دات نت نیوک
جمعه 20 اسفند 1395
تعداد بازدید: 427
تعداد نظرات: 0

نگاه واقع‌بینانه‌ای به جایگاه حقوقی پرستاران نشده است

نگاه واقع‌بینانه‌ای به جایگاه حقوقی پرستاران نشده است
عضو کمیسیون بهداشت و درمان؛

نگاه واقع‌بینانه‌ای به جایگاه حقوقی پرستاران نشده است

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه دغدغه‌های جامعه پرستاری زیاد است، می گوید: پرستاران هم مشکل حقوق و مزایا و هم سختی کار دارند و از طرفی هم پزشکان و بیماران هر دو گروه، از پرستاران انتظار دارند.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، سال‌ها طول کشید تا وزارت بهداشت زیر بار اجرای قانون ارتقای بهره‌وری برود و سرانجام هم در دولت قبلی، قانون عملی شد، اما نه آنگونه که پرستاران انتظار داشتند. زیرا از این قانون تنها ٨ ساعت کار پرستاران اعمال شد و به آنها اضافه کار تعلق گرفت، درحالی‌که بازنشستگی پیش از موعد که برای مشاغل سخت و زیان‌آور باید اجرا شد و موردتأیید بیمه‌ها هم است، اعمال نشد. با طرح تحول سلامت هم پرستاران با فشار مضاعفی مواجه شده‌اند، بیمارستان‌های شلوغ شده اما به تعداد نیروها اضافه نشده است.

زهرا محبی پرستار بیمارستان شهید لواسانی می گوید: بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، برخی بخش ها با ۳۰ تخت در یک شیفت  قبلا با ٣ پرستار اداره می‌شد، حالا به‌خاطر مراجعه بالای بیماران ، همان بخش با دو پرستار و یک دانشجوی پرستاری اداره می‌شود. همین اتفاقات‌درصد خطا را بالا می‌برد، در این شرایط بیمار خدمات با کیفیتی دریافت نمی‌کند از آن طرف هم پرستار با فشار زیادی مواجه می‌شود.

او ادامه می دهد: وقتی ما به بیمارستان می رویم باید خودمان را برای هر اتفاقی در محیط کار آماده کنیم، از درگیری با همراه بیمار یا پزشک، ابتلا به انواع بیماری‌ها و ... . گاهی هم درگیر مسائلی می‌شویم که اصلا جزو وظایفمان نیست.

محمدحسین قربانی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه دغدغه‌های جامعه پرستاری زیاد است، می گوید: پرستاران هم مشکل حقوق و مزایا و هم سختی کار دارند و از طرفی هم پزشکان و بیماران هر دو گروه، از پرستاران انتظار دارند.

وی تاکید می کند که کمیسیون بهداشت و درمان این آمادگی را دارد که از مسائل صنفی و حقوقی پرستاران در مجلس حمایت کند، چون نگاه واقع‌بینانه‌ای به جایگاه حقوقی پرستاران نشده است.

قربانی می گوید: برخی قوانین مانند تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، حتما باید اجرا شود و در چارچوب بیمه‌ای قرار گیرد چون تیم سلامت همه باید در کنار هم کار کنند. هیچ‌کس سهم بیشتر ندارد. پزشک و پرستار و حتی کادر خدماتی بیمارستان، مکمل یکدیگر هستند، ما نمی‌توانیم آنها را از هم جدا کنیم.


تصاویر
  • نگاه واقع‌بینانه‌ای به جایگاه حقوقی پرستاران نشده است
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل