1400/10/06٠٥:٤٤

عضو هیئت مدیره انجمن پرستاری جامعه نگر: 

فعالیت مراکز هوم کر، ورود بیماران به بیمارستانها را کم کرد

فعالیت مراکز هوم کر، ورود بیماران به بیمارستانها را کم کرد

عضو هیئت مدیره انجمن پرستاری جامعه نگر گفت: فعالیت مراکز مشاوره پرستاری و مراقبت در منزل باعث شد در بحران کووید 19 ورود بیماران به بیمارستانها کم شود، همچنین به دلیل سهولت در دسترسی به این مراکز و ارائه خدمات در منزل رفاه اجتماعی بیشتری را برای مردم ایجاد کرد. 

رضا رستگار در گفت و گو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری افزود: خدمات پرستاری در منزل در دوران کووید19 تاثیر قابل توجه ای در کنترل این بیماری داشت و باعث شد ورودی بیمارستانها و مراکز درمانی از بیماران کم شود.

رستگار ادامه داد: در این دوران سخت کرونا مراکز هوم کر با ارائه خدمات مراقبتی و پرستاری در منزل به نوعی کمک کننده بیمارستانها و مراکز درمانی بودند و بخشی از حجم کار و خدمات را از روی دوش بیمارستانها و مراکز درمانی برداشتند. 

وی اضافه کرد: خدمات مراقبت پرستاری در منزل مزایای زیادی دارد که از جمله آنها می توان به کاهش هزینههای بیمارستانی، آرامش روحی و روانی برای اعضای خانواده و کنترل عفونتهای بیمارستانی اشاره کرد. 

عضو هیئت مدیره انجمن پرستاری جامعه نگر افزود: مراکز هوم کر میتوانند یک بال کمکی برای مجموعه وزارت بهداشت باشند، و در بخش پیشگیری، آموزش و مشاوره، توانبخشی و باز توانی بیماران کمک کنند؛ همچنین در خصوص خدمات اولیه بهداشتی که جزو اصول اولیه نظام سلامت هر کشور است، خدمات پرستاری جامعه نگر میتواند ارتقاء دهنده شاخصهای بهداشتی برای کشور باشد. 

رستگار افزود: از دیگر مزایای خدمات پرستاری در منزل، سهولت دسترسی به این مراکز به طور شبانه روزی است و با توجه به اینکه افرادی شاغل در این مراکز افراد کا رشناس و متخصص هستند، بیماران و مراجعه کنندگان به این مراکز دارای مجوز می توانند با امنیت خطر و اطمینان از خدمات این مراکز برخوردار شوند.

وی گفت: از جمله مشکلاتی که در بحث فعالیت مراکز مراقبت پرستاری مطرح است، نبود شناخت کافی از این مراکز مجاز و ارجاعات نادرست به مراکز غیر رسمی است. معرفی و گسترش فعالیت مراکز خدمات پرستاری در منزل دارای مجوز وزارت بهداشت با ارائه خدمات حرفهای و اصولی میتوانند جلوی گسترش مراکز غیر رسمی که سلامت و امنیت خانواده ها را تهدید می کنند، بگیرد. 

رستگار گفت: بسیاری از بیماران به دلیل نداشتن شناخت کافی، به مراکز غیر معتبر مراجعه می کنند، و این مراکز با ارائه خدمات غیر اصولی و نامتعارف مشکلات فراوانی را برای بیمار ایجاد میکند. 

عضو هیئت مدیره انجمن پرستاری جامعه نگر افزود: کشور ما درآینده با رشد سریع سالمندی روبه رو است و در آینده 23 درصد جمعیت ایران را سالمندان تشکیل خواهند داد. با توجه به اینکه در 25 سال آینده 23 درصد از جمعیت ایران را سالمندان تشکیل می دهند در واقع با طوفان سالمندی روبه رو میشویم و به ازای هر چهار ایرانی یک نفر سالمند خواهد بود. 

رستگار اضافه کرد: در کنار یک سالمند افرادی هستند که مسئول مراقبت از آنها هستند،. در آینده 75 درصد افکار و دغدغه جامعه ایرانی را مقولهای سالمندی تشکیل میدهد بنابراین ضروری است زیرساختهای لازم برای مراکز پرستاری جامعه نگر در نظر گرفته شود. 

عضو هیئت مدیره انجمن پرستاری جامعه نگر ادامه داد: با داشتن زیر ساخت مناسب برای مراکز پرستاری در منزل و ارائه آموزشهای حرفهای و تخصصی در آینده می توان بحران سالمندی را به شکل بهتری کنترل کرد.  

رستگار گفت: ازجمله مشکلاتی که مراکز مراقبت پرستاری دارند، مسئله نبود پوشش بیمهای است، در دنیا پوشش بیمهای برای مراکز خدمات پرستاری در منزل لحاظ شده است اما متاسفانه در کشور ما هنوز پوشش بیمهای برای مراکز هوم کر در نظر گرفته نشده است. نداشتن پوشش بیمهای به نوبه خود به گسترش مراکز غیر مجاز منجر میشود. 

خدمت مراقبت در منزل تحت پوشش بیمه نیست
وی ادامه داد: اگر مسئولان و دولت خدمات پوشش بیمهای را برای مراکز هوم کر فراهم کنند علاوه بر اینکه جلوی فعالیت مراکز غیرمجاز گرفته میشود، صنعت بیمه نیز با کاهش هزینههای درمان بیمارستانی به سود دهی میرسد. 

عضو هیئت مدیره مراکز خدمات پرستاری در منزل اضافه کرد: تعرفههای غیر واقعی در برخی مراکز غیر معتبر وجود دارد و لازم انجمنهای صنفی در زمینه روی تعرفهها کار کنند و چند بسته تعرفهای به وزارت درمان و بهداشت ارائه دهند. 

رستگار گفت: اکنون جهان به سمتی گسترش مراکز پرستاری جامعه نگر درحال حرکت است و در اکثر کشورها تلاش می شود تا تعداد تختهای خالی در بیمارستانها افزایش پیدا کند و نیاز به ایجاد تخت های بیمارستانی به حداقل برسد. در حالی بر خلاف مسیر جهانی در کشور ما مسئولان دغدغه افزایش تخت های بیمارستانی را دارند و این مسیر اشتباهی است که باید اصلاح شود و به جای آن به حمایت و تقویت مراکز هوم کر پرداخته شود.

عضو هیئت مدیره انجمن پرستاری جامعه نگر تصریح کرد: با گسترش خدمات پرستاری جامعه نگر دسترسی به خدمات پرستاری آسان میشود و با حمایت مسئولان و شناخته شدن این مراکز در آینده نزدیک شاهد رفاه اجتماعی بیشتری در بعد سلامت برای مردم خواهیم بود.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: