1402/09/09١٩:٠٢

مجریان تعرفه‌گذاری؛ ناامیدکنندگان پرستاران

مجریان تعرفه‌گذاری؛ ناامیدکنندگان پرستاران

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری درگز معتقد است که متأسفانه تا به امروز پیگیری‌ها برای اجرای صحیح قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری نتیجه مثبتی به دنبال نداشته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری مریم حامدی رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری درگز در بخشی از یادداشتی عنوان کرده است که در هر بار پرداخت تعرفه‌گذاری با اعتراضات گسترده‌ای از سمت بدنه پرستاری روبه‌رو هستیم، چرا که پرداخت‌ها کماکان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و قطعا فضایی پر از بی‌انگیزگی را به‌وجود خواهد آورد.

متن کامل یادداشت مریم حامدی به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی

قانون تعرفه‌گذاری جزو مطالباتی بود که همکاران پرستاری، سال‌ها به دنبال اجرای آن بودند و بعد از تلاش‌های مستمر و شبانه‌روزی با فرمایش و فصل‌الخطاب مقام معظم رهبری به اجرا درآمد.

پرستاران از اینکه تلاش‌های شبانه‌روزی آن‌ها به ثمر نشسته و بالاخره زحمات آن‌ها دیده شده، خوشحال شدند ولی این خوشحالی دیری نپایید، چرا که بنای آن چنان سست و پر از اشتباه پایه‌ریزی شده بود که نه تنها دردی از جامعه پرستاری دوا نکرد، بلکه چشم‌های بسیاری را پر از اشک، سینه‌های سرشار از درد را پر از آه و کمر همت کسانی که به دنبال اجرای آن دویده بودند را شکست و امیدها را به یأس و ناامیدی تبدیل کرد.

طوری که آرزو کردند، کاش هیچ وقت اجرا نمی شد تا شاهد این همه تبعیض، ناعدالتی، اشک و آه و خفت و خواری برایشان نمی‌شد، قانونی که با اجرای پر از اشتباه، بیشتر به نفع مدیران، مسئولان و افراد به غیر از پرستار به رشته تحریر درآمد و صفحه سیاه و تاریکی در تاریخ پرستاری به جا گذاشت.

مسئولین، سیاست‌گذاران و مجریان قانون تعرفه‌گذاری که باعث درد و رنج و سختی فراوان برای پرستاران شدند، باید پاسخگوی این قشر زحمت‌کش و همیشه در صحنه باشند، باید پاسخگوی این ایثارگران جان بر کف گرفته که سال‌ها به دنبال یک کورسوی امید با به اجرا درآمدن این قانون بودند و الآن آن را با اجرای پر از اشتباه به کابوس تبدیل کردند، باشند.

به عنوان مثال، تعرفه سال ۱۴۰۱با حاشیه‌های فراوان و چندین بار بازنگری در استان خراسان رضوی در سه نوبت پرداخت شد که آخرین پرداختی در تاریخ ۱۴۰۲/۸/۳۰بوده است.

در هر بار پرداخت تعرفه‌گذاری با اعتراضات گسترده‌ای از سمت بدنه پرستاری روبه‌رو هستیم، چرا که پرداخت‌ها کماکان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و قطعا فضایی پر از بی‌انگیزگی را به‌وجود خواهد آورد.

متأسفانه تا به امروز پیگیری‌ها نتیجه مثبتی به دنبال نداشته است. دستگاه‌های اجرایی در طی این سال‌ها شاید بعضی از موارد مثل قانون بهره‌وری و... را به اجرا درآورده‌اند، ولی متأسفانه در خیلی از زمینه‌ها با اجرای ناقص و نادرست باعث آزرده شدن پرستاران، به‌خصوص بالین کاران شده‌اند.

شاید تلاش برای اجرای صحیح قوانین بر زمین مانده پرستاری خوشایند بعضی از مجریان این قوانین نباشد و شاید با توجه به ذی‌نفع نبودن بعضی از این مجریان تمایلی به اجرای صحیح این قوانین نداشته باشند.

در انتخابات دوره ششم تعداد شرکت‌کنندگان در کل نسبت به دوره‌های قبل، قابل توجه به نظر می‌رسد، شاید یک دلیل به خاطر این بود که همکاران به دنبال انتخاب افراد اصلح برای پیگیری مطالبات و اصلاح قوانین پرستاری و اجرای صحیح و عادلانه در پرداخت‌ها بودند و به جد می‌توان گفت، همکاران پرستاری به این درجه از آگاهی رسیدند که باید از بدنه خود، افراد آگاه و لایقی را برگزینند تا بتوانند به اجرای صحیح قوانینی که برای جامعه بزرگ پرستاری وضع می‌شود و به اجرا درمی‌آید، احاطه داشته باشند تا بتوانند، از اشتباهات پر تکرار سالیان گذشته، جلوگیری کنند.

پرستاران با شرکت در انتخابات صنفی خود اتحاد و همدلی بی‌نظیر خود را به نمایش گذاشتند و نشان دادند از نمایندگانی که از دل آنان برخاسته و پا در عرصه دفاع از حقوق‌شان برآمده‌اند، پشتیبانی می‌کنند تا قوانین پرستاری را به نحو احسن تغییر داده و بستری پر از عدل و داد برای خود فراهم آورند.

شکل‌گیری این اعتراضات اخیر هم واضح و روشن است که یک واکنش طبیعی علیه ناعدالتی است، در هر جای جهان شما اگر شاهد بی‌عدالتی در هر زمینه‌ای باشید شاهد همچنین تجمعاتی هم خواهید بود.

ان‌شاءالله روزی برسد که شاهد شفافیت در همه قوانین پرستاری باشیم تا با اجرای هر بند قانون، برق رضایت در چشمان این فرشتگان زمینی موج بزند.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: