1401/12/25١٢:٥٢

بیانیه مهم شورای عالی نظام پرستاری در خصوص نحوه اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری

بیانیه مهم شورای عالی نظام پرستاری در خصوص نحوه اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری

شورای عالی نظام پرستاری کشور بیانیه مهمی درباره نحوه اجرای قانون مترقی تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری صادر کرده است.

یکی از کارهای لازم‌الاجرا که به بنده گزارش دادند عبارت باشد از اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری که این قانون مدّت ها قبل تصویب شده و آن طور که برای من گفته می شود، این قانون به سود پرستارها است و برای آنها مفید است لکن اجرا نشده؛ یک قانونی است بایستی اجرا بشود.  
"رهبر معظم انقلاب روز پرستار 1399"
 
بیانیه مهم شورای عالی سازمان نظام پرستاری کشور در خصوص نحوه رفتار با قانون مترقی "تعرفه گذاری خدمات پرستاری" و مطالبات بر حق جامعه عزیز و شریف پرستاری
 
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، متن کامل بیانیه به این شرح است:
 
بسمه تعالی
 
با سلام و درود به روح بلند امام راحل و شهدای عزیز به ویژه شهدای مدافع سلامت و پرستاران شهید و با تشکر از تمامی همکاران پرستار سراسر کشور که با از خود گذشتگی و ایثار بی نظیر خود در همیشه تاریخ و درخشان تر در سنگر سلامت و بحران های مختلف علی الخصوص کرونای منحوس عالم گیر، ماهیت، اصالت و غنی رحمانی خود را بیش از پیش بر همگان اثبات کردند که تحسین مردم عزیز و رهبر عزیزتر از جانمان را در طول رضایت الهی به همراه داشت.
 
این گونه حرکت های عظیم و رفتارهای سترگ که همواره در طول تاریخ پرستاری سابقه داشته است و نمود آن در مقاطع مختلف به ویژه در دوران کرونا سبب توجه بیشتر به این حرفه شد و در همین راستا مردم و مسئولین عالی رتبه؛ پرستاری و پرستاران عزیز را  بارها مورد تفقد فراوان قرار دادند و بیانات رهبر معظم انقلاب، رئیس محترم جمهور و سایر روسای قوا و تاکید بر رسیدگی به جامعه پرستاری قله افتخار این گفته‌ها است.
 
این نگاه و رویکرد از طرفی و نوع رفتار مسئولین اجرایی در لایه های میانی دولت، در برخی سطوح وزارتخانه ها، دانشگاه ها و مراکز درمانی از طرف دیگر به  شدت قابل تامل است.
بنابراین جامعه پرستاری این روزها در اثر برخی نامهربانی‌ها و کج سلیقگی‌ها و از همه مهمتر سو مدیریت ها بشدت گلایه مند هستند و بلکه به جهت رفتارهای ناسپاسانه برخی مسئولان میانی؛ دستخوش التهاب هایی هستند که ادامه این روند و عدم اصلاح  این رویه؛ عواقب بدی را در پی خواهد داشت. 
 
اما مساله مهمی  که در جامعه پرستاری نگرانی های جدی را در پی دارد؛ رفتار خاص وزارت بهداشت در اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و همین طور رفتار با نیروهای طرحی، تمديد طرح و 89 روزه های ایام سخت کرونا است که منجر به  شکل گیری دیدگاه‌های نا امید کننده و قضاوت های بد تری در بین پرستاران و مدافعین سلامت شده است. 
 
در حالی که قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، علاوه بر مصوبه مجلس در سال 1386، فرامین و منویات مقام معظم رهبری، دستورات رییس جمهور و روسای قوای دیگر را به عنوان پشتوانه قوی خود دارد و با تلاش های زیادی که در طول دو سال گذشته صورت گرفت، علی رغم موانع بزرگی که بر سر راه آن بود؛ آیین نامه های اجرایی، دستورالعمل ها، منابع اعتباری، استقلال بخشی به ارزش نسبی و k خدمتی پرستاران و فضاسازی مناسب اجتماعی و درون خانوادگی نظام سلامت را دارد، موضوع عودت به کار طرحی های دوران کرونا  نیز که از پشتوانه و حمایت مقام معظم رهبری و رئیس جمهور  محترم برخوردار است و  ده‌ها  مکاتبه و دستور صادره، اما متاسفانه با بی برنامگی و عدم ورود مسئولانه مسئولین امر هنوز هر دو مورد در ایستگاه اول خود یعنی تعرفه ها در آستانه ثبت خدمات و مراقبت های پرستاری در HIS ها و نحوه محاسبه و پرداخت متوقف شده است و موضوع نیروهای طرحی هم درپیچ و خم کمیسیون‌های ستاد ملی کرونا.
 
همگان  شاهدند که از مسئولین محترم و مدیران اجرایی به ويژه در وزارت بهداشت تحرک و خروجی مناسب را نمی بینیم، در حالی که در ماه پایانی سال جاری قرار داریم و سازمان برنامه و بودجه کشور، حدود شصت درصد از اعتبارات مربوط به اجرای قانون تعرفه‌گذاری را در سال 1401 پرداخت نموده است، اما اجرای قانون با پرداخت علی الحساب سلیقه ای و به عبارتی کج سلیقه ای محض آن هم برای سه ماه، بدون هیچ مبنای علمی، منطقی و قانونی، هم سبب سردرگمی جامعه پرستاری و هم سبب پوشاندن کم کاری ها متولیان امر شده است و برخلاف چیزی که در افکار عمومی و رسانه ها منتشر می شود اسباب بحران آفرینی و نارضایتی را در بین پرستاران فراهم کرده است. 
 
این بی توجهی و مشکل آفرینی وزارت بهداشت جنبه ها و ابعاد مختلفی دارد که  فعلا خارج از حوصله این نوشتار است، اما چرا باید علی رغم وجود همه الزامات اجرای قانون، صرفا به علت کار نابلدی و اهمال کاری در وزارت بهداشت،  زحمات دولت و حاکمیت  به هدر رود و چوب بی برنامگی و از طرفی رفتار سلیقه ای برخی نامدیران را نظام و حاکمیت  کشور بخورد!!؟؟
آیا کسانی که حداقل اطلاعات را در زمینه اهمیت سرمایه انسانی و روابط انسانی در سازمان ها و نهادها دارند، روی آثار  مستقیم و غیر مستقیم این گونه رفتارهای بد و ناپسند با مردم و پرستاران و تاثیر آن بر نگاه به حاکمیت و دولت مردمی و دلسوز را می دانند؟؟ و چرا باید مجموعه سلامت و حاکمیت کشور، هزینه ندانم کاری های افراد ناکارآمد را بپردازد. 
شاید این اقدام نمونه ای از مشی غیر علمی و خسارت بار وزارت بهداشت در این دوران باشد که در این فقره بار اصلی اجرای ناصحیح تصمیمات بر گُرده پرستاران کشور افتاده  وآن ها  را خسته و بی انگیزه کرده است.
 
جامعه پرستاری انتظار دارد شعارهای دولت محترم در حوزه عدالت را به صورت عملی  لمس کند و این امر محقق نخواهد شد جز آن که هر یک از لایه های سرمایه انسانی؛ گروه ها و اصناف موجود در نظام سلامت به میزان نقشی که در صف خدمت رسانی و عملیات دارند، در حوزه های مختلف مدیریتی و معیشتی دیده شوند و در کمال احترام باتناسب عادلانه ای در وزارت بهداشت منتفع باشند.
سازمان نظام پرستاری کشور به عنوان پرچمدار قاطع و صریح مطالبه گری در صحنه پیگیری و تحقق مطالبات پرستاران  حاضر و فعال بوده و اکنون نیز به عنوان همان پرچمدار صریح و قاطع دورران کرونا و بلکه با صراحت و قاطعیت بیشتر پیگیر اجرای قانون خواهد بود و قویا مخالفت خود را با این نوع نگاه و این نوع رفتار اعلام می دارد و توقع دارد از مسئولان محترم دولتی و به ویژه مدیران وزارت بهداشت تحرک و خروجی بیشتری را که موجب اجرای قانون و رضایت همکاران شود را  شاهد باشیم.
در پایان ضمن گلایه مجدد از مسئولین وزارت بهداشت از دستگاه های نظارتی هم انتظار داریم ضمن تسریع  و همکاری در پروسه پیگیری مطالبات کادر پرستاری مظلوم و عزیز، مسئولین محترم مربوطه را به تحرک وا دارند و اگر در روزهای آتی،  نتیجه ای حاصل نشود، سازمان نظام پرستاری در دفاع از حقوق مدافعین سلامت و پرستاران خدوم، پیگیری  های همه جانبه حقوقی، قضایی و .... خواهد داشت و درخواست رسمی برگزاری تجمعات قانونمند و سراسری را به دستگاه های ذی ربط ارسال خواهد کرد.  
 
خداوند همه دلسوزان کشور و نظام ر ا سلامت و سربلند نگهدارد.
شورای عالی سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: