1400/11/05١٧:٢٢

جلسه پرسش و پاسخ درباره اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری برگزار شد

جلسه پرسش و پاسخ درباره اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری برگزار شد

جلسه پرسش و پاسخ مدیران پرستاری و اعضای هیئت مدیره های نظام پرستاری درباره جزئیات اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برگزار شد و مسئولان سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت به پرسش های حاضران پاسخ دادند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، در جلسه بعد از ظهر همایش مشترک مدیران پرستاری دانشگاههای علوم پزشکی و روسا و اعضای هیئت مدیره های نظام پرستاری سراسر کشور پنل پرسش و پاسخ درباره شیوه اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برگزار شد و دکتر شمس الدین شمس،رئیس شورای عالی نظام پرستاری، دکتر محمد میرزابیگی،رئیس کل سازمان نظام پرستاری و فرانک ندرخانی، رئیس گروه بهره وری و خدمات تعرفه گذاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت به پرسش های حاضران پاسخ دادند.

در ادامه نشست مشترک اعضای شورایعالی و روسای هیئت مدیره های نظام پرستاری با مدیران پرستاری دانشگاه های علوم پزشکی، پنل اختصاصی پرسش و پاسخ درباره قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برگزار شد.

دکتر محمد میرزابیگی در پاسخ به یکی از سوالات درباره نحوه محاسبه کارانه ها گفت: در اجرای قانون تعرفه گذاری، ارزش نسبی خدمات پرستاران بر اساس ضریب کا محاسبه شده و این خدمات با مهر نظام پرستاری پرستاران به نام خودشان ثبت می شود، که مسئولیت انجام کار بر عهده پرستار است و از محل اعتبار اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری عددی به کارانه پرستاران اضافه می‌شود که این عدد ارتباطی با اضافه کار و حقوق ندارد.

وی ادامه داد: معاونت های مختلف در وزارت بهداشت همراه با سازمان نظام پرستاری به طور شبانه روز درگیر موضوع تعرفه گذاری خدمات پرستاری هستند و کار را در سطح کلان مدیریت می‌کنیم .

دکتر میرزابیگی گفت: نیاز است مدیران پرستاری بیمارستان‌ها و روسای دانشگاههای علوم پزشکی با هیئت مدیره های نظام پرستاری یک شورای هماهنگی ایجاد کنند، تا این شورا یک تیم مدیریتی و نظارتی برای اجرای قانون تعرفه گذاری و خدمات پرستاری باشد.

وی ادامه داد: طبیعی است با همفکری هایی که انجام می شود یکسری دستور عمل‌هایی، برای اصلاح آیین نامه تعرفه گذاری و خدمات پرستاری می آید و تا یکسال  فرصت برای اصلاح آیین نامه ای، که در هیئت دولت تصویب شده است ؛ داریم و بخش اصلاحی آن هم نیز انجام می‌شود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در پاسخ به پرسشی دیگر گفت: از اصول حاکم بر اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری این است که ابتد باید از مهر نظام پرستاری برای خدمات پرستاران استفاده شود و بعد خدمات به صورت بسته یا موردی ثبت می‌شود؛ این خدمات در صورت حساب بیمار و بیمارستان و بیمه درج و در سیستم اچ ای اس ثبت و در سرانه جایابی می‌شود.

وی ادامه داد: هرگونه کارانه‌ای که پرستاران از اول دی ماه دریافت کنند مبتنی بر قانون تعرفه خدمات پرستاری است و این تعرفه به مسائل دیگر مانند اضافه کاری ربطی نخواهد داشت. همچنین تعرفه گذاری خدمات پرستاری صرفا متعلق به پرستاران است.

شمس الدین شمس ، رئیس شورای عالی نظام پرستاری نیز در این نشست بیان کرد: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برای اولین بار است که اجرا می شود. قطعا ایرادها و ضعف‌هایی خواهد داشت و هدف از برگزاری این‌گونه جلسه ها بررسی نحوه اجرای این قانون با حداقل ایراد است.

وی ادامه داد: نباید به قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری تنها دیدگاه مالی داشته باشیم و باید به ارزش های این قانون مانند هویت یابی پرستاران توجه کرده و تلاش کنیم این دستاورد هرچه بیشتر در جامعه پرستاری دیده شود .

ندرخانی، رئیس گروه بهره وری و خدمات تعرفه گذاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت نیز در پاسخ به پرسش یکی از حاضران گفت: منظور از تعرفه خدمات همان ارزش ریالی خدمت است. چهار هدف اصلی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری عبارت از ارتقای کیفیت مراقبت پرستاری بر اساس استاندارد بسته خدمتی، رعایت تناسب و عدالت بین رشته ای کارکنان حوزه سلامت، تعیین هویت مستقل کارکنان گروه پرستاری و احصاء دقیق درآمدهای نظام‌ سلامت به ازای کلیه خدمات است.

وی درباره استاندارد خدمات اورژانس نیز گفت: دستور العمل های استاندارد اورژانس‌های کشور را معاونت بهداشت و درمان وزارت بهداشت تابستان ۱۴۰۰ ابلاغ کرده است.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: