دات نت نیوک
چهارشنبه 04 مرداد 1396
تعداد بازدید: 382
تعداد نظرات: 0

مشکل پرستاران عدم صدور مجوز اشتغال به کار است

مشکل پرستاران عدم صدور مجوز اشتغال به کار است

عضو شورایعالی نظام پرستاری کشور مطرح کرد:

مشکل پرستاران عدم صدور مجوز اشتغال به کار است

عضو شورایعالی نظام پرستاری کشور طرح  مشکل کمبود پرستار از سوی مسئولان وزارت بهداشت را نگاه تک بعدی به پایتخت دانست و گفت : مسئولان ارشد وزارت بهداشتهمواره مشکل کمبود نیروی پرستاری تنها از ناحیه پایتخت عنوان می کنند.

حسین علی‌نسائی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری با طرح این پرسش که مسئولان این تعداد کمبود پرستار را طی چه مدتی به‌کار خواهند گرفت؟ اظهار کرد: هم‌اکنون ۶۰ هزار دانشجوی پرستاری در نزدیک به ۱۹۰ دانشکده پرستاری در سراسر کشور تحصیل می‌کنند.

وی با بیان این‌که این ۶۰ هزار نفر طی ۴ سال از دانشکده‌های پرستاری فارغ‌التحصیل می‌شوند، ادامه داد: البته دانشجویان اتاق عمل، هوشبری فوریت‌های پزشکی و حتی بهیار در بیمارستان‌های مناطق محروم وجود دارند.

عضو شورایعالی نظام پرستاری کشور با بیان این‌که در بیمارستان‌های نیروهای مسلح، خصوصی اغلب بهیاران فعالیت می‌کنند، افزود: اما حتی در بیمارستان‌های دانشگاهی در مناطق محروم هم بهیار فعالیت می‌کند.

علی‌نسائی با بیان این‌که هم‌اکنون سالانه ۲۰۰۰ اتاق‌عمل، ۲۰۰۰ هوشبری و ۲۰۰۰ تکنسین فوریت‌های پزشکی فارغ‌التحصیل می‌شوند، خاطرنشان کرد: از این‌رو طی ۴ سال ۲۴ هزار نفر فارغ‌التحصیل می‌شوند که با احتساب ۶۰ هزار پرستار فارغ‌التحصیل در مجموع حدود ۹۰ هزار نفر پس از ۴ سال فارغ‌التحصیل می‌شوند این در حالی است که باید شمار بهیاران را هم به این تعداد اضافه کنیم.

وی با بیان این‌که هم‌اکنون با کمبود پرستار تنها در تهران مواجه هستیم، افزود: حال آن‌که در سایر نقاط کشور با نیروی مازاد و پرستاران فارغ‌التحصیل بیکار مواجه هستیم.

عضو شورایعالی نظام پرستاری کشور با اشاره به وجود ۵ دانشکده پرستاری در استان تهران با یک چهارم جمعیت کشور افزود: ۳ دانشکده پرستاری وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی و دو دانشکده مربوط به نیروهای مسلح و دانشگاه آزاد است این در حالی است که آذربایجان‌غربی با ۰.۱ جمعیت استان تهران و یک بیستم بیمارستان‌های تهران ۹ دانشکده پرستاری دارد که این توزیع مناسب نیست.

علی‌نسائی با تأکید مجدد براین‌که مشکل کمبود پرستار ناشی از تهران‌انگاری مسئولان است، خاطرنشان کرد: وخامت مشکل مازاد پرستار و نیروی انسانی در استان‌ها بیشتر از مشکل کمبود پرستار در تهران است.

 

تصاویر
  • مشکل پرستاران عدم صدور مجوز اشتغال به کار است
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل