1401/06/21١٢:٥٦

رییس کل سازمان نظام پرستاری:

اولین بار در تاریخ پرستاری کشور ضریب K و ارزش نسبی خدمات پرستاری تعریف شد/ پیگیر اجرایی شدن فوق العاده خاص هستیم

اولین بار در تاریخ پرستاری کشور ضریب K و ارزش نسبی خدمات پرستاری تعریف شد/ پیگیر اجرایی شدن فوق العاده خاص هستیم

رییس کل سازمان نظام پرستاری گفت: برای اولین بار در تاریخ پرستاری کشور ضریب K و ارزش نسبی خدمات پرستاری تعریف شد که برابر با سایر گروه‌های پروانه‌دار یا پزشکان غیر عضو هیئت علمی است.

دکتر محمد میرزابیگی روز دوشنبه ۲۱شهریور ۱۴۰۱در نشست خبری که در محل سازمان نظام پرستاری برگزار شد، گفت: دوره پنجم سازمان نظام پرستاری را با یک برنامه عملیاتی شروع کرده‌ایم و جامعه پرستاری اکنون می‌تواند قضاوت کنند که تا چه اندازه موفق بوده‌ایم.  کارهایی از جمله وضعیت استخدام پرستاران و تعرفه گذاری، از برنامه‌هایی بوده که ما در این دوره پیگیری کرده‌ایم و بدون توجه به حاشیه‌ها، تلاش شد به انتظارات پرستاران نیز پاسخ دهیم.

تعرفه گذاری خدمات پرستاری در مرحله اجرایی شدن

تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری تقریبا به مرحله اجرا رسیده و در این زمینه بویژه از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنیم. در رابطه با این قانون، جلساتی با شورای عالی بیمه و دولت‌های دوازدهم و سیزدهم داشتیم که منجر به تصویب آیین نامه اجرایی تعرفه گذاری خدمات پرستاری شد. در این زمینه سه دستورالعمل باید در راستای اجرای آیین‌نامه انجام می‌شد. اول آیین نامه ثبت خدمات درHIS بیمارستانی بود. دیگری آیین نامه رسیدگی به اسناد برای ممیزی‌های بیمه‌ای است و بخش سوم آیین نامه بازتوزیع است که نوشته شد و به شکل آزمایشی در چند بیمارستان اجرایی شد.

وی افزود: نهایتا در تاریخ ۱۶شهریور قرار شد که آیین نامه ابلاغ شود تا حداقل به مدت یک ماه اجرای آزمایشی آیین‌نامه بازتوزیع انجام شود تا بر این اساس میزان دریافتی کارانه پرستاران مشخص شود. آیین‌نامهHIS و آیین‌نامه رسیدگی به اسناد، ریل‌گذاری اجرای آیین نامه بازتوزیع است. ما معتقد به اجرای قانون هستیم. الان آیین‌نامه‌ها شفاف اعلام شده است و برای اولین بار در تاریخ پرستاری کشور ضریبK و ارزش نسبی خدمات پرستاری تعریف شد که برابر با سایر گروه‌های پروانه‌دار یا پزشکان غیر عضو هیئت علمی است.

نظرات و انتقادات بر اساس قانون در اجرای تعرفه گذاری قابل تغییر است

وی تاکید کرد: هیچ کدام از اینهایی که تاکنون ابلاغ شده است وحی مُنزَل نیست و نظرات و انتقادات هم اعمال می‌شود و از صاحب نظران هم می‌خواهیم اگر می‌توانند طرح بهتری مبتنی بر قانون ارائه دهند، حتما به ما کمک کنند و طرح‌خود را ارائه دهند تا بهترین طرح اجرایی شود. هرگاه لازم باشد می‌توانیم قطار درحال حرکت را تعمیر کنیم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری، گفت: قانون به موضوع بسته‌های خدمتی تاکید کرده است و باید این اتفاق می‌افتاد. تدوین بسته خدمتی تنها برای بخش بستری است و رفتار در بخش درمانگاهی و سرپایی متفاوت است. درآمد حاصل از مراقبت پرستاری در خدمات درمانگاهی به ازای هر خدمت است یا برای بحث دیالیز و شیمی درمانی اعلام می‌شود درآمد حاصل از هر جلسه خدمت محاسبه شود. بسته خدمتی تنها برای بخش بالینی نوشته شده است.

وی بیان کرد: اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از اول دی ماه ۱۴۰۰خواهد بود و باید معوقه آن پرداخت شود.

میرزابیگی ادامه داد: در بخش خدمات روتین و غیر روتین داریم. بسته خدمتی به تعداد بیمار بستگی دارد که چند بیمار و چند بسته خدمتی داشته باشید اما اگر پرستاری خدمات غیرروتین انجام دهد هم محاسبه خواهد شد و بسته خدمتی تنها برای بخشی است که بیمار در آن بستری شده است. تعریف بسته خدمتی عین مُر قانون است که باید نوشته و اجرا می‌شد. تا مرحله ابلاغ قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری همکاری لازم را داشته‌ایم تا قانون ابلاغ شود. از لحظه ابلاغ قانون مادامی که پرستاران به حقوق خود برسند مطالبه‌گر هستیم و با کسی تعارف نداریم.

وی افزود: دوره پنجم سازمان نظام پرستاری را در حالتی شروع کردیم که با قول‌های عملیاتی اقداماتی انجام دهیم و ارزیابی این امر با خود پرستاران است که چه اقداماتی صورت گرفت. اواخر دولت قبل مجوزهای استخدامی خوبی گرفته شد و در این دولت هم این روند ادامه یافت. برای فوق العاده ویژه و...  فعالیت کردیم اما مهم‌ترین موضوع ورود به موضوع تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری بود.

وی با تاکید بر اینکه دوره پنجم سازمان نظام پرستاری به حواشی کار ندارد، اظهار کرد: البته اگر مشورتی کمک کننده باشد حتما از آن استفاده خواهیم کرد، اما اگر قرار برحاشیه سازی باشد ما ورود نخواهیم کرد؛ چون کارهای زیادی برای انجام دادن داریم. کرونا هم طی حدود دو سال و نیم فضایی ایجاد کرد و به قول برخی‌ها، کرونا یک شِبه قیامت بود. اما بازهم در این شرایط سخت جامعه پرستاری رسالت خود را انجام داد و حتی آغوش بازی برای بیمارن کرونایی در بدترین شرایط شدند و کار خود را تعطیل نکردند.

او ادامه داد: کار با ماسک‌هایn۹۵وn۹۹آنهم در هنگام فعالیت بالا واقعا سخت است و این نشان از اوج وجدان کاری پرستاری دارد. در شرایط کرونایی کار پرستاران بیشتر شد و نه دورکاری داشتند و نه کاهش ساعت کاری. در کرونا موضوعی وجود داشت که برخی بزرگان کشور هم به آن اشاره کردند و آن امر احتمال وقوع بیوتروریسم بود. اگر چنین امری درست باشد و قرار باشد بازهم تکرار شود آنهم در شرایط زیرساخت‌های ما باید با دغدغه بیشتری به این امر ورود کرد.

میرزابیگی تاکید کرد: کارکنان سلامت هم مدافع سلامت مردم هستند و باید زیرساخت‌های حوزه سلامت را نیز مانند نیروهای امنیتی چه در بُعد کمی و چه کیفی برنامه‌ریزی و تامین کنیم.

خانه‌نشینی ۱۰هزار نفر نیرو مدافع سلامت

وی گفت:  حدود ۱۰هزار نفر نیرو مدافع سلامت بعد کرونا اخراج و خانه نشین شده‌اند؛ اگر پولی در کرونا به بدنه وزارت بهداشت داده شد معلوم نیست در کجا هزینه شد. پول‌های کمک مقام معظم رهبری در دوره کرونا کجا رفت؟ قرار شد صرف انگیزه سازی نیروهای درگیر کرونا شود که در حوزه پرستاری در این زمینه هزینه خاصی نشد. هزینه درست برای کار درست انجام شود نه اینکه این هزینه تنها صرف ساخت و ساز شود. ما نمی‌گوییم پولها را بردند یا خوردند اما در زمان درست، کمک‌ها مشمول نیروهایی که در حال خدمت بودند، ‌ نشد و این آمار را هر کسی خواست ارائه می‌دهیم که ببینند چقدر به پرستاران کمک شده است؟

میرزابیگی درباره حوزه استخدام‌های پرستاران، افزود : حدود ۱۰هزارنفر از جوانان تمدید طرحی دوره کرونا خانه‌ نشین شدند. این پرستاران جوان قبل از کرونا طرح عادی خود را به اتمام رسانده بودند اما از آنها خواسته شد که چون درگیر جنگ هستیم صبر کنند و با همان حقوق طرحی خدمت کنند. حدود ۱۷هزار نفر از پرستاران جوان تمدید طرح دوران کرونا شدند و مردانه پای کار آمدند و قبول کردند با حقوق طرحی مجددا خدمت کنند اما الان با فروکش کردن موج کرونا ۱۰هزارنفر از این عزیزان را خانه نشین کردند. مگر اینها که طرحشان تمام شده بود نمی‌توانستند جان خود را بردارند به خانه بروند؟ اما تمدید طرح کردند و حالا کسی که در دوره کرونا خودش دورکاری کرده است، می‌آید و سرباز دوره کرونا را به خانه می‌فرستد.

میرزابیگی افزود: اگر جلوی این روند گرفته نشود ممکن است تا ۱۷هزارنفر ادامه داشته باشد. بخشی از این جوانان متاهل هستند. مطلقا نباید فرد متاهل را خانه‌نشین کرد اما چرا این جوان باید به خانه برود؟ باید از اینها به عنوان قهرمان ملی یاد می‌شد که فداکاری کردند. اگر این عزیزان به کار برنگردند بداخلاقی بدی با آنها شده است که اگر خدایی نکرده بحرانی مشابه رخ دهد، شاید دیگر انگیزه‌ای در نیروهای پرستاری نماند. این ۱۷هزار نفر جنس‌شان جنس شرکت در آزمون نیست، آنها در آزمون سخت کرونا خود را اثبات کردند. چه کسی در دوره کرونا با حقوق طرحی کار می‌کند؟

وی اظهار کرد: پرستاران عزیز وجدان کاری و روحیه خدمتی دارند و خیلی مادی گرایانه فکر نمی‌کنند اما وقتی می‌بینند در کشور با اعترضات و حرکات صورت گرفته رتبه بندی معلمین انجام یا افزایش ۵۷درصدی حقوق کارگران اصلاح شد، این پرسش می شود که آیا راه درست شدن فوق‌العاده خاص ما فشار آوردن و برخی حرکات است؟ این موضوعات حق مسلم معلمین و کارگران بود. البته پرستاران به این بحث‌ها ورود نمی‌کنند اما از مسئولین می‌خواهیم نوعی به موضوعات رسیدگی کنند که نگذارند حتی تفکر این چنینی در ذهن پرستار شکل گیرد.

رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: ضرورت پرداخت فوق‌العاده خاص به مدافعین سلامت و پرستاران امر مهمی است و از دستگاه‌های مسئول تقاضا داریم برای این امر هم همانگونه که برای افزایش حقوق کارگران و رتبه بندی معلمان و ... اعتبار در نظر گرفته شد، برای این بخش هم بودجه در نظر بگیرند.

کمبود نیروی پرستاری باید رسیدگی شود

میرزابیگی با اشاره به اهمیت تعریف استاندارد قابل اجرای پرستاری در کشور، بیان کرد : وقتی می‌گوییم کمبود نیرو است، باید رسیدگی شود که چقدر نیروی حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای نیاز است. در این زمینه هم اجماعی میان سازمان امور استخدامی، نظام پرستاری، وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه شکل گرفت. قرار شد برای قبول استاندارد و هرگونه تغییر وضعیت ظرف دو ماه تصمیمات لازم گرفته شود. ظرف دو هفته باید راهکاری صحیح برای بازگشت به کار نیروهای خانه نشین شده اتخاذ شود. یکی از راهکارها این است که ستاد ملی کرونا مصوبه ویژه برای این نیروهای خانه‌نشین شده، ارائه دهد.

وی افزود: کار را از دو مسیر دنبال می‌کنیم که یک مسیر، طرح ساماندهی در بخش مجلس شورای اسلامی است و بالغ بر ۲۷عنوان شغلی به جز استخدام رسمی داریم که شامل شرکتی، قرادادی، ۸۹روزه و... می‌شود. در طرح ساماندهی برای این پرستاران هم فکر می‌شود. احتمالا تا یک ماه آینده این موضوع در مجلس طرح می‌شود. مسیر دولت هم جلساتی است که با نهادهای مختلف می‌گذاریم. باید در بحث استخدام حتما نتیجه بگیریم و به شدت پیگیر فوق‌العاده خاص هم هستیم.

وی تصریح کر: دریافتی پرستاران پس از اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستار تغییر خواهد کرد، قطعا کف پرداختی پرستاران از آنچه که قبلا می‌گرفته است، کمتر نمی‌شود. لازم است در رسیدگی به معیشت پرستاران و استاندارد منابع انسانی به گونه‌ای حرکت کنیم که نیاز نباشد پرستار در چند جا کار کند یا مهاجرت کند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص بازگشت به کار ۱۰هزار پرستار که بعد از موج ششم کرونا خانه نشین شده‌اند، بیان کرد: بنا شد ظرف دو هفته آتی راهکاری اندیشیده شود که پیشنهاد ما این است که ستاد ملی مقابله با کرونا، مصوبه‌ای برای بازگشت به کار این پرستاران ارائه بدهد تا نیازی به مجوز استخدامی نباشد. همچنین وقتی ما ۱۰۰هزار کمبود پرستار داریم، جذب ۱۷هزار پرستار که عدد قابل توجهی نیست.

دکتر محمد میرزلبیگی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره زمان اولین واریزی وجه حاصل از اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری برای پرستاران، گفت: این سوال را باید معاونت توسعه وزارت بهداشت پاسخ دهد. در روز خدمت مهر ماندگار اعلام شد که از آخر شهریور پرداختی‌ها انجام می‌شود اما اگر تاخیری صورت گیرد، بدقولی وزارت بهداشت است‌. ۵هزار و ۲۰۰میلیارد تومان بودجه اجرای طرح در سال جاری است به علاوه‌ ۱۶۲۰میلیارد هم منابع کارانه‌های قبلی است و برای سال قبل ۳تا ۳۷۵میلیارد تومان به ازای سه ماه درنظر گرفته شده است. مراقبت‌های پرستاری تا قبل از یکپارچه شدن به اسم مراقبت‌های پرستاری مشروعیتی نداشت و با اقدامات صورت گرفته، به فعل مراقبت پرستاری مشروعیت بخشیده شد. در مرحله بعد خدمت استانداردها، نوع و هزینه خدمت و .... تعریف شد و تکه‌های جدا افتاده از هم شامل شش درصد بخش هتلینگ، سهمی از ۲۷.۵درصد جزء حرفه‌ای و... را تحت عنوان مراقبت پرستاری در سرانه از سال ۱۴۰۲قرار می‌گیرد اما فعلا معادل این سرانه را بودجه گرفته‌ایم. ما ادعا نداریم تبعیض کلا رفع می‌شود اما راهی برای رسیدن به رفع تبعیض تعریف شده است که در آینده نتایج آن مشخص می‌شود.

 


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: