1402/11/24٠٩:٢٧

لزوم توجه به معیشت پرستاران و اجرای فوق‌العاده خاص

لزوم توجه به معیشت پرستاران و اجرای فوق‌العاده خاص

عضو شورای‌عالی سازمان نظام پرستاری گفت: اجرای مصوبه فوق‌العاده خاص برای نیروهای نظام سلامت و پرستاران از جمله مهم‌ترین مطالبات این قشر زحمت‌کش است که در دوسال گذشته در خط مقدم مبارزه با کرونا بوده‌اند و اجرای آن التیام‌بخش معیشت آنها است.

اعظم فخری محمودی در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری بیان کرد: معیشت پرستاران کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد و پرستاران مجبور هستند با سختی کاری که دارند، در چندین مکان کار کنند.

عضو شورای‌عالی سازمان نظام پرستاری گفت: در مقابل دریافتی کمی که پرستاران نسبت به کارشان دارند، مبلغی که برای اضافه‌کاری برای آنها تحمیل می‌شود ساعتی ۱۵ الی ۲۰ هزار تومان است که رقم بسیار ناچیزی است. مبلغی که یک پرستار تحصیل‌کرده برای اضافه‌کاری خود دریافت می‌کند، بسیار کمتر از فردی است که با تحصیلات ابتدایی به کاری مشغول است.

محمودی افزود: اگر قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری به سبک و فرمول خودش و به‌صورت عادلانه اجرا شود، وضعیت معیشت پرستاران بهبود پیدا می‌کند. متأسفانه برخی از بیمارستان‌ها در پرداخت تعرفه اعمال سلیقه می‌کنند و ما شاهد این هستیم که پرستاری که بیشترین خدمات را ارائه می‌دهد کمترین دریافتی را دارد. اگر عدالت در پرداخت قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری رعایت شود دیگر نیازی نیست پرستاران چند جا کار کنند.

وی درباره مشکلات بانوان پرستار مطرح کرد: پرستارانی که خانم هستند، هم ایفاگر نقش مادری و همسری هستند، هم در محیط بیمارستان با تمام سختی‌هایشان مشغول به کار هستند.

محمودی افزود: لازم است برای پرستاران خانم، مخصوصاً پرستاران باردار یا پرستارانی که بیماری خاصی دارند، بدون اینکه گفته شود، با مساعدتی که میان بیمارستان و بخش می‌شود این افراد در بخش‌هایی که تنش و استرس کمتری دارد مشغول به ارائه خدمات شوند. همچنین مسئولان نیز باید توجه ویژه‌ای در برطرف‌کردن مشکلات پرستاران از جمله پرستاران خانم داشته باشند.
عضو شورای‌عالی سازمان نظام پرستاری در خصوص مهم‌ترین مطالبات پرستاران گفت: از جمله مهم‌ترین مطالبات پرستاران که بر زمین‌مانده است، اجرای فوق‌العاده خاص برای کادر درمان است، در بسیاری از ارگان‌های دولتی فوق‌العاده خاص برای کارکنان آنها اجرا شده است. اما باید در نظر داشته باشیم اجرای فوق‌العاده خاص برای پرستارانی که در زمان کرونا بوده‌اند ضروری است.
محمودی در پایان تصریح کرد: در بحران کرونا بسیاری از پرستاران خالصانه پای‌کار آمدند تا این بحران مهار شد، حتی بسیاری از پرستاران جانباز و شهید شدند، لذا نیاز است نیروهای تعدیل شده بدون آزمون تعین تکلیف شوند، زیرا آنها در دوران کرونا آزمون خودشان را پس داده‌اند.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: