دات نت نیوک
یکشنبه 04 مهر 1395
تعداد بازدید: 210
تعداد نظرات: 0

لزوم آموزش و گسترش دوره های آموزش تکمیلی پرستاری قانونی در ایران

لزوم آموزش و گسترش دوره های آموزش تکمیلی پرستاری قانونی در ایران

معاون فنی، آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پرستاری؛

لزوم آموزش و گسترش دوره های آموزش تکمیلی پرستاری قانونی در ایران

معاون فنی، آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پرستاری کشور از لزوم آموزش و گسترش دوره های آموزش تکمیلی پرستاری قانونی در ایران خبر داد.

دکتر ژاله عزتی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری کشور گفت: مدل کلی که از پرستاری قانونی باید در نظر داشت و به آن توجه نمود شامل:

1-      شرکت در پیشگیری، 2- مداخله و درمان موارد قانونی براساس بهداشت عمومی، بهداشت روانی، اصول معمول پرستاری ، براساس مدل جامعه نگر

وی اظهار داشت: انجمن بین المللی پرستاران قانونی IAFN   مسئول آموزش مدرن پرستاری از سال 1992 در قالب انجمن شکل گرفته و اولین کشور عضو کانادا بوده و در حال حاضر بیش از 15 کشور با سه هزار عضو دارد.

دکتر عزتی بیان کرد: پرستار پزشک قانونی در پزشکی قانونی کار می کند و شواهد مرگ را جمع آوری کرده و علت مرگ را تعیین می کند. پرستار پزشکی قانونی توانایی صدور گواهی نامه قانونی برای مرگ مشکوک را دارد( مجاز به صدور گواهی نامه است) بسیاری از این متخصصان نه تنها چگونگی مرگ را تعیین می کنند، بلکه کارشناسایی قربانیان و اطلاع رسانی به اعضای خانواده متوفی را انجام می دهند.

معاون فنی، آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پرستاری کشور وظایف شغلی یک پرستار پزشکی قانونی را اینگونه بیان کرد: به طور معمول تماس مستقیم با بیمار ندارد، چرا که وظیفه اصلی آنها کار با افراد متوفی است. گاهی اوقات نیز پرستار پزشکی قانونی ممکن است با قربانیانی که مورد حمله قرار گرفته اند کار کند. اطلاعات برآورد شده توسط پرستار پزشکی قانونی معمولأ در روند قانونی و یا تحقیقات دیگر استفاده می شود.

وی الزامات آموزشی پرستار پزشکی قانونی را عنوان کرد: کاندیداهای علاقمند به تبدیل شدن به یک پرستار پزشکی قانونی باید فارغ التحصیل کارشناسی و یا کارشناسی ارشد پرستاری باشد . برنامه های پرستار پزشکی قانونی در سطح کارشناسی ارشد و دکتری در دسترس هستند.

دکتر عزتی در پایان افزود: طبق گزارش دفتر آمار کار در ایالات متحده BLS ، انتظار می رود فرصت های شغلی پرستاری بین سال های 2012 لغایت 2022 به میزان 19 درصد رشد داشته باشد.

 

تصاویر
  • لزوم آموزش و گسترش دوره های آموزش تکمیلی پرستاری قانونی در ایران
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

كليه حقوق اين پرتال محفوظ و در اختيار سازمان نظلام پرستاري جمهوري اسلامي ايران مي باشد.