1402/12/16١٢:١٤

۷۰ درصد پرستاران، بانوان هستند

۷۰ درصد پرستاران، بانوان هستند

­رئیس شورای عالی نظام پرستاری اعلام کرد: ۷۰ درصد از پرستاران را بانوان تشکیل می‌دهند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری؛ وحید زمان زاده رئیس شورای عالی نظام پرستاری در مصاحبه اختصاصی با  خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به اینکه بانوان بیشتر پرستاران کشور را تشکیل می‌دهند، گفت: بانوان در خانواده و محل کار مسئولیت‌های متعددی دارند که در زمان تعطیلات و ایام روزه‌داری و ماه مبارک رمضان به صورت جهادی وظایف خود را انجام می‌دهند که باید از آنان به صورت ویژه قدردانی شود.


­رئیس شورای عالی نظام پرستاری با اشاره به اینکه پرستاران در دو زمینه حرفه‌ای و معیشتی تقاضا‌هایی دارند، گفت: تعامل و همکاری سازمان نظام پرستاری با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بسیاری از نیاز‌های حرفه‌ای و معیشتی پرستاران را برطرف خواهد کرد.


دکتر زمان‌زاده همچنین با اشاره به پذیرش دانشجوی پرستاری در مقاطع مختلف دانشگاهی گفت: سالانه ۱۶ هزار دانشجو در این مقاطع پذیرفته شده است و به همین تعداد فارغ التحصیل می‌شوند.


­رئیس شورای عالی نظام پرستاری با اشاره به اینکه فارغ التحصیلان رشته پرستاری نیروی انسانی تربیت شده برای استفاده در نظام سلامت کشورند، افزود: تقاضای نظام پرستاری، استخدام سالانه حدود ۱۵ هزار پرستار برای ارتقای شاخص پرستار به تخت بیمارستانی و ارتقاء کیفیت خدمات به بیماران است.


وحید زمان زاده افزود: مدارس بهیاری در برخی مناطق کشور در حال گسترش است، در شرایطی که پرستاران فارغ التحصیل است دانشگاه‌ها در کشور استخدام نشده‌اند نیاز به تربیت نیروی حد واسط وجود ندارد.
رئیس شورای عالی نظام پرستاری گفت: تربیت نیروی حد واسط پرستاری باید در وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش کارشناسی و بازنگری شود.


دکتر زمانزاده با تاکید بر لزوم استفاده از خرد جمعی گفت: شاخص پرستار به تخت بیمارستانی حدود ۹ دهم است که باید حداقل به ۱ و ۲ دهم برسد.


رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: وظیفه اصلی پرستار برنامه‌ریزی برای درمان بیمار است، اما به سبب تعداد کم پرستاران به ناچار بخشی از وظایفشان را انجام می‌دهند.


وحید زمان زاده گفت: برخی از فارغ التحصیلان مهاجرت می‌کنند یا به سبب مشکلات معیشتی حرفه پرستاری را ادامه نمی‌دهند و در برخی موارد شغلشان را ترک می‌کنند از این رو باید راهکار‌های اساسی برای رفع کمبود پرستار اتخاذ شود.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: