور کلی به دو دسته ی سریع الاثر و داروهای کنترل دراز مدت تقسیم می شوند. پزشک ممکن است یک یا ترکیبی از دو یا بیشتر این داروها را توصیه کند.

معاون فنی، آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پرستاری کشور ادامه داد: دارو های سریع الاثر برای سرکوب موقت علائم و در زمان قبل ازورزش استفاده می شوند. این داروها به باز شدن برونش ها کمک کرده ، که به باز شدن راه های هوایی و عبور بیشتر هوا منجر می شود. گشاد کننده های کوتاه اثر برونش ها در درجه اول بتاآنتاگونیست بوده و توسط یک inhaler و یک نبولایزر کنترل می شوند.نوع دیگری از این داروها انتی کولینرژیک و ممکن است در درمان استفاده شوند. دارو های کنترل طولانی اثر برای بسیاری از افراد مبتلا به اسم مهم هستند و بیماران این داروها را برای کنترل التهاب راه های هوایی و درمان علائم آسم به صورت روزانه دریافت میکنند. کورتیکواستروئیدهای استنشاقی و تعدیل کننده های لوکوترین ها میتوانند به کنترل التهاب در راههای هوایی در بسیاری از افراد مبتلا به آسم کمک کنند.

وی افزود: بتاآنتاگونیست استنشاقی طولانی اثر برای کنترل علائم و باز کردن راه های هوایی استفاده می شود. امروزه پیشنهاد میشود که از کورتیکواستروئیدهای استنشاقی استفاده شود. تعدیل کننده های لوکوترین ها  معمولا برای باز کردن راه های هوایی استفاده می شوند.  Methylxanthines میتوانند در باز کردن راه های هوایی کمک کنند و ممکن است اثر ضد التهابی خفیف نیز داشته باشند.تئوفیلین معمولا در این دسته از داروهاست .  تجویز یک آنتی بادی تزریقی میتواند به بلوک کردن التهاب آلرژیک کمک کند و در بیماران خاص با آسم شدید به طور مداوم استفاده می شود.

برنامه مدیریت آسم

 دکتر عزتی گفت: بهتر است بیمار در مورد وضعیت خود اطلاع داشته باشد و علائم بیماری خود را کنترل کند. پزشک متخصص میتواند برای کمک به بیمار یک برنامه مدیریتی شخصی پیشنهاد دهد. که میتواند شامل:

- راه های جلوگیری از محرک های آسم

- داروهایی برای جلوگیری از عود بیماری و همچنین تسکین علائم بیماری

- یک برنامه عملی برای زمانی که بیمار نیاز به کمک دارد تا بتواند بهترین عکس العمل را نشان دهد.

- یک همکاری بین بیمار، خانواده ی بیمار، پزشک و دیگر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بیمار و پزشک متخصص بیمار میتواند اطمینان حاصل کند که آسم با زندگی روزانه ی وی کوچکترین تداخلی ایجاد نمی کند.

وی در پایان به نکات سلامتی در مورد آسم پرداخت و گفت:

- محرک های آسم از فردی به فرد دیگر متفاوت است و کارها و استراتژی های لازم برای کاهش حملات اسم در آنها متفاوت است

- بسیاری از افراد مبتلا به آسم آلرژی نیز دارند که میتواند باعث تحریک علائم آسم شود. پزشک متخصص بیمار می تواند این علائم را شناسایی کرده و از رویارویی بیمار با آنها جلوگیری کند.

- داروهای سریع الاثر برای تسکین موقت استفاده می شوند در حالی که داروهای کنترل دراز مدت به صورت منظم توسط بیمار دریافت می شد تا التهاب راه های هوایی را کنترل کند.

- داروهای آسم بیمار ممکن است بسته به نیاز و شدت بیماری فرد تغییر کند که این تشخیص توسط پزشک صورت می گیرد.

 

تصاویر
  • محرک های آسم / مدیریت پرستاری آسم
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

كليه حقوق اين پرتال محفوظ و در اختيار سازمان نظلام پرستاري جمهوري اسلامي ايران مي باشد.