دات نت نیوک
Menu
چهارشنبه 30 فروردین 1396
تعداد بازدید: 466
تعداد نظرات: 0

پرستاران نیروهای تاثیر گذار در سلامتی مردم / طبق آمار بهداشت جهانی 28 میلیون نفر نیروی پرستاری لازم است

پرستاران نیروهای تاثیر گذار در سلامتی مردم / طبق آمار بهداشت جهانی 28 میلیون نفر نیروی پرستاری لازم است
قائم مقام سازمان نظام پرستاری عنوان کرد:

پرستاران نیروهای تاثیر گذار در سلامتی مردم / طبق آمار بهداشت جهانی 28 میلیون نفر نیروی پرستاری لازم است

قائم مقام سازمان نظام پرستاری عنوان کرد: در دنیا اعتقاد بر این است که مهترین ابزار های سلامتی پرستاران هستند به این معنی که پرستاران به عنوان نیروهای بسیار تاثیر گذار در سلامتی مردم به شمار می روند و طبق آماری که سازمان بهداشت جهانی ارائه داده است در حوزه بهداشت و درمان 40 میلیون نفر نیروی کارلازم است که از این تعداد 28 میلیون نفر یعنی 70درصد پرستار و نیروی کار لازم در بهداشت و درمان پرستاران هستند و این نشان دهنده این است که پرستار نقش بسیار اساسی و بسیار مهم در فرایند سلامتی مردم دارد .

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری ، محمد شریفی مقدم درهمایش آشنایی با خدمات پرستاری، کار و تحصیل در دیگر کشورها که توسط روابط بین الملل سازمان نظام پرستاری صبح امروز برگزار شد گفت: آنچه در دنیای امروز مشاهده می شود  بحث اهمیت و ارزش برای سلامتی مردم است ، زیرا امروزه سلامتی مهمترین اولویت جوامع بشری است  و شاید از نیازهای فیزولوژی انسان ها نیز اهمیت بیشتری داشته باشد بنابراین وظایف حکومت ها این است که بتوانند این سلامتی را برقرار نمایند و یا تامین کنند.

بحث سلامتی در کشورهای مختلف دنیا با مفهومی که در کشور ما  دارد کاملا متفاوت است و ابعاد بسیار گسترده ای در بحث های مختلف بهداشت، پیشگیری، توانبخشی، آسایش، تغذیه و تحرک دارد و براساس شعار بهداشت جهانی برای رسیدن به توسعه پایدار نیاز است که انسان های سالم داشته باشیم و برای داشتن انسان سالم نیاز به جامعه سالم که به طبع آن نشاط و شادابی در جامعه برقرار می شود و در ادامه آن آمار خشونت و بزهکاری کاهش خواهد یافت و افسردگی و بیکاری کم خواهد شد و بر روی تولید تاثیر گذار خواهد بود.

در دنیا اعتقاد بر این است که مهترین ابزار های سلامتی پرستاران هستند به این معنی که پرستاران به عنوان نیروهای بسیار تاثیر گذار در سلامتی مردم به شمار می روند و به همین دلیل در کشورهای مختلف جذابیت های حرفه ای براثی جذب پرستاران ایجاد می کنند تا نیروهای حرفه ای را جذب نمایند این جذابیتی که پرستاران به دلیل آن رنج غربت را تحمل می کنند در کشور ما وجود ندارد و علت بوجود آوردن این جذابیت ها در کشورهای مختلف این است که به سلامت مردم خود اهمیت می دهند و نیروهای پرستاری بسیار توانمند و ارزشمند را جذب می نمایند.

طبق آماری که سازمان بهداشت جهانی  ارائه داده است در حوزه بهداشت و درمان  40 میلیون نفر نیروی کارلازم است که از این تعداد 28 میلیون نفر یعنی 70درصد پرستارلازم است و این نشان دهنده این است که پرستار نقش بسیار اساسی و بسیار مهم در فرایند سلامتی مردم دارد .

در کشور ما متاسفانه با وجود فراهم بودن شرایط به بحث پرستاری به خوبی پرداخته نشده است و به دلایل عدم جذابیت در کشور پرستاران به مهاجرت ، ترک کار و روی آوردن به مشاغل دیگر علاقمند می شوند و براین اساس سازمان نظام پرستاری هم بسیار تلاش کرده است که با باز کردن و آسیب شناسی و پیگیری های مکرر بحث جذابیت حرفه ای را افزایش دهد اما با سیاست های غلط وزارت بهداشت ادامه این روند ادامه پیدا نکرده است.

در سال گذشته 10هزار میلیارد تومان اعتبار برای افزایش کیفیت علاوه بر دیگر بودجه های وزارت بهداشت به این وزارت خانه تخصیص داده شده است. اگر براساس این 10 هزار میلیارد تومان پرستار جذب می شد می توانستند 250 هزار نفر پرستار وارد حوزه بهداشت و درمان شود اما در حال حاضر وزارت بهداشت 100 هزار نفر کادر پرستاری دارد اگر 50 درصد از این مقدار را صرف جذب نیروی پرستاری می شد ظرفیت شاغلین پرستاری 2 برابر می شد که بنابراین خدمات پرستاران با کیفیت بهتری ارائه می شد.

در کشور ما از پرستاران در بحث درمان استفاده می شود زیرا ذینفعان در قانون گذاری و سیاست گذاری یک گروه خاص درمانی هستند و به این دلیل پرستاری را به این سمت  درمان سوق می دهند. می توان نتیجه گرفت که سلامتی مردم برای آنان اهمیت ندارد بلکه در کشورهای دنیا اعتبارهای مالی به سمت سلامتی مردم سوق داده می شود نه به سمت درمان و تعریف سلامتی در حقیقت درمان بیماری نیست اما در کشور ما اینگونه تعریف نمی شود.

در چند سال گذشته آمار مهاجرت افزایش یافته است به شکلی تقاضا به کشورهای مختلف  افزایش یافته و همچنین کشورهای مختلف نیز داوطلب و پذیرای پرستاران ایرانی هستند زیرا پرستاران ایرانی نشان داده اند که برخلاف تصور مسئولین از پرستاران در کشورهای مختلف از پرستاران ایرانی رضایت کامل دارند.

با توجه به افزایش آمار مهاجرتی سازمان نظام پرستاری همایشی در خصوص آشنایی با خدمات پرستاری، کار و تحصیل در دیگر کشورها در خصوص با حضور اساتید داخلی و خارجی برگزار نموده است که بتوان راهکارهای بحرانی رفع این نیاز را به شکل قانونی ، ایمن و کم هزینه تر ارائه شود  . 


تصاویر
  • پرستاران نیروهای تاثیر گذار در سلامتی مردم / طبق آمار بهداشت جهانی 28 میلیون نفر نیروی پرستاری لازم است
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل