دات نت نیوک
یکشنبه 04 مهر 1395
تعداد بازدید: 218
تعداد نظرات: 0

حرفه پرستاری می تواند، راه سلامتی را تغییر دهد

حرفه پرستاری  می تواند، راه سلامتی را تغییر دهد

معاون فنی ، آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پرستاری ؛
حرفه پرستاری  می تواند، راه سلامتی را تغییر دهد
معاون فنی، آموزشی و پژوهشی سازمان نظام پرسترای کشور گفت: حرفه پرستاری  می تواند فعالیت راه سلامتی را تغییر دهد و چگونگی مراقبت های بهداشتی را سازماندهی و به خوبی پشتیبانی کنند.
دکتر ژاله عزتی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری گفت: برای اولین بار در تاریخ، جمعیت افراد 60 سال و بالاتر از تعداد کودکان زیر 5 سال بیشتر است. پیامدهای این تغییر از نظر مطالبات و هزینه های مراقبت های بهداشتی بسیار زیاد است .
وی ادامه داد: رشد اقتصادی،مدرنیزه کردن و شهر نشینی نقطه ی اغاز گسترش شیوه ی زندگی ناسالم است.به جای نابودی بیماری ها، بهبود شرایط زندگی ،پیشرفت اقتصادی اجتماعی شرایط را برای افزایش بیماری های غیر مسری افزایش می دهد.
معاون فنی ، آموزشی و پژوهشی سازمان تشریح کرد: بیماری های مسری مانند اچ آی وی/ایدز،سل،مالاریا و در اغلب سالهای اخیر بیمارهای ویروسی ابولا و زیکا موجب نابودی جوامع شده است. علاوه بر این پرداختن به سلامت مادر و کودک از اولویت های جامعه بین المللی است که سزاوار توجه به خدمات پرستاران و ماماها است.
وی اظهار داشت: پرستاران به نیازهای سلامت مردم در تمام مجموعه ها و در سراسر طول عمر پاسخ می دهند. نقش انها در دستیابی به وظایف جهانی از قبیل پوشش جهانی بهداشتی و اهداف توسعه حیاتی است. این حکم، یک چالش به عنوان یک فرصت برای پیشرفت در پرستاری و خدمات در یک مسیر جامع که شامل ارتقای سلامت،پیشگیری از بیماری،درمان و توانبخشی ارائه میکنند.
دکتر عزتی خاطر نشان کرد: حرفه پرستاری  می تواند فعالیت راه سلامتی را تغییر دهد و چگونگی مراقبت های بهداشتی را سازماندهی و به خوبی پشتیبانی کنند. خدماتی که عرضه می کنند یک نقطه ی محوری داخلی برای تنظیمات اقدامات سلامتی است که درهسته استراتژیک  جهانی   WHO برای تقویت پرستاری برای سالهای 2016-2020 ارائه می کند.
وی افزود: این استراتژی به حساب پویایی بهداشت جهانی در پنج سال اینده WHO وهمراهان انها روند همتراز کردن استراتژی بهداشت جهانی با روند مبتنی بر شواهد است.
معاون فنی، آموزشی و پژوهشی گفت:  درخواست  مداخلات جامعه پاسخگو در سیستم های بهداشتی منجر به ترویج اهداف پوشش بهداشت جهانی و اهداف توسعه پایدار در ترویج سودمند کار پرستاران و ماماها و ایجاد تفاوت از طریق ارائه تاثیر بالا و کم هزینه ی تقویت پرستاری و مامایی برای حمایت از پوشش بهداشت جهانی یک ضرورت کلیدی برای بهبود سلامت جمعیت است.
وی بیان کرد: پوشش بهداشت جهانی یک اکولایزر قدرتمند در میان همه گزینه های سیاست است که به منظور ارتقا سلامت جسمی و روانی و رفاهی و گسترش امید به زندگی برای همه ،ما باید پوشش بهداشت جهانی و دسترسی به مراقبت های بهداشتی و با کیفیت را برای همه فراهم کنیم، اما متاسفانه در نظام سلامت فعلی کشور سطح اول پیشگیری مورد بی توجهی قرار گرفته و تقلیل گردش امور واحدهای بهداشتی را داشته ایم و شاهد درمان محوری به جای توجه به پیشگیری که بهداشت جهانی WHO تاکید و اصرار بر اجرای آن در کشور ها دارد، می باشیم.
دکتر عزتی در پایان افزود: امید است که راه های برون رفت از این وضعیت چالشی نظام سلامت مورد توجه قرار گرفته و با اجرای آن ، چالش ها،  شکاف های اساسی درمان محوری صرف و تنگناهای بهداشتی و ... در کشور بهبود یابد.
تصاویر
  • حرفه پرستاری  می تواند، راه سلامتی را تغییر دهد
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

كليه حقوق اين پرتال محفوظ و در اختيار سازمان نظلام پرستاري جمهوري اسلامي ايران مي باشد.