1402/12/16١٢:٣٦

تقاضای نظام پرستاری برای استخدام سالانه ۱۵ هزار پرستار

تقاضای نظام پرستاری برای استخدام سالانه ۱۵ هزار پرستار

­رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: تقاضای نظام پرستاری استخدام سالانه ۱۵ هزار پرستار است.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری؛ دکتر محمدتقی جهانپور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: با کمبود نیروی پرستاری در برخی از نقاط کشور به ویژه مناطق کم برخوردار مواجهیم. 

دکتر جهانپور گفت: در دو سال اخیر ۱۶ هزار تخت بیمارستانی در کشور افزایش یافته است و برخی از پرستاران بازنشسته شده یا ترک خدمت کرده اند و نیاز به استخدام نیروی انسانی در حرفه پرستاری بیش از پیش احساس می‌شود.

وی خواهان افزایش سالانه یک و نیم درصدی پذیرش دانشجو در رشته‌های پرستاری کشور شد و گفت: شاخص پرستار به تخت بیمارستانی در کشور ۹ دهم است که بر اساس برنامه ششم این رقم باید به دو و نیم پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی افزایش می‌یافت.
دکتر جهانپور گفت: در صورت موافقت مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه با استخدام سالانه ۱۵ هزار نیروی پرستار به منظور ارتقاء کیفیت خدمات به بیماران به استاندارد حداقل یک و هشت دهم پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی دست خواهیم یافت.

جهانپور گفت: سازمان نظام پرستاری ۱۵۹ هیئت مدیره در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها دارد که ۱۲ هیئت مدیره جدید نیز در قالب انتخابات میان دوره‌ای به این تعداد اضافه خواهد شد.
رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: برخی از پرستارانی که در زمان شیوع کرونا در قالب طرح پایان تحصیل به بیماران خدمات ارائه کرده‌اند برخلاف وعده‌های داده شده به کار گرفته نشده‌اند.
وی افزود: حدود ۵ هزار پرستار در دوران کرونا مشغول به کاربودند که تاکنون استخدام نشده‌اند و تقاضا داریم در قالب قرارداد کار معین بر اساس مجوز‌های وزارت بهداشت یا دانشگاه‌های علوم پزشکی مشغول به کار باشند و در پایان به صورت شرکتی استخدام شوند و به طرح ساماندهی نیرو‌های دولت اضافه شوند.


جهانپور با بیان اینکه اجرای ناصحیح قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، برای این گروه مشکلات معیشتی ایجاد کرده است، افزود: امیدواریم در جلسات شورای عالی بیمه سلامت و وزارت بهداشت موضوع تعرفه گذاری، هم در بخش احصاء درآمد‌ها و هم باز توزیع آن، تصمیم‌های مقتضی اتخاذ شود.وی افزود: برونسپاری مراکز مشاوره پرستاری به سازمان نظام پرستاری در زمینه تامین حقوق مردم هم ضروری است.

جهانپور با بیان اینکه حدود ۱۴۰۰ مرکز خدمات در منزل در کشور فعالند، گفت: مدیریت شبکه‌ای مراکز خدمات در منزل به صورت تخصصی در سازمان نظام پرستاری قابل اجراست.
­رئیس کل سازمان نظام پرستاری با قدردانی از حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در شورای عالی نظام پرستاری هم افزود: این حضور نمادی از اهتمام وزارت بهداشت در رفع چالش‌های حرفه پرستاری است.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: