دات نت نیوک
Menu
یکشنبه 21 شهریور 1389
تعداد بازدید: 11216
تعداد نظرات: 11

9 دوره آموزشی پرستاری و کمک بهیاری نیمه دوم امسال برگزار می شود

9 دوره آموزشی پرستاری و کمک بهیاری نیمه دوم امسال برگزار می شود

معاون فنی سازمان نظام پرستاری:

9 دوره آموزشی پرستاری و کمک بهیاری نیمه دوم امسال برگزار می شود

معاون فنی سازمان نظام پرستاری گفت: این سازمان تاکنون 200 دوره آموزش مداوم و آموزش ضمن خدمت را برای پرستاران و کمک بهیاران برگزار کرده است و نیمه دوم امسال نیز 11 دوره آموزشی دیگر برگزار می شود.

 

صدیقه سالمی در گفت و گو با خبرنگار نظام پرستاری افزود: سازمان نظام پرستاری به طور کلی دو نوع دوره آموزشی برگزار می کند که شامل دوره های آموزش مداوم جامعه پزشکی برای پرستاران و ماماها با امتیاز بازآموزی است که فقط افراد دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانند در آن شرکت کنند و دیگر دوره های آموزش ضمن خدمت است که افراد شاغل با هر مدرکی می توانند در آن شرکت کنند و گواهی بگیرند.

 

وی گفت: قانون الزام آموزش مداوم برای کادر پزشکی در سال 75 به تصویب مجلس رسید ولی تا سال 86 هیچ دوره آموزشی برای پرستاران برگزار نشد تا اینکه بعد از تشکیل سازمان نظام پرستاری در سال 82  پیگیری شد و از سال 86 این دوره ها برای پرستاران نیز شکل گرفت و این سازمان موفق شد مجوز آموزش مداوم را برای پرستاران و ماماها در این سال از وزارت بهداشت بگیرد.

معاون فنی سازمان نظام پرستاری ادامه داد: بر این اساس هر پرستار برای اینکه بتواند از مزایای قانون ارتقای شغلی استفاده کند و جایگاه شغلی خود را ارتقا دهد باید هر سال با شرکت در دوره های آموزش مداوم حداقل 15 امتیاز بازآموزی کسب کند.

وی اضافه کرد: البته این امتیازها قابل ذخیره کردن است و یک فرد می تواند در یک سال بیش از این میزان امتیاز بازآموزی کسب کند و برای سال بعد خود ذخیره کند اما اساس این دوره ها کسب امتیاز نیست بلکه ارتقای دانش و به روز کردن علم پرستاران با توجه به تغییرات و رشد دانش پرستاری و ورود تجهیزات، داروها و شیوه های جدید درمانی و مراقبتی است.

سالمی گفت: دوره های آموزش مداوم پرستاران با پیگیری های سازمان نظام پرستاری برای اولین بار از سال 86 برای پرستاران عضو این سازمان آغاز شد و در نیمه دوم این سال 30 دوره آموزشی شامل 17 دوره «پرستار و قانون»، 5 دوره «آموزش مددجو»، 4 دوره «گزارش نویسی» و 4 دوره « روش تحقیق» برگزار شد.

وی ادامه داد: سال 87 تعداد دوره های آموزش مداوم پرستاران کمتر شد اما تکراری نبود، در این سال 17 دوره آموزشی شامل دوره های ارتباط، اخلاق پرستاری، پرستار و قانون، سرطان سینه، دیابت، روش تحقیق و آموزش مددجو برگزار شد.

وی گفت: در سال 88 برای اولین بار با مجوز دفتر تحول اداری و منابع انسانی ریاست جمهوری  علاوه بر دوره های آموزش مداوم کارشناسان، دوره های آموزش ضمن خدمت نیز برگزار شد و به این ترتیب در این سال 12 دوره آموزش مداوم برای پرستاران و 17 دوره آموزش ضمن خدمت که دو دوره آن آموزش کمک بهیاری بود برگزار شد. در واقع در سال گذشته هر دو هفته یکبار یک دوره آموزشی از سوی سازمان نظام پرستاری برگزار شد.

سالمی ادامه داد: همه این دوره ها به صورت حضوری و در تهران برگزار شده است اما شرکت کنندگان این دوره ها از سراسر کشور بودند و تاکنون حدود 4 هزارنفر در مجموع در دوره های بازآموزی و آموزش ضمن خدمت سازمان نظام پرستاری در تهران شرکت کرده اند. علاوه بر آن 113 دوره مشابه هم در شهرستانها برگزار شد که حدود 3 هزار نفر هم در دوره های آموزشی در شهرستانها شرکت کردند.

معاون فنی سازمان نظام پرستاری گفت: پرستاران برای اینکه بتوانند خدمات مناسبی به بیماران و مراجعه کنندگان خود داشته باشند، نیازمند آموزش مداوم هستند. در غیر این صورت دچار مشکل می شوند.

سالمی افزود: به عنوان مثال اگر یک پرستار اصول اخلاق حرفه ای را نداند ممکن است به عنوان مثال  یک پنس را بعد از اینکه به زمین افتاد و آلوده شد به راحتی بردارد و دوباره برای بیمار استفاده کند یا اگر شیوه درست گزارش نویسی را نداند ممکن است هر چقدر هم زحمت کشیده باشد در نهایت کار او دیده نشود یا در مراجع قانونی مورد سوال قرار گیرد یا اگر شیوه های درست ارتباط را نداند نتواند برخورد مناسبی را با مددجوی خود داشته باشد.

وی افزود: علاوه بر آن پرستارانی که دوره های بازآموزی را نمی گذرانند در کسب ارتقای مسیر شغلی و افزایش حقوق نمی توانند موفقیت های لازم را کسب کنند.

پایان خبر

تصاویر
  • 9 دوره آموزشی پرستاری و کمک بهیاری نیمه دوم امسال برگزار می شود
نظر بینندگان
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل