1401/08/22١٢:٣٩

رئیس کل سازمان نظام پرستاری:

اختصاص سالانه‌ی بودجه 100هزارمیلیارد ریالی به تعرفه گذاری خدمات پرستاری

 اختصاص سالانه‌ی بودجه  100هزارمیلیارد ریالی به تعرفه گذاری خدمات پرستاری

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: هر سال بودجه 10 هزار میلیارد تومانی برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اختصاص خواهد یافت؛ شروع اجرای قانون را از چند روز قبل اعلام کرده‌اند و مقرر شده است که فعلاً کارانه فعلی را ضرب در 2.2 کنند و مبلغ حاصله را به صورت علی الحساب به پرستاران پرداخت کنند.

به گزارش خبرنگار سازمان نظام پرستاری دکتر محمد میرزابیگی در ارتباط تلفنی با شبکه سلامت درباره اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری اظهار کرد:‌ الان شاهد این اتفاق هستیم که وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی مبلغی را در اختیار پرستاران قرار می‌دهند؛ البته ما به عنوان سازمان نظام پرستاری این مسئله را به طور کامل قبول ندرایم و ضمن تشکر، باید بگوییم که قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری،‌ تمام زیرساخت‌های لازم و توصیه‌های رهبری و بودجه موردنیاز برای اجرای کامل را دارد.

وی افزود:‌ کای پرستاری و ارزش نسبی خدمات پرستاری (سیاست به کارگیری کا)، ‌دو آیین‌نامه در وزارت بهداشت دولت قبلی و یک آیین نامه در دولت فعلی در شورای عالی بیمه سلامت به تصویب رسیده است و رئیس جمهور نیز آن را اعلام و ابلاغ کرده‌اند.

رئیس سازمان نظام پرستاری بیان کرد:‌ دستورالعمل ثبت خدمات در HISبیمارستان‎ها ابلاغ شده و اگر خدمات پرستاران در اچ‌آی‌اس ثبت نشود نمی‌توان گفت که تعرفه گذاری خدمات پرستاری اجرا شده و این پرداخت‌های علی الحساب مورد قبول نیست و نمی‌توان آن را به حساب اجرای قانون گذاشت.

دکتر میرزابیگی تصریح کرد: بعد از دستورالعمل ثبت خدمات در HISها،‌ دستورالعمل رسیدگی به اسناد که ابزار بیمه‌هاست و سپس دستورالعمل بازتوزیع و اعتبار بودجه‌ای اجرای قانون در نظر گرفته شده است؛ بودجه تصویب شده در سال جاری، شامل 5200 میلیارد تومان از مجلس، 1620 میلیارد تومان از محل کارانه‌های قبلی و 1100 میلیارد تومان دیگر نیز از سال قبل است و در مجموع 8200 میلیارد تومان برای اجرای قانون در نظر گرفته شده و در بخش بستری 10 درصد و در بخش سرپایی نیز 30 درصد تعرفه نیز از مردم (بیماران) گرفته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:‌ این قانون علاوه بر اینکه لازم الاجراست، زیرساخت‌های آن مهیا شده است؛ اکنون پرستاران بابت قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری 10 هزار میلیارد تومان از وزارت بهداشت و بیمه‌ها طلب دارند که تا پایان سال باید دریافت شود.

میرزابیگی تأکید کرد:‌ اگر تا پایان سال 10 هزارمیلیارد تومان به پرستاران برسد شروع خوبی است اما اگر قرار باشد که این هزینه‌ها پرداخت نشود و یا روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی با این آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها به درستی و بادقت برخورد نکنند جای گله‌مندی وجود دارد زیرا جامعه پرستاری متوجه نمی‌شود که پولی که دریافت می‌کند از کجاست.

وی ادامه داد:‌ هر سال بودجه 10 هزار میلیارد تومانی برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اختصاص خواهد یافت؛ شروع اجرای قانون را از چند روز قبل اعلام کرده‌اند و مقرر شده است که فعلاً کارانه فعلی را ضرب در 2.2 کنند و مبلغ حاصله را به صورت علی الحساب به پرستاران پرداخت کنند.

دکتر میرزابیگی بیان کرد:‌ تقریباً هیچ راه نرفته‌ای در حوزه تعرفه گذاری خدمات پرستاری وجود ندارد و روسای بیمارستان‌ها هیچ بهانه‌ای برای اجرای قانون ندارند و اگر پرستاران از این پس بگویند که مشکل عدم دریافت تعرفه دارند؛ باید آن را به حساب بی‌خیالی مدیران مربوطه گذاشت. به نظر می‌رسد وزارت بهداشت باید ورود کند و کمیته نظارتی مناسبی را برای اجرای قانون ایجاد شود زیرا قانون، ابلاغیه‌ها، دستورالعمل‌ها و بودجه‌های در نظر گرفته به دست بخش‌های مربوطه رسیده است.

رئیس سازمان نظام پرستاری متذکر شد: نگرانی که وجود دارد این است که قانون به صورت درست و کامل اجرا نشود؛ باید مر قانون بر اساس آنچه ابلاغ شده محقق شود. باید خدمات پرستاران در سیستم HISبیمارستان‌ها ثبت شود و بیمه خدمات پرستاری را از بیمارستان‌ها خرید کند و کارانه پرستاران بر اساس تعرفه‌های خودشان پرداخت شود. بابت این کار اعتبارات داده شده و از سال آینده تعرفه خدمات پرستاری وارد سرانه می‌شود.

وی گفت:‌ 17 هزار نفر تمدیدظرحی وجود دارد که پیگیر مسائل آنها هستیم و اخبار مربوطه را در آینده اعلام خواهیم کرد.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: