1402/02/10١٢:٤٠

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری اهواز:

پرداختی‌های تعرفه‌گذاری توهین به پرستاران است

پرداختی‌های تعرفه‌گذاری توهین به پرستاران است

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری اهواز گفت: اولین کاری که باید انجام شود این است که آیین‌نامه اجرایی تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اصلاح شود؛ برای مثال برای ارائه خدمت پرستاری به بیماری که در بخش داخلی بستری است، 6 «کا» در نظر گرفته شده که معادل 90 هزار تومان می‌شود و مبلغ بسیار پایینی است.

علیرضا گچ‌کوبان در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری در پاسخ به این سؤال که تعرفه خدمات پرستاری به کجا رسید و نکات مثبت و منفی این خدمات چه بوده است؟، اظهار کرد: معضلات پرستاری این روزها زیاد شده است و یکی از معضلاتی که ما با آن روبه‌رو هستیم، کمبود نیروی پرستار است. 
وی افزود: در حال حاضر تعداد پرستاران در خوزستان از یک سوم استاندارد نیز کمتر است. در مورد تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، هم آیین‌نامه اولیه و هم آیین‌نامه بازتوزیع دارای ایراداتی است؛ همچنین پرداختی‌هایی که به پرستاران صورت می‌گیرد به میزان کم و به نوعی توهین‌آمیز است.
رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری اهواز با اشاره به اعتراض پرستاران اهوازی به عدم تحقق مطالبات‌شان، ادامه داد: پرستاران وضعیت موجود را مشاهده می‌کنند و نارضایتی دارند. تعرفه را باید به شکل واحد پرداخت کنند، اما این اتفاق رخ نمی‌دهد. اینکه قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اجرا شده، گامی رو به جلو است، اما نوع اجرای آن مورد قبول ما و جامعه پرستاری نیست.
 
 گچ‌کوبان تصریح کرد: اولین کاری که باید انجام شود این است که آیین‌نامه اجرایی تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اصلاح شود؛ برای مثال برای ارائه خدمت پرستاری به بیماری که در بخش داخلی بستری است، 6 «کا» در نظر گرفته شده که معادل 90 هزار تومان می‌شود و مبلغ بسیار پایینی است. 
 
وی همچنین درباره معضل مهاجرت پرستاران نیز تصریح کرد: اولین مشکلی که پرستاران دارند، مشکل معیشتی است و همین امر دلیلی برای مهاجرت آن‌هاست. هزینه آموزش کادر درمان بسیار زیاد است و ما در حال حاضر آموزش را انجام می‌دهیم، اما برای بعد از آموزش هیچ برنامه‌ای نداریم. 
 
رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری اهواز اضافه کرد: پرستاران پس از گذراندن طرح، شغل مناسبی پیدا نمی‌کنند که این مسئله، زمینه‌ساز مهاجرت آن‌ها را فراهم می‌کند.
 گچ‌کوبان درباره مطالبات پرستاران استان خوزستان نیز، بیان کرد: مطالبات ما نسبت به کل کشور بیشتر است؛ استان خوزستان نیاز به یک نگاه ویژه از طرف وزارت بهداشت دارد، چرا که ما علاوه بر مهاجرت به خارج از کشور، به دلیل مشکلات آب و هوایی با معضل مهاجرت به سایر استان‌ها مواجهیم، این در حالی است که پرستاران استان خوزستان مزایایی نسبت به استان‌های دیگر دریافت نمی‌کنند.
 


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: