1401/12/15١٣:٢٥

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور:

باید 2.5 پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی داشته باشیم/اجرای ناقص قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از سوی وزارت بهداشت

باید 2.5 پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی داشته باشیم/اجرای ناقص قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از سوی وزارت بهداشت

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور از نحوه اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از سوی وزارت بهداشت و درمان انتقاد کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستار‌ی، دکتر محمدمیرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور در نشست خبری که پیش از ظهر امروز(دوشنبه، 15 اسفند) برگزار شد در سخنانی، اظهار کرد: تقریبا در ماه‌های پایانی دوره پنجم سازمان هستیم. با شروع این دوره طرح قاصدک که یکی از مشکلات جدی پرستاران بود را توانستیم با رایزنی و پیگیری به گونه‌ای حل کنیم که مشروعیت نرم‌افزار قاصدک از بین برود؛ چون یک روش پرداخت نبود و صرفا یک نرم‌افزار بود و در حوزه کارانه و اضافه کار پرستاران را متضرر می‌کرد، بنابراین، پس از آن کارانه و اضافه کار از هم جدا شد.

وی با تأکید بر اینکه پیش از شیوع کرونا موضوع معوقات طولانی پرستاران که گاها بیش از ۱۴ماه بود از مشکلات جدی پرستاران بود، گفت: برای رفع این معضل سال ۹۸با سازمان برنامه و بودجه توافق کردیم و مبلغ ۲۰هزار میلیارد تومان برای جبران معوقات اخذ شد که دانشگاه‌ها پول را پرداخت کنند.

 

رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به معضل کمبود نیروی پرستاری در کشورگفت: اگر ما دغدغه تعداد پرستار را داریم به دلیل این است که مردم از این کمبود آسیب می‌بینند، باید به ازای هر تخت بیمارستانی در ۲۴ساعت شبانه‌روز با احتساب شیفت‌ها، ۲.۵نفر پرستار داشته باشیم که چنین نیست؛ حتی در بیمارستان‌هایی در شمال شهر تهران گاهی ۰.۵نفر پرستار به ازای هر تخت وجود دارد.

رئیس کل  سازمان نظام پرستاری کشور ادامه داد:  فصل دهم قانون خدمات کشوری نیز در سال ۹۹اجرا شد و نه تنها در حقوق پرستاران، بلکه در حقوق کل کارکنان وزارت بهداشت نیز اثرگذار بود.

دکتر میرزابیگی تأکید کرد:  همچنین اجرای فوق‌العاده ویژه وزارت بهداشت، شامل پرستاران هم شد،  گرچه طراح و پیگیر آن سازمان نظام پرستای بود. اخذ مجوزهای استخدامی سال ۹۹اقدام دیگری بود که در سازمان نظام پرستاری انجام دادیم و براساس آن مجوز استخدام ۵۲هزار و ۲۰۰نفر برای کل کادر درمان اخذ، که ۴۵درصد آن شامل گروه پرستاری شد، اما از سال ۹۹تاکنون هیچ مجوز استخدامی اختصاصی برای وزارت بهداشت نداشته‌ایم.

وی در ادامه اظهار کرد: البته دو اتفاق در مجلس افتاد که شامل حال پرستاران هم شد و آن قانون به کارگیری و تغییر وضعیت فرزندان ایثارگران بود که شامل تمام شاغلین فارغ از نوع کارشان بود

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور اضافه کرد: از طرف دیگر، اتفاق جدیدی افتاد که سازمان نظام پرستاری دخیل است تا مشمولین تغییر و تبدیل وضعیت قانون ساماندهی کارکنان دولت را در نظام سلامت را نیز مدنظر قرار دهیم و این قانون نیز در مسیر تأیید شورای نگهبان قرار دارد.

دکتر میرزابیگی تصریح کرد: در مورد ۲۵هزار نفر جذب نیرو هم که وزارت بهداشت می‌گوید در مسیر استخدام آن‌ها است، هنوز عملا اتفاقی نیفتاده و این تعداد هم برای تخت‌ها و بیمارستان‌های تازه تأسیس و توسعه یافته است؛ البته نکته مهم این است که تنها ۵۰درصد این تعداد کارکنان بهداشتی _ درمانی‌ هستند که از همین تعداد نیز دوباره ۵۰درصد قرار است پرستار باشند که شامل جذب حدود 5 هزار پرستار می‌شود.

وی با انتقاد از وزارت بهداشت در بیان آمارهایی مبنی بر استخدام 25 هزار پرستار، گفت: اینکه دوستان وزارتخانه می‌گویند مجوز استخدام برای ۲۵هزار پرستار است، درست نیست و نباید این کار به اسم پرستاری تمام شود و سهم آن‌ها این تعداد باشد. تعدادی که دوستان وزارتخانه می‌خواهند از پرستاران استخدام کنند، مانند یک لیوان آب در مقابل یک کویر تشنه است، ما در استخدام سایر گروه‌ها بخیل نیستیم، اما حرف‌مان این است که کاری نکنید که به نام پرستاران باشد ولی به کام دیگران تمام شود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به معضل کمبود نیروی پرستاری در کشور، گفت: اگر ما دغدغه تعداد پرستار را داریم به خاطر این است که مردم از این کمبود نیرو آسیب می‌بینند، باید به ازای هر تخت بیمارستانی در ۲۴ ساعت شبانه‌روز با احتساب شیفت‌ها، ۲.۵ نفر پرستار داشته باشیم که چنین نیست؛ حتی در بیمارستان‌هایی در شمال شهر تهران گاهی ۰.۵ نفر پرستار به ازای هر تخت داریم.

دکتر میرزابیگی در همین زمینه ادامه داد:  به خاطر نبود نیرو، گاهی مرگ و میرهایی در کشور داریم که اگر نیرو داشتیم این مرگ و میرها اتفاق نمی‌افتاد، مردم باید از حقوق‌شان دفاع کنند.

وی اضافه کرد: اقدام بعدی، عملیاتی کردن قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از سوی سازمان نظام پرستاری است که با ورود مقام معظم رهبری و پیگیری‌های صورت گرفته، انجام شد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: آیین نامه‌ها و تعریفK پرستاری، ارزش نسبی خدمات، تعریف بسته‌های خدمتی پرستاری انجام شد،  K پرستاری برابر با سایر گروه‌های پروانه‌دار است که امسال ۱۴۹۵۰تومان بود.

دکتر میرزابیگی اضافه کرد:  ارزش نسبی مبتنی بر اینK در بخش‌های بالینی و بستری طبق قانون، بسته خدمتی است. ارزش نسبی در بخش‌های ستاره‌دار مانند بخش‌های دیالیز، آنژیوگرافی، شیمی درمانی و... به صورت تخت_بیمار است و در بخش‌های سرپایی به صورت موردی و به ازای هر خدمت است، این امر در آیین‌نامه‌ها درج و دستورالعمل‌ها به بیمارستان‌ها صادر شده که شامل دستورالعمل رسیدگی به اسناد، دستورالعمل ثبت خدمات پرستاری درHIS بیمارستانی و دستورالعمل بازتوزیع است.

وی تأکید کرد: این دستورالعمل‌ها با همکاری بیمه‌ها تدوین و از تیرماه ابلاغ شد، اما نقد جامعه پرستاری این است که چرا ثبت خدمات پرستاری درHISهای بیمارستانی که کاری ساده است، تاکنون در هیچکدام از بیمارستان‌های دانشگاهی عملی نشده است؟ 

رئیس کل نظام پرستاری کشور با تأکید بر اینکه اگر کمیته نظارتی تشکیل می‌شد یا اینکار برون‌سپاری شده بود، حتما کار تمام شده بود، گفت: چندین بار به وزارت بهداشت این گلایه را اعلام کردیم و حتی گفتیم برای تقویتHIS ها کمکشان می‌کنیم، اما اتفاقی نیفتاد.

دکتر میرزابیگی با طرح این سؤال که آیا همان عزم 15 ساله که برای نهایی نشدن قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری وجود داشت، اکنون نیز موجب اجرا نشدن قانون تعرفه‌گذاری شده است؟، گفت: اکنون چرا دستورالعمل‌های ابلاغی اجرا نمی‌شود؟ این چه عزمی است که قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری حتی با دیده شدن اعتبارات بازهم درست اجرا نمی‌شود؟

وی با بیان اینکه به مناسبت روز پرستار سالجاری پرداخت‌هایی برای پرستاران انجام شد، اما در مورد تأمین اجتماعی هیچ اتفاقی نیفتاد، گفت: البته آن پرداخت‌ها هم اجرای قانون تعرفه‌گذاری نبود، مبداء اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری اول دی ماه سال ۱۴۰۰است، چرا نباید کمیته نظارتی اجرای قانون تشکیل شود؟ بارها مکاتبه کردیم اما پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با تأکید بر اینکه پرداخت‌هایی که برای روز پرستار به شکل علی‌الحساب داشتند به شکلی بود که همه ناراضی بودند، گفت: در این پرداخت‌ها،  کارانه قبلی که ما اصلا قبول نداریم را ضرب در ضریب ۲.۲و مجدد ضرب در اشغال تخت کردند، این محاسبه خارج از توافق ما بود

دکتر میرزابیگی ادامه داد: قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری یعنی ثبت خدمات درHIS های بیمارستانی با مهر نظام پرستاری و درج در صورت حساب بیمار، بیمارستان و بیمه که بعدا پرداخت صورت گیرد، اگرچه این دستورالعمل هم ایراداتی دارد، اما باید اجرایی شود.

وی افزود: در مقابل عزم ۱۵ساله اجرا نشدن قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری نیز باید عرض کنم که اراده‌ای وجود دارد که اگر این مشکل ۱۰۰سال هم طول بکشد، پیگیری خواهیم کرد. بدانند جوانانی که وارد این حرفه شده‌اند، کوتاه نمی‌آیند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با اشاره به آخرین وضعیت نیروهای طرحی و تمدید طرح، اظهار کرد: مسئولین دولت قبل به آن‌ها قول استخدام دادند و مقام معظم رهبری نیز در روز پرستار سال گذشته فرمودند که «پرستار کارگر فصلی نیست و باید برایشان امنیت شغلی ایجاد شود». موضوع کاملا شفاف است.

دکتر میرزابیگی با بیان اینکه حدود ۱۷هزار نیروی سلامت در ایام سیاه کرونا آغوش امن بیماران کرونایی شدند و داوطلبانه فعالیت کردند به شکلی که مسئولین شگفت‌زده شدند، اظهار کرد: سوال این است که الآن چرا به وعده‌ها عمل نمی‌کنند؟ آقای رئیس جمهور در آخرین جلسه ستاد ملی کرونا گفتند بین سازمان امور اداری و استخدامی، وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری کارگروهی تشکیل شود که تکلیف این افراد مشخص شود، چرا دو نهاد دیگر این کارگروه را تشکیل نمی‌دهند؟

وی افزود: موضوع فوق‌العاده خاص پرستاران همین روزها در مجلس مطرح می‌شود. وزارت بهداشت سال قبل از محل استخدام قانون ایثارگران منابع خوبی به دست آورد که به دنبال تغییر محل حقوق‌دهی این دسته از نیروها بود. وزارت بهداشت همچنین اجازه افزایش سقف اختیارات در درآمدهای اختصاصی را از ستاد ملی کرونا گرفت و ۳۲هزار میلیارد رقم امسال از این بخش بود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در همین زمینه ادامه داد:  به نظر می‌رسد اگر ما دنبال مولدسازی اصلی می‌گردیم مهم‌ترین درآمد، درآمد سرمایه انسانی است که باید پرانگیزه و شاداب باشند. از طرف دیگر، قانون ساماندهی کارکنان دولت هم منابع جدیدی برای وزارت بهداشت آزاد خواهد کرد؛ لذا به نظر می‌رسد منابعی که از این چند بخشِ ذکر شده به دست می‌آید می‌تواند در سطوح مورد نیاز هزینه شود و از یک‌سونگری جلوگیری کرد.

دکتر میرزابیگی تأکید کرد: وزارت بهداشت باید وزارت تمامی نیروهای بهداشت و درمان و آموزش پزشکی باشد، وزارت بهداشت می تواند فوق‌العاده خاص پرستاران را هم از این درآمدها اجرایی کند.

وی ادامه داد: وقتی موضوع سالمندی جامعه و بیماری‌های مزمن را مطرح می‌کنیم، یک وجه اشتراک وجود دارد که آنهم امر مراقبت است و باید با به‌کارگیری پرستاران به این امر ورود کرد

رئیس سازمان نظام پرستاری تأکید کرد: مراقبت جامعه‌نگر و خانواده‌محور الان در دنیا نیز مورد استقبال قرار گرفته و در کشور ما نیز باید یکی از برنامه‌های اصلی باشد. می‌توان با مراکز مراقبت در منزل و نقاهتگاهی خصوصی و با بیمه‌های تکمیلی، کار را پیگری کرد

دکتر میرزابیگی تصریح کرد: الآن در حوزه پرستاری مراکز مراقبت در منزل زیادی داریم که تعرفه آن‌ها مشخص است، هر چند که این تعرفه کم باشد، بیمه‌ها هم رغبت دارند که به جای بستری بیمار مزمن در بیمارستان بتوان در خانه از او نگهداری کرد تا هزینه‌ها و بار بیماری کاهش یابد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور در پایان خاطرنشان کرد: البته رابطه با بیمه در این بخش باید سازماندهی شود که به مردم فشار وارد نشود، این کار برای خود بیمه هم مقرون به صرفه است، با گسترش خدمات مراقبت در منزل، هزینه هتلینگ حذف می‌شود و از کمبود نیرو، خدمات القایی، عفونت بیمارستانی و خبری نیست و این به نفع نیز بیمار هست.

 


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: