1403/01/29١٨:٢٤

مشکلات و استرس های شغل پرستاری تاثیر مستقیم بر روح و روان پرستاران دارد/ ایجاد دفتر ارتقاء سلامت روان برای پرستاران عضو نظام پرستاری

مشکلات و استرس های شغل پرستاری تاثیر مستقیم بر روح و روان پرستاران دارد/ ایجاد دفتر ارتقاء سلامت روان برای پرستاران عضو نظام پرستاری

سازمان نظام پرستاری با در نظر گرفتن مشکلاتی که در شغل و حرفه پرستاری وجود دارد که تاثیر مستقیم بر روح و روان پرستاران می گذارد، تصمیم به ایجاد دفتر ارتقاء سلامت روان برای پرستاران عضو سازمان نظام پرستاری کرده است، تا بتواند با ایجاد این دفتر بخشی از مشکلات روحی پرستاران را التیام بخشد.

دکتر مریم معروفی مدیر ارتقاء سلامت روان جامعه پرستاری در گفت و گو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری درباره ارتقاء سلامت روان پرستارن بیان کرد: بدون تردید، پرستاری از جمله مشاغلی است که از لحاظ فکری، احساسی، جسمی و ارتباطی، فشاری بیشتر از حدود عادی یک زندگی را بر فرد وارد می کند.

 

مدیر ارتقا سلامت روان جامعه پرستاری ادامه داد: به لحاظ ارتباطی، یک پرستار در متفاوت ترین لحظات افراد، چه در جایگاه بیمار و چه در جایگاه همراهان بیمار، با آنها مواجه می شود و همین مسئله نیازمند توان بالایی از مدیریت روانی و احساسی یک پرستار را می طلبد و یا خارج بودن شغل پرستاری از زمانبدی یک زندگی عادی، او را در چالش های فراوانی با جسم و احساسات خود و حتی اطرافیانش قرار می دهد که قطعا آشنا بودن با مقوله هایی همچون مدیریت احساسات، ذهن-آگاهی و مراقبه، مهارتهای ارتباطی و بدن-آگاهی می تواند نه تنها آسیبهای شغلی را به حداقل برساند، بلکه از تمامی چالشها فرصتی برای ارتقاء شخصیتی و غنای روحی و روانی بیشتر بسازد.

 

وی ادامه داد: طبیعتا پرستاری که مهارت پرستاری از خود را به شکل بهتری آموخته و اجرا نماید، در جایگاه اجتماعی و شغلی خود نیز به شکل موثر تری به ایفای نقش خواهد پرداخت.

 

مدیر ارتقا سلامت روان جامعه پرستاری گفت: نقشه راه دفتر ارتقای سلامت روان، شامل اجرای طرح پایش سلامت روان و برگزاری کارگاه های مهارت های زندگی و توسعه فردی، خانوادگی، اجتماعی به صورت ماهیانه و مستمر، از آنجا که در نظام سلامت روان تغییرات در بستر زمان ایجاد می شود لازم است آموزش ها با توجه به اهمیتی که در ارتقا سلامت روان دارند جزيی از برنامه کاری کادر محترم پرستاری باشد.

 

 

وی در پایان تصریح کرد: راه اندازی دفتر ارتقا سلامت روان در تمامی دفاتر سازمان نظام پرستاری کشور آموزش مربی گری مهارتهای زندگی به همکاران پرستار که تحصیلات تکمیلی ایشان در حوزه روانپرستاری ، روانشناسی بالینی و عمومی است. برای همکاری در دفاتر ارتقای سلامت.

همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی مهارت مدیریت برای مدیران ، مسئولان و سرپرستاران خواهد بود.

 


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: