1402/12/21١١:١٨

مهاجرت پرستاران دیگر مشکل نیست بلکه بحران است

مهاجرت پرستاران دیگر مشکل نیست بلکه بحران است

عضو شورای‌عالی نظام پرستاری گفت: مهاجرت پرستار دیگر مشکل نیست، بلکه به مرز بحران رسیده است، لازم است دولت مردان ما و کسانی که مسئول هستند و این آمارها را می‌شنوند فکری به حال این بحران بکنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری؛  ابوالقاسم ابوطالبی در گفت‌وگو با رادیو سلامت برنامه کافه خبر گفت: نسبت پرستار به تخت ۹۵صدم به‌ازای هر تخت میانگین جهانی سه نفر به‌ازای هر تخت است. خیلی از کشورها هستند که از این میانگین بالاتر هستند؛ طبق برنامه‌ای که چیده شده بود قرار بود در افق ۱۴۰۴نسبت پرستار به تخت دو و نیم پرستار به‌ازای هر تخت باشد در پایان برنامه ششم قرار بود ۱/۸به‌ازای هر تخت باشد که این امر محقق نشد.

 نایب‌رئیس دوم شورای‌عالی بیان کرد: در این چند سال اخیر استخدام پرستاران به‌صورت قطره چکانی بوده است. در حال حاضر ما حدود ۲۴۰هزار پرستار در کل کشور داریم با نسبت ۹۵ /. اگر بخواهیم برسیم به استاندارد مناسب باید این نسبت‌ها سه برابر شود، اما استخدام نداریم؛ یعنی اگر ما ۲۴۰هزار پرستار هم بگیریم تازه می‌رسیم به آن ۱.۸دهم و نسبت به استاندارد دو و نیم خیلی عقب هستیم.

 وی ادامه داد: اصلاً زیبنده نظام سلامت ما نیست که در داخل کشور پرستار تربیت کنیم و آنها مهاجرت کنند به کشور دیگر، سال گذشته نزدیک ۳۰۰۰نفر مهاجرت کردند، درصورتی‌که در دانشکده‌های ما حدود ۱۰هزار نفر نیرو تربیت می‌شوند و این حجم خروج از کشور فاجعه است.

 عضو شورای‌عالی نظام پرستاری بیان کرد: مهاجرت پرستار دیگر مشکل نیست، بلکه به مرز بحران رسیده است، لازم است دولت مردان ما و کسانی که مسئول هستند و این آمارها را می‌شنوند فکری به حال این بحران بکنند.

 وی افزود: وقتی که استخدام نداشته باشیم برای تداوم خدمت به همکاران اضافه‌کار اجباری می‌دهند که طبق قانون بهره‌وری پرستاری این تخلف است. یعنی اگر شما اضافه‌کار می‌دهید رضایت طرف مقابل هم باید جلب بشود، اما به دلیل نبود نیرو به آنها اضافه‌کار اجباری می‌دهیم که مبالغ این اضافه‌کار بسیار ناچیز است.

 ابوطالبی بیان کرد: اضافه‌کاری اجباری باعث فرسودگی شغلی می‌شود تبعات آشکار آن ترک شغل است بعد از اینکه دوره پرستاری را گذراندن شروع به کار نمی‌کنند یا به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند. همچنین تبعات پنهان کمبود نیرو هم افت کیفیت خدماتی و آسیبی که بیماران دراین‌خصوص می‌بینند.

 نایب‌رئیس دوم شورای‌عالی گفت: قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری بعد از ۱۴الی ۱۵سال اجرایی شد و ۱۵سال اجازه ندادند که این قانون پا بگیرد بعد از ۱۵سال هم که اجرا شد، در تأمین منابع و در اجرای درست آن شدیداً سنگ‌اندازی می‌شود. بیشتر مراکز درمانی ما ۱۵ماه و یا بیشتر یک و نیم‌سال که همکاران فقط اسم تعرفه‌گذاری برایشان آمده است. اما هیچ مبلغی دریافت نکردند در بحث کارانه هم به همین صورت است مبالغ پرداخت نمی‌شود با این تورمی که داریم همکاران ما شدیداً در معیشتشان دچار مشکل هستند انتظار داریم که مسئولین ما بار دیگر اجازه بدهند این تعرفه‌ها بازبینی می‌شود.

 عضو شورای‌عالی نظام پرستاری در خصوص تسهیلات رفاهی پرستاران افزود: بحث کمیسیون رفاهی شدیداً فعال شده است دو ماه است که شورای ششم شروع به کارکرده کمیسیون‌ها هم در بحث اسکان همکاران و مراکز تفریحی و صحبت‌هایی که با صندوق‌های اعتباری و بانک‌ها انجام شده در بحث تسهیلات مسکن یک سری تصمیماتی گرفته شده است، اما هنوز به مرحله نهایی نرسیده است و بسته خدمات رفاهی سازمان نظام پرستاری سریعاً اطلاع‌رسانی خواهد شد.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: