دات نت نیوک
چهارشنبه 25 اسفند 1395
تعداد بازدید: 299
تعداد نظرات: 0

توسعه دانش پرستاری در عصر پست مدرنیسم

توسعه دانش پرستاری در عصر پست مدرنیسم
نتایج پژوهش پرستاری نشان می دهد:

توسعه دانش پرستاری در عصر پست مدرنیسم

نتایج پژوهش پرستاری نشان داد آگاهی از تحولات دانش پرستاری در عصر پست مدرن افق جدیدی را پیش روی صاحبان حرفه در جهت توسعه دانش قرار می‌دهد و با توسعه آن عملکرد حرفه‌ای را بهبود می‌بخشد و موجب پیشرفت پرستاری می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری ، این مطالعه از نوع مروری است. به منظور یافتن منابع مرتبط با موضوع، جستجو در کتابخانه و پایگاه‌های اطلاعاتی (CINHAL)، (Blackwell)، (Proquest)، (science direct)، (Ovid)، (Magiran)، (web of science)، (pub med) از طریق کتابخانه الکترونیک دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد. کتاب‌های الکترونیک و مقالات علمی با واژگان پست مدرن (postmodern)، پست مدرنیست (postmodernist) و پست مدرنیزم (postmod

ernism)، توسعه دانش (knowledge development)، توسعه علم (science development)، دانش پرستاری (nursing knowledge) و علم پرستاری (nursing science) به صورت جداگانه و ترکیبی در عنوان، چکیده و کلید واژه یافت شد. متن کامل (۳۶) مقاله و (۱۰) کتاب مرتبط با موضوع بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۲ قابل دسترسی به عنوان منبع مورد استفاده قرار گرفتند.

دانش پرستاری تحت تأثیر مفروضات پست مدرن یعنی کثرت‌گرایی، نسبی‌گرایی، بی‌اعتباری فراروایت‌ها، توجه به گفتمان و زبان، در ابعاد مختلف شامل روش‌های تحقیق، استدلال و نهایتاً ارایه خدمات سلامتی متحول شده است و تغیراتی در آن مشاهده می شود.

دانش پرستاری سهم عمده‌ای در عملکرد حرفه پرستاری دارد و در طی سال‌ها تحت تأثیر تفکرات فلسفی، تحولات بسیاری داشته است. هدف از این مقاله بررسی توسعه دانش پرستاری در عصر پست مدرنیسم است.

تصاویر
  • توسعه دانش پرستاری در عصر پست مدرنیسم
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل