دات نت نیوک
جمعه 20 اسفند 1395
تعداد بازدید: 493
تعداد نظرات: 0

کمبود نیرو در همه رده ها اصلی ترین عامل خطاهای تیم درمان است

کمبود نیرو در همه رده ها اصلی ترین عامل خطاهای تیم درمان است
دبیر هیئت مدیره نظام پرستاری مشهد؛

کمبود نیرو در همه رده ها اصلی ترین عامل خطاهای تیم درمان است

با توجه به استاندارد جهانی ویزیت بیمار توسط پزشکان باید گفت: پزشکان ما بسیار بیشتر از حد این استاندارد بیمار ویزیت می کنند. بعضا در برخی مطب ها شاهدیم که چند بیمار همزمان با یکدیگر وارد اتاق پزشک شده و مورد ویزیت قرار میگیرند در حالیکه در روش صحیح بایستی برای هر بیمار ۱۵ تا ۲۰ دقیقه وقت گذاشته شود تا پزشک با گرفتن شرح حال بیمار و بررسی وضعیت او بتواند تشخیص مناسبی از بیماری وی داشته باشد. این درحالی است که در مواردی هم که بیمار به صورن فردی ویزیت می شود بیش از ۵ دقیقه وقت برای او صرف نمی شود. به طور طبیعی در چنین مواقعی ریسک و احتمال خطاهای پزشکی بسیار بالاتر می رود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام پرستاری، سیده فاطمه بحرینی ضمن بیان این مطلب افزود:اتفاق مشابه این قضیه در بخش های بیمارستانی برای پرستاران رخ میدهد. یک نیروی پرستار در زمان شیفت خود با تعداد زیادی از بیماران مواجه است که بایستی به وضعیت آن ها رسیدگی کند. متاسفانه در کشور ما نسبت پرستار به تخت بیمارستانی بسیار بیشتر از استاندارد جهانی است و خود این موضوع می تواند عامل اصلی بسیاری از خطاهای پرستاری باشد.

دبیر هیئت مدیره نظام پرستاری مشهد ادامه داد: البته لازم به ذکر است که با توجه به این که پرستاران بیشترین زمان را در کنار بیمار سپری می  کنند بحث کمبود نیرو در این قشر بسیار بیشتر نمود کرده و فشار مضاعفی را به پرستاران وارد می نماید. در چنین وضعیتی پرستارعلاوه بر مراقبت از بیمار درگیر برخی امور اداری وقت گیر نظیر اعتبار بخشی نیز شده اند که مجبورند به جای حضور بر بالین بیمار زمان خود را صرف نگارش مستندات کنند.

وی افزود: به طور مثال در بسیاری از کشورها ثبت مطالب در سیستم کامپیوتر و HISاز ثبت های دفتری می کاهد ولی در کشور ما اینطور نیست. از طرف دیگر برگه هایی که پر کردن آن ها در شرح وظایف پزشک است نیز به ناچار توسط پرستاران تکمیل می شود. این ها همه مواردی هستند که باعث فشار بر پرستاران و کاهش تمرکز آنان بر بیمار می شوند.

بحرینی در رابطه با خطاهای پزشکی گفت: در مورد پزشکان نیز شاهدیم که در یک بخش ICU یک پزشک بایستی 22 بیمار را ویزیت نموده و دستورات لازم را برای مراقبت به پرستاران ارائه دهد حال اگر بیمارستان  آموزشی هم باشد بحث آموزش به دانشجویان نیز به موارد قبلی اضافه می شود.

دبیر هیئت مدیره نظام پرستاری مشهد با اشاره به کمبود نیرو در همه رده های تیم درمان گفت: در بخشهای جراحی به طور معمول شاهدیم که 10 بیمار و یا حتی بیشتر توسط یک پزشک مورد جراحی قرار می گیرند. از طرف دیگر پزشک هم به جهت کاهش فشار کار رزیدنت ها و دانشجویان را به اتاق عمل میفرستد  و دانشجویان هم به دلیل بی تجربگی و هم به دلیل شیفت های سنگین کاری خطاهای مختلفی را مرتکب می شوند. بنابراین باید گفت ریشه اصلی بسیاری از خطاهای تیم درمان، کمبود نیرو در همه رده هاست.

وی ادامه داد: در صورتی هم که  این خطاها و قصورات منجر به مرگ بیمار شود پرونده به کمیته های مرگ ومیر مستقر در بیمارستان ها انتقال می یابد ولی متاسفانه در این کمیته ها نیز به طور فرمالیته به پرونده رسیدگی شده و در بسیاری موارد نهایتا با یک تذکر به فرد خاطی موضوع به پایان می رسد. در مواردی هم که نیاز به پرداخت جریمه و دیه وجود دارد این بیمه ها هستند که مبادرت به پرداخت جریمه می نمایند. بنابراین در واقع فرد خاطی متنبه نمی شود. نتیجه این امر کاهش شدید اعتماد مردم به نظام سلامت کشور است. موضوعی که متاسفانه مورد غفلت متولیان امر قرار گرفته و اقدام خاصی نیز برای رفع آن صورت نمی گیرد .

بحرینی با اشاره به وضعیت ناعادلانه پرداخت ها در نظام سلامت گفت: از سوی دیگر حق الزحمه ها نیز در حد بسیار اندکی نسبت به نوع خدمات ارائه شده است. با وجود مراجعات زیاد بیماران که در اثر اجرای طرح تحول دو چندان هم شده، شیفت های سنگین و ساعات طولانی کار حق الزحمه پرستاران بسیار اندک است و این امر نیز به نوبه خود از جهت روحی فشار مضاعفی را برپرستاران وارد می آورد.


تصاویر
  • کمبود نیرو در همه رده ها اصلی ترین عامل خطاهای تیم درمان است
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل